شما اینجا هستید

    بازرگانی » نهال گردو را از نهالستان رکورد دار شمالغرب کشور [برتر نهال] بخواهید

نهالستان برتر نهال فعالیت خود را زیر نظر جهاد کشاورزی از سال ۱۳۰۰ در تولید و عرضه نهال آغاز کرده و سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این ضمینه می باشد.

اگر شما هم مقداری سرمایه در دست دارید و می‌خواهید به احداث باغ گردو بپردازید تا به وسیله آن یک شغل خانوادگی را برای خود و فرزندانتان ایجاد کنید، بهتر است قبل از احداث باغ به چند مورد و نکته دقت کافی داشته باشید، مطمئنا اگر در اول راه به خود سخت بگیرید و تمامی مراحل راه اندازی باغ گردو را کاملا اصولی پیش ببرید، سال‌های بعدی می‌توانید با خیال راحت تری از باغ خود نگهداری کرده و شاهد باردهی فوق العاده آن باشید.

اگر شما جزو خوانندگان پایه ثابت ما باشید ما سعی کردیم مراحل احداث باغ را در چندین مقاله به طور کامل برای شما توضیح دهیم، منتها یک نکته اصل در تازه سازی باغ گردو وجود دارد و به عنوان یک کشاورز موظف هستید تا حتماً به آن عمل کنید، آن هم گرفتن مشاوره و راهنمایی از مهندسین و کارشناسان گیاه پزشکی است،احداث باغ تجاری گردو کار چندان کوچکی نیست که شما بخواهید آن را بر پایه تجربه و اطلاعات ذهنی خودتان انجام دهید.

اگر نمی‌توانید پول زیادی صرف هزینه برای استخدام مهندس کشاورزی کنید، یک راه حل کاملا اقتصادی و موثر برای شما وجود دارد، شما می‌توانید نهال خود را از نهالستان‌های معتبر و شناخته شده خرید کرده تا علاوه بر خرید امن و مطمئن از راهنمایی و مشاوره رایگان مهندسین گیاهپزشکی و مشاوران آن‌ها استفاده کنید.

البته تعداد معدود و انگشت‌شمار نهالستان‌ها هستند که جهت رفاه حال مشتریان خود علاوه بر فروش نهال تضمین شده، مشاوره و راهنمای رایگان ارائه می‌دهند و در تمامی مراحل احداث باغ در کنار باغدار هستند تا کشاورز عزیز هیچ ضرر و خسارتی متحمل نشود، بهتر است این نهالستان‌ها را بشناسید.

تفاوت تولید نهال اصلاح شده با نهال معمولی

«در یکی از کامنت‌ها کاربران عزیزی سوال پرسیده بودند که از سن باغ گردوی آنها حدود ۱۰ سال گذشته تمامی درختان به رشد کامل و باردهی تجاری رسیده اند و از باغ خود کاملاً راضی بود؛ سوال اصلی این است در بین چند صد درختی کاشته شده یک درخت وجود دارد، گردوهایش کاملا متفاوت با گردوهای دیگر است.

البته منظور باغدار ابن نبود، گردوی آن درختی بی کیفیت است بلکه کاملاً با کیفیت بوده ولی نه به آن اندازه، از لحاظ ظاهری کمی متفاوت است، تفاوت ظاهری آن در اندازه و وزن، ضخامت پوسته چوبی و میزان باردهی آن است، در حالی که آبیاری کوددهی و سمپاشی همه درختان یکسان بود و تمامی درختان در یک زمان و یک شرایط خاص کاشته شده بودند.

نهال‌هایی که کشاورزان از نهالستان خریداری می‌کنند دارای قیمت‌های متفاوتی است، کشاورز به نهالستان مراجعه می‌کند یک نژاد از نهال گردو را می‌بیند که دارای دو قیمت متفاوت است، وقتی از کارشناس علت تفاوت قیمت را می‌پرسد، مطمئنا کارشناس به او جواب می‌دهد که یکی از نهال‌ها اصلاح شده و ژنوتیپ بوده دیگری نهال پیوندی معمولی است.

طبق تحقیقات انجام شده نهال گردو اصلاح شده جزو ارقام برتر نهال گردو محسوب می‌شود، چون در مراحل تولید آن نقاط قوت نهال را ارتقا داده در عوض نقاط منفی و ضعف‌های آن را کاهش می‌دهند. البته تولید نهال اصلاح شده هیچ تاثیر منفی بر روی میوه های آن نداشته، بلکه باعث باکیفیت شدن آن می‌شود، میوه های تولید شده از نهال گردوی اصلاح شده درشت تر مغز آن بزرگتر و ضخامت پوسته چوبی آن کمتر است.

میزان سازگاری نهال های ژنوتیپ و اصلاح شده

«وقتی کامنت خواننده عزیز را مطالعه کردم بسیار مشتاق شدم تا علت این تفاوت را بدانم بنابراین از او خواهش کردم چند عکس از میوه آن درخت به همراه میوه های دیگر برای من بفرستد، وقتی دقت می‌کردیم میوه درخت فوق واقعاً با کیفیت و معز آن کاملا سفید و تازه بود منتها در مقایسه با میوه دیگر کمی کوچکتر، وزن کمتر داشته و ضخامت چوبی آن بیشتر بود. طبق اطلاعاتی که از کشاورز محترم پرسیدم هر دو از یک نژاد بودند و درخت و هیچگونه بیماری و یا آفت زدگی نداشت، پس واقعا جای سوال بود چرا یک درخت کیفیت پایین‌تری از درختان دیگری دارد در حالی که تمامی شرایط برای آنها حتی از تابش نور خورشید تا میزان آبیاری و بافت خاک یکسان است.»

طبق تحقیقات گیاه پزشکی میزان سازگاری نهال گردو اصلاح شده را با شرایط اقلیمی مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که این نهال‌ها تقریبا با هر شرایطی سازگاری بیشتری نشان می‌دهد، حتی نهال‌های گردو سردسیری در نواحی گرمسیری به راحتی قابل کشت است به شرطی که کشاورز با دقت و توجه بیشتر به مراقبت و نگهداری آنها بپردازد. در چند سال گذشته به خاطر آگاه سازی های فراوانی که توسط نهالستان ‌های معتبر به کشاورزان و باغداران شده است، باعث شده تا بیشتر باغداران مشتاق به خرید این نهال‌ها بوده و از کیفیت آنها نهایت به سود و بهره را ببرد.

چرا توصیه می‌شود برای باغ تجاری درخت گردو اصلاح شده خریداری شود؟؟

«وقتی شرایط حال تمامی درختان این کشاورز عزیز یکسان است، برای پیدا کردن دلیل به گذشته برگردید، اگر یادتان باشد گفتیم تمامی درختان گردو این باغ از یک نژاد و اصلاح شده است چون ایشان می‌خواستند باغ کاملاً تجاری و مدرن احداث کنند پس تمامی ارقام نهال را به صورت اصلاح شده تهیه کردند؛ از باغدار درخواست کردم عکس‌های بیشتری از برگ، شاخه و کل درخت برای من بفرستد، طبق مطالعات انجام شده مشخص شد این تک درخت نژاد اصلاح شده نبود»

معمولاً کشاورزانی که سابقه طولانی در کشاورزی نداشته و تجربه کافی در احداث باغ گردو کسب نکرده‌اند، بهتر است نهال‌های مقاوم اصلاح شده را خریداری و به کشت آن بپردازند، چون مقاومت‌ بالای این نهال و رسیدگی آسان آن‌ها باعث می‌شود تا به مرور کشاورز جوان و تازه کار بتواند تجربه کافی در این زمینه کسب کند.

علاوه بر این از آنجایی که سرعت بازدهی این نهال‌ها سریع است و معمولاً از سال اول و دوم باردهی خود را شروع می‌کند، کشاورز از بابت بازگشت سرمایه خیالش راحت بوده و اطمینان خاطر پیدا می‌کند، همچنین در صورتی که کشاورز عزیز از یک نهالستان معتبر و شناخته شده نهال گردو خود را خریداری کند، یک مشاور و پشتیبان تا سالیان سال در هر لحظه تمامی مراحل احداث باغ در کنار او بوده و می‌تواند با خیال راحت تماس گرفته مشکلات خود را از او بپرسد.

معرفی انواع نهال گردو

بهتر است در این قسمت از مقاله در مورد نهال‌های پرطرفدار در کل کشور و همچنین خارج از مرزهای کشور ایران نیز صحبتی داشته باشیم و به معرفی آنها بپردازیم، معمولاً نهال‌هایی که توسط نهالستان‌های مجوزدار در کشور فروخته می‌شود، تنها برای باغداران عزیز در سراسر نقاط کشور نیست بلکه بسیاری از کشاورزان برون مرزی نیز به خاطر کیفیت بالای نهال گردوی ایرانی به دنبال خرید آن هستند.

با آنکه پایه بیشتر نهال‌های گردو تولید شده در کشور ما خود وارداتی است، توسط مهندسین ما اصلاح شده و به صورت پیوندی به یک نهال جدید تبدیل می‌شود برای همین نهال جدید به اندازه با کیفیت است، طرفدار زیادی در بین کشورهای اطراف پیدا کرده است، از جمله اینها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نهال ژنوتیپ پالیز: عمر اقتصادی آن بالای ۱۰۰ سال است، باردهی آن در هر هکتار بالای ۷ تن است که با مراقبت و نگهداری کشاورزان به ده تن نیز می‌رسد.

نهال گردوی چندلر؛ به دو صورت معمولی و نهال پیوندی اصلاح شده به فروش می‌رسد، این سلیقه باغدار است که انتخاب کند کدام نوع را برای باغ خود خریداری کند.

نهال گردوی اسرائیلی؛ این نهال وارداتی از کشور اسرائیل است، به عنوان نهال خوشه ای آنرا می‌شناسید به صورت و خوشه های آبشاری گردو‌ها در آن رشد می‌کنند، هر خوشه حداقل ۵ عدد و حداکثر ۲۵ عدد گردوی کاملا درشت و تو پر وجود دارد.

نهال گردوی فرنور: جزوه با کیفیت ترین مغز‌ها محسوب می‌شود و برای تازه خوری مناسب است به خاطر تقاضای زیاد آن در بازار بیشتر کشاورزان به کشت آن مشغول هستند.

کلام آخر

توجه داشته باشید کسانی که نمی توانند نهال گردو را به خاطر ژوگلون آن کشت کنند و به دنبال کشتن نهال مشابه هستند، می‌توانند به احداث باغ نهال بادام نیز بپردازند، باغ بادام همانند گردو دارای سود بسیار زیادی بوده و نگهداری آن نیز کار راحتی برای باغدار بوده، تنوع نژادی بالایی دارد.

با توجه به موارد فوق اگر شما بتوانید یکی از بهترین نهالستان‌های کشور ایران را برای خرید نهال گردو انتخاب کنید، مطمئن باشید موفقیت های خیلی زیادی در احداث باغ به دست خواهید آورد، برای خرید نهال حتما از نهالستان های مجوز دار مانند برتر نهال خرید خود را انجام دهید تا از شرایط ویژه آنها نیز بهره مند بشوید، شرایطی که نهالستان های بزرگ برای خریداران خود در نظر می‌گیرند عبارتند از:

  • تضمین قیمت برای خریداران
  • تضمین کیفیت و ارائه کارت گارانتی برای خریداران و کشاورزان
  • خدمات و مشاوره پس از فروش به صورت کاملا رایگان

با توجه به مطالب فوق در صورت داشتن سوال و یا احتیاج به راهنمایی می‌توانید با شماره های زیر تماس گرفته به صورت مستقیم با کارشناسان و مهندسین کشاورزی در ارتباط بوده راهنمایی‌های لازم را کسب کنید.

جهت خرید نهال بادام و گردو و نهال میوه به سایت برتر نهال مراجعه کنید

تماس:

۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

وب سایت:  برتر نهال

www.bartarnahal.ir

دسته بندی: بازرگانی, کسب و کاربرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد