شما اینجا هستید

در روزهایی هستیم که بازار ارز دیجیتال حال خوشی ندارد. از طرفی قیمت بیت کوین را داریم که در پایین‌ترین قیمت خود از سال ۲۰۲۰ تاکنون قرار دارد. از سویی دیگر، صرافی اف‌تی‌اکس که نه تنها ورشکسته و سقوط کرده‌ است، بلکه هک و سرقت مقدار ادعایی ۶۰۰ میلیون دلاری نیز ضربه‌ای دیگر به پیکر […]

در روزهایی هستیم که بازار ارز دیجیتال حال خوشی ندارد. از طرفی قیمت بیت کوین را داریم که در پایین‌ترین قیمت خود از سال ۲۰۲۰ تاکنون قرار دارد. از سویی دیگر، صرافی اف‌تی‌اکس که نه تنها ورشکسته و سقوط کرده‌ است، بلکه هک و سرقت مقدار ادعایی ۶۰۰ میلیون دلاری نیز ضربه‌ای دیگر به پیکر نیمه‌جان او بود. خطوط حمایت، یکی پس از دیگری در هم شکسته‌اند؛ پیش‌بینی برخی از کارشناسان این است که قیمت BTC همچنان سقوط خواهد کرد و به کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. این در حالی است که هزینه استخراج یک بیت کوین کامل حدود ۱۳,۰۰۰ دلار برآورد می‌شود.

اما وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که بزرگترین ارز دیجیتال دنیا قبلاً روزهای بدتری را پشت سر گذاشته و از آنها جان سالم به در برده است. حتی با وجود چنین وضعیتی، پیش‌بینی‌های بیت کوین ۱۰۰,۰۰۰ دلاری همچنان پابرجا هستند و پرسش این نیست که آیا قیمت BTC به این رقم خواهد رسید یا خیر؛ بلکه می‌پرسند زمان رخ دادن این اتفاق کی است. در این میان، آنچه که ذهن‌های بسیاری را به خود مشغول کرده این است که نهنگ‌های بیت کوین چه فکر می‌کنند؟ بالاخره آنها بازیگران اصلی این بازار هستند و فعالیت آنها تاثیر بزرگی بر بازار می‌گذارد. هر نهنگ می‌تواند با عرضه کل دارایی خود، بازار را بیشتر از این که هست به خون بکشاند و یا می‌تواند با میلیون‌ها دلار وارد خرید بیت کوین شود تا با قیمتی پایین، مقدار بسیار زیادی بیت کوین را به دارایی خود بیفزاید.

چرا نظر نهنگ‌ها مهم است؟

یا بهتر است پرسیده شود اگر نهنگ‌ها نسبت به آینده امیدوار یا ناامید باشند، چه اتفاقی ممکن است در بازار رخ دهد؟ پاسخ این سوال، اهمیت نظر نهنگ‌ها را مشخص می‌کند. اما پیش از آن، لازم است که به چند نکته کلیدی توجه شود.

  • بسیاری از افراد پیرو نهنگ‌ها هستند.
  • بسیاری از تحلیل‌گران رفتار نهنگ‌ها را در تحلیل خود منظور می‌کنند.
  • اگر یک نهنگ به معامله خرید و فروش بیت کوین با مقدار زیادی وارد شود، ترازوی عرضه و تقاضا به شدت تغییر می‌کند.

رفتار نهنگ‌ها و افزایش عرضه

اگر نهنگ‌ها بترسند و بخواهند دارایی خود را در بازار تخلیه کنند، عرضه بسیار بالا می‌رود و ممکن است بازار نتواند آنقدر تقاضا داشته باشد که ترازو متعادل شود. از طرفی، پیروان نهنگ‌ها نیز دارایی‌های خود را به بازار می‌ریزند و عرضه باز هم بیشتر می‌شود. بنابراین، قیمت بیت کوین از این هم پایین‌تر می‌آید و با توجه به میزان سختی روزافزون استخراج بیت کوین، ماینرهایی که برای استخراج هر یک بیت کوین حدود ۱۳,۰۰۰ دلار هزینه می‌کنند از فعالیت باز می‌نشینند.

رفتار نهنگ‌ها و افزایش تقاضا

اما اگر نهنگ‌ها قیمت فعلی را فرصتی برای افزایش دارایی‌های خود ببینند و مقدار بیشتری از ارز دیجیتال بیت کوین را به کیف پول خود اضافه کنند، اتفاقی که می‌افتد افزایش تقاضا است. در چنین حالتی اگر بازار نتواند عرضه لازم برای به تعادل رساندن ترازوی عرضه و تقاضا را داشته باشد، بنابراین نهنگ‌ها با یکدیگر رقابت خواهند کرد و با پیشنهاد قیمت‌های بالاتر، موجب افزایش ارزش بیت کوین خواهند شد. پیروان نهنگ‌ها نیز با دیدن افزایش دارایی نهنگ‌ها، برای خرید بیت کوین به میدان می‌آیند و تقاضا را باز هم بالاتر می‌برند. در این صورت، ماینرها نیز با قدرت و انگیزه بیشتر به استخراج مشغول می‌شوند.

ذهنیت فعلی نهنگ‌ها نسبت به قیمت بیت کوین در آینده

طبق گزارش که صرافی ایرانی والکس در آن به تحلیل رفتار نهنگ‌ها پرداخته و از آن نتیجه گیری می‌کند، گروه‌های مختلف رفتار متفاوتی از خود نشان داده‌اند.

والکس می‌گوید: «تا پیش از اواخر سال ۲۰۲۱، نهنگ‌ها در مرحله انباشت بودند تا این که در ماه اکتبر ۲۰۲۱ و پیش از رسیدن قیمت به بالاترین میزان تاریخی (در ماه نوامبر) شروع به فروش و تحقق سود کردند.»

اما در ماه‌‌های اخیر، علاقه نهنگ‌ها به بازار تغییر کرده است. گزارش اخیر والکس، نهنگ‌ها را به دو گروه تقسیم کرده‌ است.

نهنگ‌های گروه اول

مجموع دارایی گروه اول که هر کدام بین ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین را تحت مالکیت خود دارند، از ۱۱/۲ درصد کل عرضه بیت کوین در اوایل اکتبر به ۱۲/۱۳ درصد در زمان نگارش مطلب والکس رسیده است. پس آنها در حال خرید بوده‌اند و دارایی تحت مالکیت خود را افزایش داده‌اند.

نهنگ‌های گروه دوم

اما گروهی با تعداد افراد کمتر اما سرمایه بیشتر نیز در میان نهنگ‌های ارز دیجیتال هستند؛ هر کدام از اعضای این گروه بین ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ بیت کوین را تحت مالکیت خود دارند. آنها مجموعاً ۴/۳۴ درصد از کل عرضه بیت کوین را در اختیار داشته‌اند. اما در زمان نگارش مطلب والکس این مقدار به ۳/۵۶ درصد کاهش یافته بود. بنابراین، آنها طرفدار خرید BTC نبوده و به فروش دارایی‌های خود مشغول بوده‌اند.

والکس در ادامه می‌نویسد: «در مجموع به نظر می‌رسد که نهنگ‌ها همچنان در خصوص روند قیمت بیت کوین تردید دارند.»

منبع:

https://wallex.ir/blog/bitcoin-whales-still-skeptical-what-it-means-for-btc-price/

دسته بندی: سرمایه گذاری, علم و فناوری برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد