شما اینجا هستید

    سلامت » چگونه در کوتاه ترین زمان بصورت اصولی لاغر شویم؟

رژیم لاغری برای بسیاری از افراد، به کابوس تبدیل‌شده است. آن‌ها قصد دارند در یک هفته معجزه کنند و فکر می‌کنند رژیم، یعنی غذا نخوریم؛ درحالی‌که این فکر کاملاً اشتباه است. به‌طور‌کلی، لاغری در مدت‌زمان کوتاه، فکر خوبی نیست؛ چراکه سوخت‌وساز بدن را بسیار بالا می‌برد و به اندام‌های اصلی بدن، آسیب جدی می‌زند. اما اگر […]

رژیم لاغری برای بسیاری از افراد، به کابوس تبدیل‌شده است. آن‌ها قصد دارند در یک هفته معجزه کنند و فکر می‌کنند رژیم، یعنی غذا نخوریم؛ درحالی‌که این فکر کاملاً اشتباه است. به‌طور‌کلی، لاغری در مدت‌زمان کوتاه، فکر خوبی نیست؛ چراکه سوخت‌وساز بدن را بسیار بالا می‌برد و به اندام‌های اصلی بدن، آسیب جدی می‌زند. اما اگر همین رژیم با حرکات ورزشی و برنامه غذایی صحیح همراه باشد، لاغری شما به بهترین نحو ممکن اتفاق می‌افتد. در این مقاله، با ما همراه باشید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌صورت اصولی لاغر شوید.

رژیم لاغری صحیح یا قرص لاغری؟

رژیم لاغری یکی از مهم‌ترین کارها برای حفظ سلامتی بوده که بسیاری از افراد آن را نادیده گرفته یا به شیوه‌ای نادرست اجرا می‌کنند. برخی افراد همع برای لاغری به سراغ دارو‌ها می‌روند. این دارو‌ها بر روی هورمون‌های بدن، تأثیر نامناسب گذاشته و علاوه‌بر لاغری کوتاه‌مدت، مشکلات، عوارض و بیماری‌های دیگری هم در پی‌دارند. توجه داشته باشید که بعضی از این داروها، اثربخشی بسیارکم و حتی بدون اثربخشی هستند. فرض کنید برای هفته آینده، به یک مهمانی مهم دعوت هستید، ولی وقتی به آینه نگاه می‌کنید، از رفتن به این مهمانی پشیمان می‌شوید.

فکر می‌کنید راهی برای کاهش وزن سریع شما وجود ندارد؟ نظرتان راجع به رژیم لاغری چیست؟ آیا به رژیم یک هفته‌ای فکر کرده‌اید؟ بله! بااینکه رژیم یک هفته‌ای سخت است، اما می‌تواند پاسخگو باشد. اگر در مدت‌زمان کوتاهی می‌خواهید کاهش وزن سریع داشته باشید، راهکارهایی که در ادامه ذکر می‌شوند، بسیار مناسب هستند‌. بااین‌حال اگر احساس کردید، این رژیم به شما آسیب می‌زند باید با دکتر مشورت کنید. در ادامه با یک رژیم سالم و حرکات ورزشی ساده و ابتدایی، همراه شما هستیم.

دور کردن استرس

یکی از عوامل ایجاد چاقی یا لاغری، استرس است. استرس، بیماری‌های جسمی ‌و روحی بسیاری را به‌وجود می‌آورد. افرادی که استرس دارند برای سرگرم شدن، به سراغ پرخوری می‌روند. آن‌ها به کالری دریافتی از غذا توجهی نمی‌کنند. افرادی هم که درنتیجه استرس، دچار کم‌خوری مفرط می‌شوند، ممکن است افزایش وزن داشته باشند. چراکه بدن در برابر گرسنگی‌های طولانی‌مدت و شرایط خیلی سخت مقاومت می‌کند و دیگر کالری سوزی و لاغری به‌شدت قبل، انجام نمی‌شود؛ بنابراین باید قبل از رژیم، استرس و هرگونه افکار منفی را از خود دور کنید.

خوردن میوه‌ها

روز اول، اولین و مهم‌ترین روز برای شروع رژیم لاغری است. شما باید اولین قدم را در این روز حساس بردارید؛ یعنی سعی کنید وسوسه را از خود دور کنید. اگر عادات غذایی غلط داشته باشید، روز اول برای شما بسیار سخت خواهد گذشت؛ زیرا در این روز شما فقط باید میوه بخورید. فرقی ندارد چه میوه‌ای باشد، هر میوه‌ای که در فصل شروع رژیم در دسترس دارید، بخورید؛ البته به‌جز موز. داشتن تنوع در خوردن میوه، باعث می‌شود شما دل‌زده نشوید. مثلاً صبح را با سیب، پرتقال و خیار شروع کنید. انار، نارنگی و گوجه‌فرنگی را به‌عنوان میان وعده استفاده کنید. در موقع ظهر، آناناس و کاهو میل کنید. بعدازظهر را با شلیل و هندوانه بگذرانید. بهترین فصل برای رژیم، فصل تابستان است؛ چرا‌که تنوع میوه‌ها زیاد است و احتمال د‌لزدگی افراد کاهش می‌یابد.

خوردن سبزیجات

شاید روز دوم رژیم لاغری، نسبت به‌روز اول کمتر گرسنه شوید؛ چرا‌که می‌توانید انواع سبزی‌ها را به‌صورت آب‌پز یا خام مصرف کنید. اگر به دنبال لذت خوردن این سبزیجات هستید، باید سلیقه به خرج دهید. مثلاً می‌توانید با کاهو، کلم، کدو و خیار به همراه آب‌لیمو، سالاد درست‌کرده و برای نهار میل کنید. در روز دوم، برای صبحانه می‌توانید از سیب‌زمینی آب‌پز نیز استفاده کنید. به شما توصیه می‌کنیم که صبحانه را با یک سیب‌زمینی و آب‌لیمو آغاز کنید. نهار، عصرانه و شام را با انواع سالاد‌ها بگذرانید. البته بعدازظهر و شام می‌توانید از حبوبات هم استفاده کنید. حبوباتی که بدون رب پخته‌شده باشند و در کنار آن سالاد آب‌لیمو داشته باشید. توجه داشته باشید که تهیه سالاد و حبوبات، نباید با هیچ‌گونه روغن همراه باشد؛ حتی روغن‌زیتون و روغن سایر دانه‌ها.

ترکیب سبزیجات و میوه‌ها

در روز سوم رژیم لاغری، نمی‌توانید از سیب‌زمینی و موز استفاده کنید. به همین دلیل، بهترین گزینه سوپ و سالاد است. با استفاده از سبزی‌هایی مثل اسفناج، گشنیز، جعفری، هویج، نخود‌فرنگی و حبوبات، سوپ درست کنید و همراه با میوه‌های فصل میل کنید. البته مصرف این حجم از میوه و سبزی، ممکن است بر گوارش شما تأثیر گذاشته و کمی‌ شما را اذیت کند. در این صورت، اگر مشکل گوارشی حاد نبود، بهتر است تا پایان رژیم تحمل‌کنید. اما اگر به‌گونه‌ای بود که میوه و سبزیجات باعث کاهش فشار و ضعف شما شد، رژیم را متوقف کنید.

خوردن موز

روز چهارم روز موز است. شما می‌توانید در این روز، حتی موز را همراه با شیر میل کنید. ازآنجایی‌که شیر و موز هر دو پرانرژی هستند، تا پایان روز شاداب و سرحال خواهید بود. توجه داشته باشید که در روز چهارم، فقط می‌توانید شیر و موز بخورید و خوردن هر چیز دیگری اعم از میوه، سبزیجات و حبوبات ممنوع است. نگران نباشید شما در این چهار روز دیگر به گرسنگی عادت کرده‌اید. لازم به ذکر است که برای تناسب اندام باید سختی‌ها را بگذرانید.

خوردن برنج

روز پنجم مجاز به خوردن یک پیمانه برنج بدون روغن هستید. شاید تازه بفهمیده که چقدر خوردن برنج می‌تواند لذت‌بخش باشد. علاوه بر برنج، خوردن سیب، پرتقال و انواع سبزیجات نیز مجاز است. توصیه می‌کنیم صبحانه را با یک سوپ ساده شروع کنید. برای ناهار از حبوبات و برنج استفاده کنید و عصرانه را با چند عدد میوه بگذرانید. درنهایت برای شام همه سوپ سبزیجات و حبوبات پخته میل کنید. استفاده از گوجه فرنگی نیز مجاز است. می‌توانید از گوجه‌فرنگی به‌جای رب، در سوپ استفاده کنید.

ترکیب برنج، سبزیجات و میوه‌ها

بااینکه روز ششم هم تقریباً شبیه روز پنجم است، اما خوراکی‌های بیشتری را می‌توانید میل کنید. یک پیمانه برنج بدون روغن، سبزیجات، انواع سوپ‌ها، میوه و سالاد، غذاهای مجاز این روز هستند. مثلاً می‌توانید حبوبات را با گوجه‌فرنگی بپزید و با آب‌لیمو میل کنید. این‌که چه چیزی را در چه وعده‌ای و چه ساعتی بخورید با خودتان است. حتی می‌توانید از موارد ذکر‌شده در همه وعده‌ها استفاده کنید؛ به‌شرطی که از حد مجاز بیشتر نشود. اگر در پایان روز ششم رژیم لاغری خود را وزن کنید، کاهش وزن محسوسی را مشاهده خواهید کرد. این رژیم برای افرادی که قصد دارند، برای یک مهمانی عجله‌ای آماده شوند بسیار مناسب است؛ با این رژیم در یک هفته، ۴ الی ۵ کیلو کاهش وزن خواهید داشت. بااندام دلخواه به مهمانی بروید و دیگران را شگفت‌زده کنید.

نکات تکمیلی برای کامل کردن رژیم

درصورتی‌که مهمانی عجله‌ای در پیش ندارید و قصد دارید در دوره طولانی‌تری مثلاً یک ماه، کاهش وزن داشته باشید، می‌توانید علاوه بر غذا، از روش‌های دیگری هم استفاده کنید. به‌طور‌کلی برای کاهش وزن، باید کالری‌گیری بدن را کاهش دهید؛ البته توجه داشته باشید، که میزان کالری‌گیری نباید از حدی فراتر برود؛ چرا‌که علاوه بر اینکه سودی نمی‌رساند، بلکه تأثیر معکوس و ضررهایی را به دنبال خواهد داشت.

کاهش مقدار کالری دریافتی

برای کاهش کالری دریافتی، از یک برنامه منظم استفاده کنید. مثلاً اگر امروز ۱۲۰۰ کالری مصرف کرده‌اید، فردا این میزان را به ۱۰۰۰ کالری کاهش دهید. این روند چون آرام‌آرام پیش می‌رود و از کالری دریافتی کم می‌شود، مؤثرتر و آسان‌تر است؛ البته یک سختی که وجود دارد، این است که باید کالری غذاهای مختلف را بدانید و برای هر وعده، کالری مشخصی در نظر بگیرید. مثلاً برای روز اول برای صبحانه ۵۰۰ کالری، نهار ۳۰۰ کالری، عصرانه ۱۰۰ کالری و شام ۲۰۰ کالری در نظر بگیرید، که جمعاً ۱۱۰۰ کالری می‌شود. این میزان باید از روز قبل، کمتر و از روز بعد، بیشتر باشد. توجه داشته باشید که نباید هیچ وعده‌ای را حذف کنید؛ فقط میزان کالری‌ها را کاهش دهید. بیشترین کالری دریافتی را به صبح و کمترین آن را به شب اختصاص دهید.

یک ساعت دویدن

یکی دیگر از روش‌های لاغری، رژیم لاغری با تغییر سبک زندگی است. با جای دادن ورزش روزانه در زندگی خود، می‌توانید سبک زندگی را به‌طور چشمگیری تغییر دهید و از آن سود ببرید. کالری سوزی تنها با کاهش غذای دریافتی انجام نمی‌شود؛ بلکه به‌وسیله دویدن نیز مقدار زیادی، کالری می‌سوزانید. ورزش، یک رکن مهم برای کالری‌ سوزی است؛ چرا‌که سرعت متابولیسم را در بدن بالا می‌برد و کالری‌ سوزی را با سرعت و شدت بیشتری انجام می‌دهد. شاید الآن بسیاری از شما ناامید شده‌اید، چراکه ورزش برایتان سخت است؛ اما اصلاً نگران نباشید، برای کالری سوزی رژیم لاغری، نیاز به ورزش‌های سنگین نیست. شما با پیاده‌روی تند یا دویدن به‌گونه‌ای که ضربان قلبتان بالا برود، هم می‌توانید کالری سوزی کنید؛ بنابراین در کنار رژیم، دویدن را فراموش نکنید.

نوشیدن دم‌نوش‌

برخی از دم‌نوش‌ها مثل چای سبز و چای زرشک، چربی سوزی در بدن را بالا برده و باعث افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شوند، بدون اینکه کالری قابل‌توجهی به بدن بدهند؛ بنابراین لازم است که در طی وعده‌های خود از دم‌نوش‌ها نیز استفاده کنید.

نوشیدن قهوه

در مورد خواص قهوه چیزی می‌دانید؟ روز خود را با قهوه شروع کنید و به رژیم لاغری خود، پایبند باشید. قهوه ماده‌ی ادرارآور طبیعی و منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان است، که باعث جلوگیری از تخریب سلولی می‌شود. میزان مجاز مصرف قهوه در روز، ۴۰۰ میلی‌گرم است.

نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز

یک روش بسیار آسان برای کاهش وزن، آب خوردن است. آب، علاوه بر اینکه شمارا لاغر می‌کند، پوستتان را شاداب کرده و سلامت بدن را در پی دارد. اگر قبل از غذا یک لیوان آب بخورید، حجم معده‌تان با آب اشغال‌شده و اشتها برای خوردن غذا از بین می‌رود؛ درنتیجه شما کمتر غذا می‌خورید و کمتر هم کالری دریافت می‌کنید.

خوردن ادویه‌های تند

یک روش دیگر برای کالری سوزی، خوردن ادویه‌های تند است. کاپسی‌سین که در فلفل‌هالاپینو و فلفل قرمز وجود دارد، هورمون‌های استرس مثل آدرنالین ترشح می‌کند. این هورمون، کالری بیشتری در بدن می‌سوزاند. در ضمن وقتی ادویه، غذا را تند کند، بدن کشش خوردن مقدار زیادی غذا را نخواهد داشت؛ درنتیجه کمتر می‌خورید و لاغر می‌شوید. ازجمله ادویه‌های خوب می‌توان به آویشن، فلفل سیاه، زردچوبه، فلفل‌هالاپینو و زنجبیل اشاره کرد.

خوردن سوپ جو دوسر و شیر

سوپ جو دوسر و شیر، یکی سوپ بسیار فوق‌العاده، برای فردی است که می‌خواهد رژیم لاغری بگیرد. با شیر و جو دوسر سوپ درست کنید و همراه با سبزیجات در وعده شام یا صبحانه میل کنید. این دو ماده غذایی کالری چندانی ندارند، اما به خوبی شما را سیر می‌کنند.

خوردن گوشت قرمز ممنوع

ازآنجایی‌که سبک زندگی و تناسب اندام، رابطه مستقیمی ‌با هم دارند، باید سبک زندگی را تغییر دهید تا به اندام دلخواه برسید. اگر می‌خواهید رژیم لاغری مؤثرتر داشته باشید، باید گوشت قرمز را از وعده‌های خود حذف کنید. چربی که در گوشت قرمز وجود دارد، ازجمله چربی‌های مضر است. گوشت سفید ضرر کمتری دارد؛ البته این گوشت هم باید بدون روغن باشد و کاملاً آب‌پز شود. به‌جای گوشت قرمز، می‌توانید از میگو، ماهی یا مرغ هم استفاده کنید.

خوردن شیرینی ممنوع

شیرینی دشمن لاغری است. با خوردن شیرینی‌های خشک، تر، قند، شربت، شکر، آب‌میوه‌های صنعتی و … کالری زیادی به بدن وارد می‌شود؛ به‌گونه‌ای که یک واحد شیرینی تر، با چند پیمانه برنج، معادل است؛ پس اگر می‌خواهید یک رژیم لاغری خوب داشته باشید و در مدت‌زمان کوتاه جواب بگیرید، خوردن شیرینی را متوقف کنید.

توجه به زمان خواب

شاید به نظر مسخره برسد، اما زود خوابیدن باعث می‌شود دیگر سر یخچال نروید و فکر خوردن غذا به سرتان نزند. علاوه بر این، پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که کمتر از ۷ ساعت خوابیدن، سوخت‌وساز بدن را کمتر می‌کند؛ پس اگر به دنبال رژیم لاغری هستید، باید به زمان خوابتان هم توجه کنید.

سخن پایانی

اگر شما هم جزء این دسته از افرادی هستید که به دنبال یک روش خوب برای لاغری هستند، توصیه می‌کنیم با برنامه‌ای صحیح برای لاغری اقدام کنید. اگر خودسرانه یک رژیم لاغری بگیرید، احتمال آسیب زدن به بدنتان بالا رفته و احتمال لاغری شما کمتر می‌شود. اگر وقت ندارید نزد کارشناس تغذیه بروید و برای رژیم، برنامه بگیرید، می‌توانید از سایت‌های اینترنتی کمک بگیرید. امروزه دکترهای متخصص و خبره‌ای در این زمینه همچون دکتر بیژن زمانی اقدام به ارائه خدمات به‌صورت آنلاین و اینترنتی کرده‌اند. شما با دریافت مشاوره از آن‌ها می‌توانید، به وزن و اندام دلخواهتان برسید.

دسته بندی: سلامتبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد