شما اینجا هستید

  خانواده » مناسب‌ترین انواع لباس نوزاد برای فصول مختلف
خرید لباس نوزاد

پدر و مادران اغلب برای نوزاد خود از پیش برنامه‌ریزی می‌کنند و لباس‌هایی زودتر از موعد برای آن‌ها تهیه می‌کنند که شاید بعضی از آن‌ها مناسب باشند. در بسیاری از موارد، پدر و مادرها می‌گویند اکثر لباس‌هایی که از قبل خریداری کردند، مناسب نوزادشان نبوده و نتوانستند حتی یک‌ بار از آن استفاده کنند. اگر […]

پدر و مادران اغلب برای نوزاد خود از پیش برنامه‌ریزی می‌کنند و لباس‌هایی زودتر از موعد برای آن‌ها تهیه می‌کنند که شاید بعضی از آن‌ها مناسب باشند. در بسیاری از موارد، پدر و مادرها می‌گویند اکثر لباس‌هایی که از قبل خریداری کردند، مناسب نوزادشان نبوده و نتوانستند حتی یک‌ بار از آن استفاده کنند. اگر پدر و مادر هستید، قطعاً دوست دارید شیک‌ترین و زیباترین لباس کودک را تهیه کنید. اما خرید لباس نوزادی نکاتی را شامل می‌شود که حتماً باید قبل از خرید، به آن‌ها دقت کنید.

شما هرگز نباید لباس نوزادی پسرانه خود را براساس مد و ترندهای روز انتخاب کنید، بلکه باید لباس او را کاملاً مطابق با فصل و راحتی کودک بخرید. در خرید لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه باید به آب‌وهوای محل زندگی‌تان توجهٔ ویژه‌ای کنید. کودک باید در مقابل شرایط آب‌وهوایی در امان باشد، اگر محل زندگی شما سرد است، لباس او باید کاملاً گرم باشد. اگر محل زندگی شما گرم است، لباس باید طوری انتخاب شود که باعث گرمازدگی و مریضی کودک نشود. همچنین باید پوست بسیار حساس نوزاد را نیز در نظر بگیرید و جنس لباس را طوری انتخاب کنید که آسیبی به او نرسد.

لباس نوزادی مناسب فصل بهار

فصل بهار دارای درجهٔ حرارت هوایی متغیر است، به‌طوری‌که گاهی دمای هوا افزایش پیدا می‌کند و گاهی هم دما کاهش پیدا کرده و رو به سردی می‌رود.

 • کاهش دما و خرید لباس کودک نوپا به صورت لایه‌لایه

خرید لباس نوزادی چندلایه برای این فصل بسیار مناسب است و می‌تواند امکان کم‌وزیاد کردن لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه را هنگام تغییر دما به شما بدهد. انتخاب لباس کودک باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت مواجه با سرما، گرمای بدن او را از سرتاپا تأمین کند. بخصوص در نیمهٔ اول فصل بهار که هنوز آثاری از زمستان در بسیاری از مناطق کشور مانده، لباس‌هایی مانند کلاه، کاپشن، بلوز بافتنی و شلوار بافتنی مناسب هستند. این همان ترکیب لایه‌لایه‌ای است که گفتیم، درصورتی‌که احساس کردید کودک گرمش شده می‌توانید کلاه او را برداشته یا کاپشنش را درآورید.

 • افزایش دما و لباس‌های کتان

در نیمهٔ دوم فصل بهار، شرایط کمی متفاوت می‌شود، دمای هوا رو به افزایش رفته و کم‌کم هوا گرم می‌شود. در این صورت می‌توانید دیگر از کاپشن یا لباس‌های بافتنی استفاده نکنید و در عوض به سراغ لباس‌های کتان بروید. سرهمی‌های کتان انتخاب بسیار مناسبی برای لباس نوزادی است، هم دمای بدن را مناسب نگه می‌دارد و هم زیبایی دارد.

 • لباس‌های ضدحساسیت فصلی

همان‌طور که می‌دانید، فصل بهار زمان گرده‌افشانی گل‌هاست و این گرده‌ها درون هوا وجود دارند، با وزش هر بادی گرده‌ها به‌آسانی جابه‌جا می‌شوند. پوست نوزاد بسیار حساس است و ممکن است با در معرض قرار گرفتن این گرده‌ها، دچار حساسیت یا خارش شود. در این صورت حتی اگر دمای هوا نزدیک به فصل تابستان هم شد، سعی کنید از لباس‌های آستین‌بلند برای نوزاد خود استفاده کنید. البته درست است، در صورت وجود گرما نوزاد زیر لباسش عرق‌سوز شده و اذیت می‌شود. در این صورت باید به سراغ لباس‌هایی با جنس نخی و پنبه‌ای بروید تا هوا زیر لباس نوزادی جریان داشته باشد.

 • انتخاب رنگ برای فصل بهار

لباس‌هایی که در فصل بهار برای نوزاد خود می‌خرید، باید رنگ‌های روشن داشته باشد و امکان تنفس راحت را برای بدن او فراهم کند.

لباس نوزاد برای فصل تابستان

تابستان فصل دشواری برای نوزادان تازه از راه رسیده است و ممکن است آسیب‌های جدی به آن‌ها وارد کند، در برخی موارد دیده‌شده که شرایط آب‌وهوایی حتی منجربه مرگ نوزاد شده‌ است، بنابراین باید سعی کنید دقت بسیار زیادی را برای انتخاب لباس نوزاد به خرج بدید.

 • جنس لباس نوزادی تابستانه

لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه نباید تنها زیبایی داشته باشد، بلکه باید در فصل تابستان بتواند هوا را به‌طور کامل از تاروپود خود عبور دهد. جنس نخی، پنبه‌ای و یا جنس‌های مشابه مانند لینن و پوپلن انتخاب مناسبی هستند، زیرا در آن‌ها الیاف طبیعی و نخ استفاده شده‌ است. در فصل گرم تابستان باید سعی کنید از لباس‌های راحت و سبک برای نوزادان خود استفاده کنید، زیرا گرما می‌تواند به‌راحتی او را از پای دربیاورد. عمل تنفس باید برای کودک در لباس تابستانی به‌راحتی انجام شود، به همین دلیل مواد طبیعی و الیاف طبیعی بیشتر پیشنهاد می‌شوند.

خرید لباس نوزادی دخترانه

 • استقلال نوزاد در لباس

کودک باید کاملاً در لباس خود احساس راحتی کند و استقلال عمل داشته باشد، این یعنی لباس او نباید مانع انجام حرکت‌های آزاد بدن او شود. این امر کاملاً درست است که در فصل تابستان تابش نور فرابنفش خورشید بسیار بیشتر است و ممکن است به پوست کودک آسیب برساند. اما نباید برای جلوگیری از تابش اشعه، بیش‌ازحد به او لباس بپوشانید. این عمل سبب می‌شود تا کودک گرمازده و عرق‌سوز شود که می‌تواند آسیب‌های زیادی به کودک نوپا بزند.

نقطهٔ مقابل پوشش زیاد، پوشاندن لباس‌های کوتاه و باز به نوزادان است که سبب آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی می‌شود، بنابراین نهایت وسواس را برای خرید لباس نوزاد به خرج دهید تا خدایی نکرده به بدن آسیب‌پذیر او صدمه‌ای وارد نکنید. لباس کودک باید به‌گونه‌ای باشد، کودک در آن آزاد و رها بوده تا رشد بهتری داشته باشد.

 • انواع لباس‌های تابستانی نوزادی

لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه به‌طورکلی به دو دستهٔ لباس‌های بیرون از منزل و داخل منزل تقسیم می‌شود. لباس‌هایی که برای بیرون از منزل استفاده می‌شود، باید درعین‌حال هم خنک باشند و هم تمام بدن نوزاد را بپوشانند. استفاده از کلاه یا آفتاب‌گیر نیز می‌تواند گزینهٔ مناسبی برای جلوگیری از تابش نور به‌‌صورت نوزاد باشد، اما باید دقت کنید که این کلاه بسیار سبک باشد.

لباسی که برای داخل منزل استفاده می‌کنید، باید به‌گونه‌ای باشد که هم گشاد و هم راحت باشد. در منزل ایرادی ندارد اگر دست و پای کودک پوشیده نباشد، اما باید سعی کنید محیط را جوری فراهم کنید که حشرات در آن به کودک نوپا آسیب نرسانند. خرید لباس نوزادی دخترانه در فصل تابستان باید به‌گونه‌ای باشد که هم از تنوع بسیار زیاد و زیبای مدل‌های لباس نوزادی دخترانه بهره ببرد، هم مناسب بدن او باشد. خرید لباس نوزادی پسرانه نیز به همین صورت است، زیرا می‌دانیم گاهی اوقات زیبایی لباس نوزاد والدین را تحریک می‌کند تا زیبایی را به کیفیت ترجیح دهند.

لباس نوزاد برای فصل پاییز

ازلحاظ تغییرات آب‌وهوایی و دما در طول روز، می‌توان گفت فصل پاییز نیز مانند بهار است، نیمهٔ اول فصل پاییز گرم‌تر و نیمهٔ دوم سردتر است. می‌توانید لباس‌های بهاری را اگر هنوز مناسب سایز نوزاد شماست استفاده کنید، زیرا دقیقاً ساختار لباس‌های لایه‌لایه برای این فصل به والدین پیشنهاد می‌شود و اگر لباس‌ها هنوز به سایز نوزاد می‌خورند، خرید لباس نوزادی جدید لازم نیست.

خرید لباس نوزادی پسرانه

 • لباس‌ کودک تازه به‌دنیا آمده به‌طور لایه‌لایه و پاییزی

در نیمهٔ اول پاییز، می‌توانید از سرهمی‌ها یا لباس‌های جنس کتان استفاده کنید اما باگذشت روزها و رسیدن به نیمهٔ پاییز، سعی کنید نوع لباس‌ها را طوری انتخاب کنید که لایه‌لایه باشند. کاپشن، بلوز گرم بافتنی، شلوار گرم بافتی، کلاه سبک بافتنی و انواع جوراب‌ها برای پوشش سرتاپای نوزاد لازم است. بارش‌های باران و نزدیک شدن به زمستان، سبب کاهش دما می‌شوند و بدن کودک توانایی مقابله با سرما را ندارد. خرید لباس نوزادی در این فصل باید طوری باشد که گرمای بدن کودک را متناسب با دمای هوا تأمین کند.

 • لباس‌های درونی و بیرونی نوزاد

برای گرم نگه‌داشتن نوزاد خود در منزل، سعی کنید از لباس‌ نوزادی دخترانه و لباس نوزادی پسرانه راحتی با جنس حوله‌ای استفاده کنید، زیرا جنس نرم‌تری دارند، البته باید دقت کنید جنس آن طوری نباشد که خارش یا حساسیت پوستی ایجاد کنند.

برای لباس‌های بیرونی هم همان‌طور که گفته شد، از تکنیک لباس‌ نوزاد لایه‌لایه استفاده کنید و براساس دما، لایه‌های لباس نوزادی پسرانه و دخترانه را کم‌وزیاد کنید. این نکته را فراموش نکنید که درهرصورت، در فصل پاییز توصیه می‌شود نوزاد خود را بپوشانید تا سرما نخورند.

 • استقبال از فصل بعدی

درست است که باید لباس نوزاد گرم باشد و پوشیده بودن سرتاپا رعایت شود، اما باید کاملاً لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه برای آن‌ها راحت و دوست‌داشتنی باشد. در فصل بعدی که زمستان است، لباس نوزادی باید خیلی گرم‌تر و پوشیده‌تر باشد، بنابراین با انتخاب لباس‌های پاییزی مناسب، کودک به لباس گرم عادت می‌کند و در فصل بعدی بهتر از لباس‌های بسیار پوشیده استقبال می‌کند.

 • رنگ لباس‌های پاییزی

هرچه لباس نوزادی دخترانه و لباس نوزادی پسرانه رنگی‌رنگی و شاد باشند، بیشتر جلوه‌گر دنیای پاک و زیبای آن‌هاست. در برخی از فصول، می‌توانید از رنگ‌های مناسب آن فصل برای خرید لباس نوزادی پسرانه و خرید لباس نوزادی دخترانه استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، در فصل پاییز از رنگ‌های قرمز، نارنجی و قهوه‌ای روشن می‌توانید برای ترکیب لباس کودک استفاده کنید. اما در هر صورت سعی کنید لباس‌های تیره را برای خرید لباس کودک انتخاب نکنید و اجازه بدهید دنیای رنگی‌رنگی و شاد خود را حفظ کنند.

لباس نوزادی دخترانه و پسرانه برای فصل زمستان

فصل زمستان یکی از فصل‌های پرچالش است و همهٔ پدر و مادران نگران بیمارشدن یا سرما خوردن فرزند دلبندشان هستند. والدین برای جلوگیری از بیمار شدن نوزاد، ممکن است در پوشاندن فرزند خود افراط کنند و به‌اصطلاح او را بسته‌بندی کنند. اگر به‌اندازه کودک را بپوشانید، کافی است و کودک در کمال آرامش از سرما در امان می‌ماند. در فصل زمستان باید لباس نوزاد گرم‌ونرم باشد تا کودک در آن احساس آرامش کند و بتواند دست‌وپای خود را به‌راحتی حرکت دهد. در این فصل علاوه‌بر لباس، باید کفش یا تخت‌خواب کودک نیز گرم‌ونرم باشد تا از سرما محافظت شود.

 • لباس نوزاد درونی و بیرونی در فصل زمستان

در فصل زمستان محیط بیرون از خانه بسیار سرد است و اگر برای لباس کودک انتخاب درستی انجام نشود، باعث آسیب جدی به او می‌شود، بنابراین در فضای بیرونی، از کلاه‌های گرم و پشمی، کاپشن گرم، دستکش نرم، جوراب ضخیم و بلند، شال‌گردن و غیره استفاده کنید. سعی کنید اجازه ندهید که سرما به بدن نوزاد برسد و او را از سرتاپا بپوشانید. وقتی می‌خواهید نوزاد را با خود به بیرون از منزل ببرید، از لباس‌های گرم استفاده کنید، اما حتماً دقت کنید این لباس‌ها نرم باشند و به نوزاد فشار نیاورند. حتماً سعی کنید پتو و لباس‌های پشمی همراه خود داشته باشید تا کودک بتواند درون آن‌ها فضای دنجی داشته باشد و احساس آرامش کند.

برای انتخاب لباس‌های تو خانه نیز بازهم وسواس به خرج بدید و از لباس‌های گرم استفاده کنید، اما دقت کنید این لباس‌ها حتماً نرم باشند تا برای پوست نوزاد حساسیت ایجاد نکنند. درون منزل از لباس‌های پشمی یا حوله‌ای می‌توانید استفاده کنید. حتماً دقت کنید که کودک با چه نوع لباسی راحت‌تر است، اگر نمی‌تواند لباس پشمی را تحمل کند می‌توانید لباس‌های حوله‌ای را جایگزین کنید.

 • محافظت از نوزاد در مقابل برف و بوران

نوزادان بخش زیاد گرمای بدنشان را از طریق سرشان از دست می‌دهند، بنابراین حتماً آیتم کلاه را در نظر بگیرید. هنگامی‌که بیرون از منزل می‌روید، برای جلوگیری از آسیب به نوزاد هنگام برف و بوران، حتماً چتر همراه خود داشته باشید. سعی کنید هنگام خرید لباس نوزادی دخترانه و لباس نوزادی پسرانه، لباس‌های ضدآب را نیز برای مواجهه با برف و بوران انتخاب کنید. رطوبت گرمای بدن کودک را می‌گیرد و به او آسیب می‌رساند، بنابراین سعی کنید با انتخاب لباس‌های ضدآب، او را خشک نگه‌دارید.

شرایط برای همه یکسان نیست!

تنها اسم فصل روی خرید لباس نوزادی تأثیرگذار نیست، بلکه شرایط آب‌وهوایی هر شهری می‌تواند متفاوت باشد که روی خرید لباس کودک اثر می‌گذارد. افرادی که در شهرهای جنوبی زندگی می‌کنند، کمتر فصول سرما را احساس می‌کنند یا در فصل گرما با رطوبت بسیار بالای هوا مواجه هستند. تمام این عوامل سبب می‌شود انتخاب‌ها تغییر کنند، بنابراین لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه را باید کاملاً براساس شرایط آب‌وهوایی محل سکونت خود انتخاب کنید. البته شخصیت، نوع پوست، احساس و عوامل دیگری هم در وجود نوزاد هست که سبب می‌شود روی انتخاب تأثیر گذارد. به‌عنوان‌مثال، برخی از نوزادان بسیار سرمایی یا بسیار گرمایی هستند و تحمل آن‌ها کم است.

لباس نوزادی

کلام پایانی

در این مقاله انواع لباس نوزادی پسرانه و لباس نوزادی دخترانه را برای فصول متفاوت بررسی کردیم و دیدیم که چه چیزهای برای هر فصل مناسب است. همچنین در انتهای مقاله دریافتیم که نمی‌توان برای همهٔ افراد یک نسخهٔ پیچید و شرایط آب‌وهوایی هر منطقه می‌تواند روی انتخاب لباس کودک تاثیر بگذارد. سعی کنید نوزاد خود را به‌خوبی بشناسید و روحیات او را در لباس پوشیدن درک کنید. نوزاد می‌تواند به‌راحتی شما را برای انتخاب انواع پوشش‌ها راهنمایی کند، کافی است به رفتارهای او کمی دقت کنید. درنهایت تمام تلاش خود را بکنید که از نوزاد در مقابل سرما و گرما محافظت کنید.

دسته بندی: خانوادهبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد