شما اینجا هستید

  خانواده » موفق ترین مشاوره ازدواج را تجربه کنید

آیا تا به حال به مشاوره ازدواج خود فکر کرده اید؟ اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد درمورد ازدواج مردد هستید و نیاز به مشاوره ازدواج دارید. در قدم اول چه سوالات ازدواج ای را بپرسیم تا به بهترین و کافی تری شناخت بریم؟ مشاوره ازدواج چیست؟ تعریف ازدواج معمولاً از منظر حقوقی بیان می […]

آیا تا به حال به مشاوره ازدواج خود فکر کرده اید؟ اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد درمورد ازدواج مردد هستید و نیاز به مشاوره ازدواج دارید.

در قدم اول چه سوالات ازدواج ای را بپرسیم تا به بهترین و کافی تری شناخت بریم؟

مشاوره ازدواج چیست؟

تعریف ازدواج معمولاً از منظر حقوقی بیان می شود و به طور کلی ازدواج در هر موقعیت و در سطوح مختلف تحصیلی اتفاق می افتد.

چرا انسان ها ازدواج می کنند؟ چرا ازدواج مهم است؟  ازدواج چیست که این همه توجه را به خود جلب می کند؟

محققان از رشته های مختلف در حال بررسی این موضوع هستند. از دیدگاه تکاملی، ازدواج عاملی برای تقویت و تداوم گونه در نظر گرفته می شود. از منظر جامعه شناختی، ازدواج پیوندهایی را بین گروه ها  ایجاد می کند که این پیوندها موفقیت گروه را تسهیل می کند.

ناگفته های عشق و ازدواج را بخوانید.

مشاوران ازدواج به تمام نکات ازدواج می پردازند:

 • چه چیزی دو نفر را به هم نزدیک می کند؟
 • چه چیزی آن ها را کنار هم نگه می دارد؟
 • چه چیزی آن ها را از هم جدا می کند؟
 • بچه دار شدن چه تاثیری بر پیوند زناشویی دارد؟
 • طلاق چه تاثیری بر کودکان دارد؟
 • استرس چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟
 • فقدان صمیمیت چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟
 • چه عواملی احتمال طلاق را افزایش می دهد؟
 • نحوه تربیت فرد چه تاثیری بر روابط عاشقانه آن ها دارد؟

با این کاوش ها، درمانگران بهتر می توانند به زوج ها قبل، در حین و بعد از بحران کمک کنند.

نگاهی به روانشناسی ازدواج

روابط ممکن است دشوار باشد به ویژه در رابطه زناشویی این دشواری و پیچیدگی دیده می شود. به غیر از خودمان، هیچ فردی به اندازه همسرمان بر سلامت و تندرستی ما تأثیر نمی گذارد، مطالعات بی شماری این موضوع را تایید کرده است. (Robles, Slatcher, Trombello, & McGinn, 2014).

شریک زندگی ما به دلیل نزدیکی روزانه به ما، ما را بهتر از هر کس دیگری می شناسد. حمایت در روابط زناشویی ما به راحتی با حمایت اجتماعی جایگزین نمی شود (هولت-لانستاد، بیرمنگام و جونز، ۲۰۰۸).

اما با بروز مشکلات مختلف، نزاع یا نبردهای همه جانبه می تواند به هردو طرف آسیب بزند در این شرایط مشاور با ارائه پشتیبانی مبتنی بر شواهد می تواند به شما کمک کند.

نظریه های روانشناختی ازدواج

نظریه تبادل اجتماعی

تئوری تبادل اجتماعی معتقد است که در تعاملات روزمره خطرات و منافعی وجود دارد. افراد هر موقعیت را با تعیین خطرات و مزایای آن تجزیه و تحلیل می کنند.

خودافشایی شناختی

ادوارد وارینگ اظهار داشت که راه ایجاد صمیمیت میان زوجین از طریق خودافشایی است. زوج ها می توانند با استفاده از سؤالات بازی کنند و تا آنجا که راحت هستند یکدیگر را کاوش کنند. در این روش هر فرد چیزی در مورد خواسته ها، نیازها، آرزوها، نگرش ها، باورها و خواسته های خود به اشتراک می گذارد.

لیو (۲۰۱۵) وارینگ صمیمیت را در ۸ بعد تعریف کرد. که شامل موارد زیر می باشدک:

 • حل تعارض: زوج ها به راحتی می توانند اختلاف نظرها را حل کنند.
 • محبت: میزان صمیمیت عاطفی زوجین.
 • انسجام: احساس تعهد به ازدواج.
 • تمایلات جنسی: چه میزان نیازهای جنسی در ازدواج برقرار و برآورده می شود.
 • هویت: میزان اعتماد به نفس و عزت نفس زوجین.
 • سازگاری: زوج ها می توانند با هم کار و بازی کنند.
 • استقلال: چگونه زوج ها از خانواده اصلی و فرزندان خود مستقل می شوند.
 • بیانگر بودن: درجه ای که افکار، باورها، نگرش ها و احساسات بین زوجین به اشتراک گذاشته می شود

افزایش خودافشایی شناختی بهترین راه برای افزایش سطح صمیمیت آن ها می باشد (وارینگ، ۱۹۸۸) در این زمینه مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به ارائه پکیج ازدواج شامل تست های شخصیت شناسی، تمایلات جنسی، اختلالات روانشناختی و غیره شامل ۱۸۰۰ تست پرداخته است که تمامی آن ها توسط روانسنجان و روانشناسان مرکز تحلیل و در اختیار مراجعان قرار می گیرد.

نظریه عشق دو طرفه

این نظریه که توسط رابرت جی استرنبرگ ابداع شد، دو نظریه را ترکیب می کند. اولی نظریه مثلثی عشق است. دوم، نظریه عشق. آن ها با هم به عنوان نظریه عشق دو طرفه شناخته می شوند.

اولین نظریه ترکیبی از سه عنصر صمیمیت، اشتیاق و تصمیم یا تعهد است.

لازم نیست قسمت تصمیم یا تعهد با هم اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، یک فرد می تواند تصمیم بگیرد که کسی را دوست داشته باشد، اما به دنبال یک تعهد طولانی مدت نباشد. همچنین می توان بدون اعتراف به عشق خود به یک رابطه متعهد شد.

نظریه عشق به عنوان داستان

به زمانی فکر کنید که برای اولین بار شروع به خیال پردازی در مورد آینده رابطه کردید. از چه مبنایی برای واجد شرایط بودن یک همسر احتمالی استفاده کردید؟ چگونه تصمیم گرفتید که چه ویژگی هایی را می خواهید؟

برای برخی افراد رسانه ها و کتاب ها پایه و اساس چیستی عشق و روابط عاشقانه را تشکیل می دهند. دیگر افراد از طریق مشاهده دقیق روابط اطرافشان به این آگاهی دست پیدا می کنند. دیگران ممکن است هر دو را ترکیب کنند تا دیدگاه خود را در مورد انتخاب شریک شکل دهند.

روش گاتمن

جان و جولی گاتمن به مدت ۳۰ سال در مورد روابط مختلف مطالعه کرده اند. هدف آن ها کاهش تعارض و افزایش صمیمیت است. این شامل تمرکز بر احترام و محبت می باشد.

در این روش رابطه هر زوج شامل سطوح مختلف است که با اعتماد و تعهد احاطه شده است. در ادامه به نمونه ای از این سطوح پرداخته شده است:

 • به دنیای درونی و بیرونی شریک زندگی خود علاقه واقعی نشان دهید. رویاها، ارزش ها و اهداف شریک زندگی خود را بشناسید. سوالات زیادی برای شناخت یکدیگر بپرسید.
 • یکدیگر را  تحسین کنید. اغلب، محبت و احترام را به روش های کوچک در میان بگذارید.

برای دریافت مشاوره ازدواج با برترین روانشناسان و مشاوران ایران می توانید با مرکز مشاوره ستاره ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

 

دسته بندی: خانواده, روانشناسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد