شما اینجا هستید

    آموزش » چطور از طریق فیلم و سریال زبان یاد بگیریم؟ [ بهترین فیلم و سریال‌ها برای یادگیری زبان ]

یادگیری زبان به کمک فیلم و سریال فراگیری زبان یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که افراد جهت موفقیت در کسب‌وکارهای مدرن و یا مهاجرت باید به آن توجه داشته باشند. جهت یادگیری زبان کشورهای گوناگون روش‌های مختلفی وجود دارند. برخی تصمیم می‌گیرند جهت یادگیری زبان به موسسات آموزشی معتبر مراجعه کنند. برخی نیز با خواندن […]

یادگیری زبان به کمک فیلم و سریال

فراگیری زبان یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که افراد جهت موفقیت در کسب‌وکارهای مدرن و یا مهاجرت باید به آن توجه داشته باشند. جهت یادگیری زبان کشورهای گوناگون روش‌های مختلفی وجود دارند. برخی تصمیم می‌گیرند جهت یادگیری زبان به موسسات آموزشی معتبر مراجعه کنند. برخی نیز با خواندن کتاب‌های مختلف در راه یادگیری زبان قدم برمی‌دارند و برخی نیز به کمک معلم خصوصی این کار را انجام می‌دهند.
یکی از بزرگ‌ترین موانعی که باعث عدم موفقیت یادگیری در زبان می‌شود، خسته‌کننده بودن آن است. درواقع افرادی بعد از کمی مطالعه و گذراندن دوره‌های آموزشی، دیگر این توانایی را در خود نمی‌بینند تا یادگیری زبان خارجی را ادامه دهند. در این مواقع چه می‌توان کرد تا آموزش زبان از حالت خسته‌کننده خود خارج شود؟
استفاده از روش‌های سرگرم‌کننده و جذاب برای یادگیری زبان نه‌تنها باعث افزایش رغبت شخص در یادگیری می‌شود، بلکه تاثیر بسزایی در فراگیری زبان دارد. یکی از بهترین و موثرترین این روش‌ها، تماشای فیلم و سریال است. مطالعات مختلف نشان داده که تماشای فیلم و سریال‌های خارجی یکی از تاثیرگذارترین راه‌های فراگیری زبان به حساب می‌آید. در ادامه قصد داریم که اشاره کنیم چگونه فیلم و سریال می‌تواند در امر آموزش و یادگیری زبان به شخص کمک کند.

چرا باید برای یادگیری زبان از فیلم و سریال کمک بگیریم؟

همانگونه که ذکر کردیم یادگیری زبان بعد از مدتی خسته‌کننده شده و فرد را نسبت به آن بی‌میل می‌کند. یکی از بهترین روش‌های ادامه راه فراگیری، زبان تماشای فیلم و سریال است. شما با تماشای فیلم ضمن لذت بردن از لحظات جذاب آن، می‌توانید به یادگیری کلمات و جمله‌سازی بپردازید.
یکی از بهترین راه‌های یادگیری اصطلاحات خاص و یا حتی ضرب‌المثل‌های خارجی تماشای فیلم و سریال است. امروزه بسیاری از آموزگاران و موسسه‌های زبان جهت اثرگذاری بیشتر آموزش‌های خود، در کلاس‌هایشان فیلم و سریال پخش کرده و دانش‌آموزان را به تماشای آن‌ها دعوت می‌کنند.
اگر از علاقه‌مندان سینما باشید، این راه یادگیری خیلی برایتان لذت‌بخش خواهد بود. طبق مطالعات صورت گرفته تماشای فیلم این امکان را به شما می‌دهد که هم به صورت بصری و هم به صورت شنوایی زبان را یاد بگیرید.
اگر قصد مهاجرت و یا مکالمه زبان با تسلط کامل را داشته باشید، حتما باید کلمات را به شکل درست تلفظ کنید. فیلم و سریال این امکان را به شما می‌دهد که اصوات کلمات را به خوبی در جملات شنیده و از آن‌ها تقلید کنید. در بسیاری از موسسات زبان جهت آموزش تلفظ، فیلم و سریال کوتاه پخش می‌کنند.
یادگیری زبان و تسلط به کلمات امری ضروری جهت مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که جهت بالا بردن کیفیت زندگی خود در کشوری دیگر، باید با فرهنگ آنجا نیز آشنا شوید. فیلم و سریال ضمن آموزش زبان، این امکان را به شما می‌دهد که با فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای مختلف آشنا شده و خود را با آن وفق دهید.

برای یادگیری زبان باید چگونه و به چه شکل فیلم و سریال را ببینیم؟

توجه داشته باشید که تماشای فیلم‌ و سریال به تنهایی و بدون توجه به دیالوگ‌ها نمی‌تواند تاثیر بسزایی در امر یادگیری زبان داشته باشد. ابتدا فیلم و سریال مورد نظر خود را با زیرنویس فارسی مشاهده کرده و ضمن توجه به کلمات، به معنی آن‌ها نیز توجه کنید. سپس بعد از یک بار تماشای فیلم و سریال و یادگیری کلمات و اصطلاحات، سعی کنید فیلم را بدون زیرنویس فارسی و با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید.
زیرنویس انگلیسی ضمن کمک به شما در املای کلمات، این امکان را می‌دهد که شیوه صحیح جمله‌سازی را یاد بگیرید. سعی کنید هنگام یادگیری مکالمه، به شیوه نوشتاری کلمات نیز توجه داشته باشید؛ یعنی تلاش کنید زبان را حتما هم به شکل شفاهی و هم به شکل کتبی یاد بگیرید.

چرا اساتید و آموزگاران زبان جهت آموزش باید از فیلم و سریال استفاده کنند؟

بسیاری از آموزگاران و اساتید زبان اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که برای آموزش زبان باید دانش‌آموزان خود را به آن علاقه‌مند کنند. فراگیری زبان بعد یک دوره زمانی برای افراد خسته‌کننده می‌شود؛ بنابراین برای جذب افراد باید از روش‌های نوین و سرگرم‌کننده استفاده کرد.
تماشای فیلم و سریال ضمن تاثیر فوق‌العاده‌اش در یادگیری زبان، باعث می‌شود تا فرد از آن لذت ببرد و به زبان جذب شود. به همین دلیل به معلمان و اساتید پیشنهاد می‌شود که حتما در آموزش خود به این مقوله توجهی ویژه داشته باشند.

یادگیری زبان با فیلم و سریال چگونه می‌تواند باعث افزایش انگیزه شود؟

یکی از بهترین روش‌های عدم خستگی در یادگیری زبان و ادامه دادن به این مسیر، تماشای فیلم‌های انگیزشی است. با تماشای فیلم‌های انگیزشی با زبان‌های مختلف می‌توانید علاوه‌بر یادگیری زبان، سبک زندگی خود را تغییر داده و در مسیر درست قرار بگیرید.

بهتر است به یادگیری چه زبان‌هایی مشغول شویم؟

اینکه چه زبانی را برای یادگیری انتخاب کنیم، امری کاملا سلیقه‌ای و مطابق با نیاز شماست. اگر قصد مهاجرت به کشور خاصی را دارید، باید زبان رسمی همان کشور را به خوبی یاد گرفته و با فرهنگ آن کشور آشنا شوید. علاقه یکی دیگر از فاکتورهای مهم در امر یادگیری زبان است. زبان هر کشوری را که دوست دارید، حتما به یادگیری همان بپردازید. مطالعات ثابت کرده که علاقه هر امر مشکلی را برای فرد راحت‌تر می‌کند.

جهت یادگیری زبان چه فیلم و سریال‌هایی را مشاهده کنیم؟

برای یادگیری زبان هر کشور، سعی کنید تا سریال‌ها و یا فیلم‌های شناخته شده و مشخص آن کشور را مشاهده کنید. برای یادگیری زبان انگلیسی، سریال فرندز که یکی از بهترین سریال های خارجی است، می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. این سریال طی ده فصل از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ پخش شد و توانست به محبوبیت بالایی دست پیدا کند.
سریال فرندز حول محور داستان شش دوست می‌چرخد که زندگی آن‌ها فرازونشیب‌های جالب و خنده‌داری دارد. شخصیت‌پردازی‌های عالی و صحنه‌های خنده‌دار جذاب این سریال باعث شد تا این مجموعه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین و ماندگارترین سریال‌های تلویزیونی شود. دیالوگ‌ها و کنایه‌های این مجموعه می‌تواند کمک خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی باشد.

طی سالیان اخیر بسیاری از هموطنان ما با توجه به هزینه بالا و دشواری اخذ ویزای کشورهای اروپای غربی، تصمیم به سفر به کشور ترکیه گرفته‌اند. نزدیکی راه و هزینه پایین‌تر مهاجرت به ترکیه، از دلایل اصلی مهاجرت به این کشور محسوب می‌شوند. همین امر باعث شده تا افراد زیادی اقدام به یادگیری زبان ترکی کنند. کوزی گونی یکی از بهترین سریال های ترکی جهت یادگیری زبان کشور ترکیه محسوب می‌شود که می‌تواند کمک بسیار خوبی برای شما باشد.
داستان این سریال راجع‌به دو برادر به اسم کوزی و گونی است. گونی که خود را برای امتحان کنکور آماده می‌کند، شب قبل از امتحان تصادف وحشتناکی با ماشین کرده و جان یک فرد را می‌گیرد. کوزی جهت نجات برادرش به پلیس اعلام می‌کند که او پشت فرمان ماشین بود.
برای یادگیری زبان کره‌ای نیز می‌توانید به تماشای یکی از بهترین فیلم های کره‌ای به نام گل شیطان بنشینید. این سریال راجع‌به مردی به اسم بک هی سونگ است که تلاش دارد زندگی خوبی را برای خانواده‌اش مهیا کند.
طی این مطلب سعی کردیم تا ذکر کنیم چگونه فیلم و سریال می‌تواند در امر یادگیری زبان به شما کمک کند. اگر از طرفداران سینما هستید و قصد یادگیری زبان را دارید، شک نکنید که تماشای فیلم و سریال یکی از بهترین روش‌های یادگیری اصولی و درست زبان به حساب می‌آید.
دسته بندی: آموزشبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد