شما اینجا هستید

    صنعت » قدم به قدم با مراحل تولید پروفیل سبک

زنجیره تولید مقاطع فولادی از سنگ آهن شروع و به پروفیل سبک ختم می شود. در این میان فولاد تحت چندین و چند فرآیند گوناگون دچار تحول می شود تا خواص و شکل مورد نظر در آن ایجاد بشود. در ادامه با ذکر جزئیات به چگونگی انجام این فرآیند ها و تاثیر آن ها بر خواص ، […]

زنجیره تولید مقاطع فولادی از سنگ آهن شروع و به پروفیل سبک ختم می شود. در این میان فولاد تحت چندین و چند فرآیند گوناگون دچار تحول می شود تا خواص و شکل مورد نظر در آن ایجاد بشود. در ادامه با ذکر جزئیات به چگونگی انجام این فرآیند ها و تاثیر آن ها بر خواص ، ویژگی ها و قیمت پروفیل مبلی می پردازیم.

فولاد آلیاژی از آهن ، کربن و گاهی با درصد ناچیزی از کروم و نیکل است. در قدم اول این ترکیب باید تولید بشود. چند روش برای ترکیب این مواد و تولید شمش فولاد وجود دارد اما شاید بتوان گفت روش کوره بلند متداول ترین آن ها است. در روش کوره بلند اول آهک ، کک و سنگ آهن پیش پخت درون کوره ذوب شده و ناخالصی های آن ها جدا می شود سپس درون قالب های شمش ریخته شده و خنک می شود.

قدم بعدی برای تولید پروفیل سبک تبدیل شمش به ورق فولادی است. به این منظور از نورد گرم استفاده می شود. طی این فرآیند شمش با عبور از میان دو ردیف غلتک به تدریج نازک شده و به طول آن افزوده می شود. این غلتک ها خلاف جهت هم درگردش هستند و در فاصله ای کمتر از ضخامت شمش نسبت به هم قرار گرفته اند. سرعت گردش متفاوت این غلتک ها باعث میشود قطعه فلزی با فشار از میان آن ها عبور کند و ضخامت آن به تدریج کم و کمتر بشود. در نهایت محصول تولیدی نورد گرد محصولی به نام ورق سیاه است که هم به شکل ورق کاربرد دارد و هم برای تولید انواع لوله و پروفیل سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. اما تمام ویژگی های این ورق مطلوب و مناسب تولید نیست به همین خاطر ورق فولادی برای رسیدن به بهترین کیفیت نیازمند انجام فرآیند های تکمیلی است.

نورد سرد را شاید بتواند همین فرآیند تکمیلی دانست. از نورد سرد برای کاهش ضخامت و بهبود کیفیت ورق استفاده می شود. اولین اقدام برای این هدف اسید شویی است. با اسید شویی ورق سیاه ، پولک ها و زنگ زدگی های سطح به طور کامل شسته شده و از بین می رود و سطحی نسبتا صاف و صیقلی ایجاد می کند اما تنها ایراد ورق سیاه کیفیت سطح نیست بلکه انعطاف پذیری هم هست. برای بهبود انعطاف پذیری ورق سیاه از فرآیندی به نام آنیلینگ استفاده می شود. در آنیلینک ورق آغشته به روغن دوباره تا رسیدن به دمای تبلور مجدد حرارت می بیند. این فرآیند تاثیر قابل توجهی بر خواص و ویژگی های ورق روغنی دارد. انعطاف این ورق را به قدری بالا می برد که امکان انجام انواع فرآیند ها برای آن ایجاد می شود. فرآیند بیشتری که برای تولید ورق روغنی انجام می شود به علاوه ی کیفیت بهتر آن ارزش افزوده ای ایجاد می کند که در نهایت باعث افزایش قیمت ورق روغنی در زمان فروش می شود. بخش اعظم ورق های روغنی تولید شده مستقیما به کارخانه تولید لوله و پروفیل سبک ارسال می شود.

حال ورق روغنی آماده ی تولید پروفیل سبک در انواع سایز ها و ضخامت ها است. رول ورق روغنی عرض زیادی دارد به همین دلیل باید به عرض های کوچک تر با توجه به اندازه ی پروفیل که در برنامه تولید هست برش داده بشود. این نوار های ورق روغنی از میان غلتک ها و قالب ها عبور می کنند تا به تدریج به شکل استوانه ای با درزباز در بیایند. اتصال درز این استوانه تنها با جوشکاری امکان پذیر است. اما جوشکاری زائده هایی ایجاد می کند که کیفیت خوب سطح را از بین می برد ، برای اصلاح این مشکل  در مرحله نهایی این زائده ها از روی سطح برداشته می شوند. زبری سطح مناسب و درز جوش تمیز این امکان را به مصرف کننده ی پروفیل می دهد که بتواند از انواع آبکاری برای مقطع خود استفاده کند. پروفیل سبک تمام خواص ماده ی اولیه ی خود ( ورق روغنی ) را به ارث می برد به همین خاطر پروفیل تولیدی از ورق روغنی یا همان پروفیل مبلی انعطاف پذیری بالایی دارد که آن را به گزینه ی مناسب برای خمکاری تبدیل کرده است. در مورد قیمت پروفیل سبک نکته ی جالبی وجود دارد. همان طور که پیش تر هم به آن اشاره کردیم قیمت ورق روغنی بیشتر از ورق سیاه است و با توجه به این که حدود ۹۰% قیمت پروفیل هزینه ی ورق آن می باشد ، قیمت پروفیل سبک هم که از ورق روغنی تولید می شود باید بیشتر از پروفیل سنگین باشد اما وزن کم پروفیل سبک این معادله را تغییر داده. اگر چه خریدار به ازای خرید هر کیلو پروفیل سبک هزینه ی بیشتری پرداخت می کند اما این وزن کم باعث می شود قیمت تمام شده هر شاخه از پروفیل سبک کمتر از پروفیل سنگین باشد.

دسته بندی: صنعت برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد