شما اینجا هستید

    آشپزی » مقاطع فولادی با توجه به مزایا و ویژگی هایشان چه کاربردی دارند؟

فولاد آلیاژی خاص از آهن است که با تغییر عناصر موجود در ترکیبات آن یا انجام فرآیندهایی ثانویه می توان در خواص و ویژگی های آن تغییراتی ایجاد کرد. به واسطه ی همین تنوع بالا در خواص و ویزگی ها، محصولات تولید شده از این آلیاژها در زمینه های متفاوت و متنوعی کاربرد دارند. در ادامه […]

فولاد آلیاژی خاص از آهن است که با تغییر عناصر موجود در ترکیبات آن یا انجام فرآیندهایی ثانویه می توان در خواص و ویژگی های آن تغییراتی ایجاد کرد. به واسطه ی همین تنوع بالا در خواص و ویزگی ها، محصولات تولید شده از این آلیاژها در زمینه های متفاوت و متنوعی کاربرد دارند. در ادامه توضیح خواهیم مزایای اصلی این مقاطع کدام است و این مزایا و ویژگی های مثبت به چه شکل کاربرد آن ها را گسترش میدهند.

شاید بتوان ۵ ویزگی و مزیت را اصلی ترین دلیل اقبال این مقاطع در بین صنعت گران و انواع صنایع دانست.

۱- شکل پذیری و فرآیند پذیری بالا:

مقاطع سبک، سنگین و استیل سه نمونه از متداول ترین انواع مقاطع فولادی هستند. شاید بتوان گفت مقاطع سبک به لطف ورق روغنی بهترین و بیشترین فرآیند پذیری را دارد. اما مقاطع سنگین که برای ساخت آن ها از ورق سیاه استفاده شده است فرآیند پذیری کمتری دارد یا به عبارت بهتر انجام فرآیند بر روی آن ها دشوار و با بروز مشکل و ایراد همراه خواهد بود. استیل نیز آلیاژی مقاوم و ضد زنگ است که تغییر شکل در آن به شدت به ترکیبات موجود در آلیاژش بستگی دارد. با افزودن عنصری خاص می توان مقاطعی نازک و ظریف تر و البته فرآیندپذیر تر تولید کرد.

۲- سازگار با محیط زیست:

در دنیای امروز که آلودگی های محیط زیستی ایجاد شده توسط صنایع تبدیل به یکی از اصلی ترین دغدغه ها و مشکلات جهانی شده استفاده از ماده ی اولیه ای کاربردی و پرمصرف و در عین حال سازگار با محیط زیست می تواند نکته ی مثبت بزرگی باشد. فولاد ۱۰۰% قابل بازیافت است به همین خاطر امروز به جای سنگ آهن حجم قابل توجهی از مواد تولیدی از بازیافت قراضه ها به دست آمده است. بازیافت علاوه بر این که مانع از تولید زباله می شود تا حد زیادی می تواند منابع اولیه را محفوظ نگه دارد.

۳- ارزش بالا مقاطع فولادی:

قیمت پروفیل مبلی و سنگین به نسبت ارزان و مقرون به صرفه است اما استیل به واسطه ی عمر مفید طولانی که دارد، عناصر گران قیمتی که درون ترکیبات آلیاژ آن مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت ضدزنگی و تمامی ویژگی های مثبت دیگری که دارد آلیاژی ارزشمند و گران قیمت به حساب می آید به همین خاطر کاربردهای آن کمی متفاوت از فولاد و محصولات تولید شده از آن هاست.

۴- جذابیت و زیبایی مقاطع فولادی:

مقاطع فولادی و به طور خاص لوله و پروفیل سبک و استیل دکوراتیو سطح بسیار زیبا و جذابی دارند که آن ها را حتی بدون پرداخت و آبکاری مناسب تولید انواع و اقسام محصولات تزئینی کرده است. لوله و پروفیل مبلی سطح زیبا، براق و روشنی دارند اما به دلیل آن که به سرعت دچار زنگ زدگی می شوند نیاز به آبکاری دارد که این آبکاری علاوه بر زیباتر کردن، سطح آن را ضدزنگ هم می کند.

۵- مقاومت بالا در برابر زنگ، لک و خوردگی:

لوله و پروفیل سبک در معرض اکسیژن به سرعت دچار زنگ زدگی می شود به همین خاطر عموما برای ضدزنگ کردن با هزینه ی مناسب و مقرون به صرفه آن را آبکاری می کنند. با آبکاری تا حد زیادی مقطع از زنگ زدگی محفوظ می ماند. اما لوله و پروفیل استیل دکوراتیو بدون آبکاری و توسط عناصر آلیاژی موجود در ترکیباتشان ضد زنگ می شود. بسته به درصد این عناصر در ترکیب کلی آلیاژ، میزان مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و متفاوت است.

 

در مورد کاربرد های اصلی مقاطع فولادی سه مورد را می توان مورد بررسی قرار دارد.

صنایع ساخت و ساز:

در زمینه ی ساخت و ساز عموما از لوله و پروفیل سنگین استفاده می شود. این مقاطع که از ورق سیاه تولید می شوند به واسطه ی ضخامت زیاد ورق و ابعاد بزرگشان از مقاومت خوبی بهره مند هستند. از قوطی ستونی برای ساخت ستون، از لوله گاز برای گاز کشی منازل، از لوله داربستی برای ساخت یا تعمیرات نما استفاده می شود.

تولید انواع محصولات خانگی:

برای محصولات خانگی بسته به کارکرد و کاربرد آن ها می توان از انواع و اقسام مقاطع فولادی استفاده کرد. معمولا برای ساخت لوازم خانگی سبک چون مبل، میز، صندلی، بندرخت، صندلی تاشو و… از لوله و پروفیل سبک استفاده می شود که هم وزن کمی دارند، هم قیمت مناسب و هم مقاومت و استحکام بالا. برای تولید محصولات دکوراتیو یا مبل، صندلی و میز هم از استیل استفاده می شود. شاید قیمت پروفیل استیل اختلاف جند برابری با مقاطع فولادی داشته باشند اما دوام و جلوه ی زیبا آن ها باعث شده تولید کننده بی توجه به اختلاف قیمت زیاد، در حجم وسیع از آن ها برای تولید استفاده کند.

 صنعت پزشکی و بیمارستان ها:

در صنایع پزشکی، استیل کاربرد گسترده دارد. سطح صاف و یکنواخت آن این امکان را به مصرف کننده می دهد که با اطمینان بالایی بتواند محصول استیل مصرفی خود را ضدعفونی کند و با اطمینان از ضدعفونی بودن محصول از آن برای مصارف پزشکی استفاده کند.

دسته بندی: آشپزی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد