شما اینجا هستید

    دندانپزشکی » ۵ نکته مراقبت پس از ایمپلنت دندان از سوی متخصصین

اگر به کاشت دندان فکر می کنید، بهتر است بدانید که روند بهبودی پس از جراحی به سادگی یک شبه اتفاق نمی افتد. برای حفظ بهترین نتایج ممکن در ایمپلنت دندان، به تعهد و صبر نیاز است. زمانی که شما دندان های خود را از دست می دهید، این وضعیت می تواند به راحتی شرایط […]

اگر به کاشت دندان فکر می کنید، بهتر است بدانید که روند بهبودی پس از جراحی به سادگی یک شبه اتفاق نمی افتد. برای حفظ بهترین نتایج ممکن در ایمپلنت دندان، به تعهد و صبر نیاز است.

زمانی که شما دندان های خود را از دست می دهید، این وضعیت می تواند به راحتی شرایط دندان و دهان شما را تحت تاثیر منفی قرار دهد. برای مثال این واقعیت که اکنون شکافی در لثه شما وجود دارد، جابجایی و حرکت دندان‌ های را آسان می سازد، و در نهایت همین منجر به مجموعه جدیدی از مشکلات شود.

از آنجایی که باید در مورد نحوه مراقبت صحیح از ایمپلنت های دندان چیزهای زیادی بدانید، همراه داشتن لیستی از سوالاتی که هنگام مراجعه به یک قرار ملاقات دندانپزشکی دارید، همیشه ایده خوبی است. در حالی که انجام ایمپلنت دندان یک جراحی نسبتا کوتاه و بدون عارضه است، روند بهبودی در موفقیت کلی این روش بسیار مهم است.

در ادامه مواردی که باید از بهبود ایمپلنت دندان انتظار داشت و چند نکته برای اطمینان از بهبود دهان را توضیح خواهیم داد.

مهمترین نکته های مراقبتی پس از کاشت دندان

روند کاشت دندان کاملا ساده بوده و بنابراین خطر هرگونه عارضه در آن حداقل است. حتی شما می توانید با رعایت نکات مراقبت پس از ایمپلنت دندان از سوی متخصصان، این عوارض را کمتر و کمتر کنید.

در واقع اگر این مراحل را به همراه توصیه های دندانپزشک خود، با دقت دنبال نمایید، ریکاوری بدون مشکل انجام خواهد شد. در نهایت به یاد داشته باشید اگر احساس کردید که چیزی درست نیست، همیشه می توانید با متخصص خود در تماس باشید. همچنین توجه داشته باشید که به دلیل بالا بودن قیمت ایمپلنت دندان با این رعایت این نکات متحمل هزینه های اضافی نخواهید شد.

۱- مراقبت های پس از ایمپلنت های دندان باید فورا شروع شود: از خوردن غذا و نوشیدنی گرم خودداری کنید.

اکنون که شما جراحی را پشت سر گذاشته اید، مستقیما وارد وضعیت مراقبت پس از ایمپلنت می شوید. در حقیقت، مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان بلافاصله پس از عمل شما شروع می شود.

یکی از مهمترین جنبه های مراقبت های فوری ایمپلنت، پرهیز از خوردن غذا یا نوشیدنی گرم است. سعی کنید مدت زمانی را به نوشیدن آب سرد اختصاص دهید. متخصص قطعا به شما خواهد گفت که دقیقا چه مدت.

غذا یا نوشیدنی داغ می تواند استرس را در بافت دهان شما تشدید کند. بافت اطراف محل ایمپلنت شما به بهبود نیاز دارد، بنابراین بهتر است از ایجاد استرس بر آن دوری کنید.

علاوه بر پرهیز از غذا و نوشیدنی داغ، باید از تماس با آن ناحیه نیز خودداری کنید. این شامل زدن زبان یا انگشتان روی ناحیه آسیب دیده است. و البته، حداقل تا زمانی که بی حس کننده موضعی از بین برود، باید از تمام غذاهای جامد اجتناب کنید.

همانطور که در بالا گفته شد، بهترین روش نوشیدن آب سرد خواهد بود. آب سرد تورم و مقداری ناراحتی در دهان را در اولین دوره ۲۴ تا ۴۸ ساعته کاهش می دهد. با نوشیدن مایعات سرد می توانید هر گونه اختلال در محل جراحی را حتی بیشتر کاهش دهید.

۲- ممکن است کمی ناراحتی و تورم خفیف را تجربه کنید، پس آن را با کیسه یخ و مسکن درمان کنید

گاهی اوقات پس از جراحی ایمپلنت دندان، دهان شما بیشتر و بیشتر متورم می شود. در این حالت چه کاری باید انجام داد؟ خوب، اول اینکه نباید بترسید. چرا که تورم بخشی کاملا طبیعی از پروسه ایمپلنت است. علاوه بر این، تورم احتمالا در دو یا سه روز اول افزایش می یابد.

در واقع، تورم اطراف دهان پس از عمل ایمپلنت تا سه روز پس از جراحی به اوج خود می رسد. تنها چیزی که باید نگران آن باشید تسکین درد و تورم است.

زمانی که صحبت از تسکین درد و تورم می شود، راه حل ها ساده هستند: یخ و مسکن. یک کیسه یخ منجمد می تواند بخشی جدایی ناپذیر از کیت مراقبت پس از ایمپلنت دندان شما باشد. کیسه های یخ تورم را کاهش داده و همین امر به نوبه خود، ناراحتی شما را محدود می کند.

برای راحتی بیشتر می توانید قبل از از بین رفتن کامل بی‌ حسی، شروع به مصرف مسکن نمایید. مسکن هایی با قدرت متوسط مانند پاراستامول با کدئین و نوروفن به شما کمک زیادی خواهند کرد. البته اگر در این مورد سوالی دارید حتما از متخصص خود بپرسید.

۳- در هفته اول پس از عمل، از دهانشویه آب نمک گرم استفاده کنید

اکنون که درد و تورم را پشت سر گذاشته اید، می توانید ذهن خود را به جنبه بعدی و به همان اندازه مهم مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان معطوف کنید. تمیز نگه داشتن دهان و عاری از باکتری در بهبودی و به طور کلی در بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. اما بهترین رویکرد در این زمینه چیست؟

خوشبختانه، بهترین رویکرد نیز ساده ترین آن است: محلول آب نمک گرم. با مخلوط کردن چند قاشق چای خوری نمک با یک فنجان آب گرم، می توانید یک محلول ضد عفونی کننده اولیه درست کنید. این کار باعث کاهش فعالیت باکتری ها در دهان شما شده و در نتیجه احتمال بروز عوارض به شدت کاهش می یابد.

. بهترین روش برای این کار، نگه داشتن آب نمک (محلول نمک) روی ناحیه جراحی است. سعی کنید این محلول را خیلی تهاجمی دور دهانتان نچرخانید. همچنین مطمئن شوید که آب گرم است، نه خیلی داغ.

۴- مسواک زدن دندان ها هنوز مهم است، اما آنها را بلافاصله مسواک نزنید

بدون شک دندانپزشک به شما گفته که مسواک زدن برای سلامتی دندان ها بسیار مهم است. این حرف کاملا درست است. اما پس از جراحی باید با احتیاط مسواک بزنید. در حقیقت، پس از عمل ایمپلنت دندان، زخم ‌های اطراف ایمپلنت ‌ها احتمالا برای مسواک زدن منظم بیش از حد حساس هستند.

متخصصان برای این وضعیت یک مسواک سر کوچک با موهای بسیار نرم و انعطاف پذیر توصیه می کنند. اما مسواک زدن اطراف دندان های باقیمانده باید به طور معمول ادامه یابد.

به طور کلی، چند روز صبر کردن قبل از مسواک زدن در اطراف محل ایمپلنت دندان راهکار خوبی است. علاوه بر این، طول دقیق دوره انتظار شما به میزان بهبودی نیز بستگی دارد. همین امر در مورد کشیدن نخ دندان نیز صدق می کند.

کشیدن نخ دندان بخش مهمی از روتین مراقبت از دندان های شما بوده و شما باید روزانه از آن استفاده نمایید. البته، قبل از استفاده از نخ دندان در اطراف ایمپلنت دندان باید مدت زمانی صبر کنید. قطعا دندانپزشک شما می‌تواند توصیه‌ های دقیق‌ تری را در این زمینه به شما ارائه دهد.

۵- پس از چند روز می‌توانید چند غذای جامد را امتحان کنید.

متخصصان معمولا توصیه می کنند که ۳-۴ روز پس از عمل منتظر بمانید و سپس غذاهای جامد را مصرف نمایید. پس از مصرف این گونه غذاها نیز حتما بعد از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید تا از آلودگی زخم ها با غذا جلوگیری شود.

همانطور که احتمالا می توانید تصور کنید، خوردن غذاهای جامد برای مدتی پس از جراحی ایمپلنت دندان شما چالش برانگیز خواهد بود. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در دوران نقاهت اولیه خود از مصرف غذاهای جامد خودداری نمایید.

سخن پایانی

در انتها به یاد داشته باشید که مراجعه به یک متخصص حرفه ای و یک کلینیک دندانپزشکی پیشرفته یکی از بهترین روش ها برای اطمینان از موفقیت بالای این جراحی حساس است. در حقیقت انجام ایمپلنت دندان توسط یک متخصص مجرب مانند دکتر شهاب محمدی https://www.drmohammadi.com/  یکی از متخصصین شناخته شده ایمپلنت در شهر تهران با حداقل عوارض و بالاترین موفقیت درمان همراه خواهد بود.

پس از جراحی نیز فراموش نکنید که مراقبت صحیح از کاشت دندان بخش مهمی از اطمینان از ماندگاری ایمپلنت می باشد. این ایمپلنت ‌ها به عنوان یک فیکسچر دائمی در نظر گرفته شده و به همین دلیل باید مانند دندان ‌های واقعی از آنها مراقبت کرد.

چنانچه نیز در مورد مراقبت از ایمپلنت دندان سوالی دارید، حتما در اولین فرصت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

دسته بندی: دندانپزشکیبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد