شما اینجا هستید

    خانواده » عوامل اصلی طلاق در ایران و راهکارهای پیشگیری از آن

عدم صمیمیت، ارتباط ضعیف، اختلاف نظر در مسائلی مانند پول، سیاست و تربیت فرزندان همه این‌ها عواملی هستند که اگر به آن‌ها توجه نشود، ممکن است منجر به عوامل اصلی طلاق در ایران شود. جستجوی مشاوره ازدواج برای کمک قبل از این که این مسائل از کنترل خارج شوند نه تنها می‌تواند ازدواج شما را […]

عدم صمیمیت، ارتباط ضعیف، اختلاف نظر در مسائلی مانند پول، سیاست و تربیت فرزندان همه این‌ها عواملی هستند که اگر به آن‌ها توجه نشود، ممکن است منجر به عوامل اصلی طلاق در ایران شود. جستجوی مشاوره ازدواج برای کمک قبل از این که این مسائل از کنترل خارج شوند نه تنها می‌تواند ازدواج شما را نجات دهد، بلکه باعث خوشبخت شدن شما خواهد شد. با ما همراه باشید و به خواندن ادامه دهید تا عوامل اصلی طلاق در ایران را بررسی کنیم.

عوامل اصلی طلاق در ایران

 

۱- خیانت یا رابطه خارج از ازدواج

این یکی از شایع‌ترین عوامل اصلی طلاق در ایران است وقتی فردی برای برآوردن نیازهای خود، چه از نظر جسمی و چه از نظر جنسی، خیانت می‌کند،  این می‌تواند رابطه را به خطر بیندازد. بسیار دشوار است که پس از خیانت، اعتماد دوباره شکل بگیرد.

۲- مشکل در امور مالی

اگر یک زوج در مورد نحوه مدیریت امور مالی در یک صفحه نباشند، می‌تواند منجر به مشکلات وحشتناک شود.

چرا طلاق به دلیل ناسازگاری مالی اینقدر رایج است؟ طبق آمار طلاق، آخرین دلیل طلاق عدم سازگاری در عرصه مالی است و تقریباً ۴۱ درصد طلاق را ایجاد می‌کند.

همه چیز از عادات مخارج مختلف و اهداف مالی گرفته تا درآمدزایی یکی از همسران به بیشتر از دیگری و ایجاد نزاع بر سر قدرت می‌تواند ازدواج را به نقطه شکست برساند.

مشکلات مالی را می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین عوامل اصلی طلاق، پس از خیانت دانست.

۳- عدم ارتباط

ارتباطات در ازدواج بسیار مهم است و عدم برقراری ارتباط سریع می‌تواند منجر به نارضایتی و ناامیدی هر دو شود و بر همه جنبه‌های ازدواج تأثیر بگذارد.

از سوی دیگر، ارتباط خوب پایه و اساس یک ازدواج قوی است. وقتی دو نفر در زندگی مشترک به سر می‌برند، باید بتوانند در مورد آنچه نیاز دارند صحبت کنند و بتوانند نیازهای شریک زندگی خود را درک کرده و تلاش کنند.

۴ مشاجره مداوم

از مشاجره در مورد کارهای خانه گرفته تا مشاجره در مورد بچه‌ها؛ بحث و جدل بی‌وقفه بسیاری از روابط را از بین می‌برد.

زن و شوهرهایی که به نظر می‌رسد بارها با هم مشاجره می‌کنند، اغلب این کار را انجام می‌دهند زیرا احساس می‌کنند که شنیده نمی‌شوند یا مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند.

برای بسیاری از افراد دشوار است که دیدگاه طرف مقابل را ببینند، که منجر به بحث‌های زیادی می‌شود بدون اینکه به نتیجه برسند. این در نهایت می‌تواند عوامل اصلی طلاق زوج ها باشد.

۵- افزایش وزن

ممکن است بسیار سطحی یا ناعادلانه به نظر برسد، اما افزایش وزن یکی از عوامل اصلی طلاق است.

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما افزایش وزن نیز یکی از دلایل اصلی طلاق است. در برخی موارد، افزایش قابل توجه وزن باعث می‌شود همسر دیگر از نظر جسمی کمتر جذب شود.

۶- عدم صمیمیت

عدم احساس ارتباط با شریک زندگی شما می‌تواند به سرعت ازدواج را خراب کند زیرا این احساس را در زوج‌ها ایجاد می‌کند که انگار با یک غریبه یا هم اتاقی زندگی می‌کنند تا همسر. این می تواند ناشی از فقدان صمیمیت جسمی یا احساسی باشد و همیشه مربوط به رابطه جنسی نیست. اگر دائماً به همسرتان شانه سرد می‌دهید، بدانید که به مرور زمان می تواند زمینه طلاق شود.

اغلب زوج‌ها با میل جنسی متفاوت و اشتهای جنسی متفاوت دست و پنجه نرم می‌کنند. این واقعاً می تواند یک زوج را آزار دهد، زیرا آن‌ها سعی می‌کنند نیازهای خود را برآورده کنند. نادیده گرفتن نیازهای جنسی شریک زندگی شما در دوران اخیر علت شماره یک طلاق نامیده می‌شود.

۷- عدم برابری

فقدان برابری در پشت علت اصلی شماره یک طلاق، عدم صمیمیت، در دوران اخیر قرار دارد. وقتی یکی از طرفین احساس می‌کند که مسئولیت بیشتری را در ازدواج بر عهده می‌گیرد، می تواند دیدگاه وی نسبت به طرف مقابل را تغییر داده و منجر به نارضایتی شود. هر زوجی باید از طریق چالش‌های خاص و منحصر به فرد خود مذاکره کنند و شیوه زندگی مشترک خود را به عنوان دو فرد مساوی که از رابطه‌ای محترمانه، هماهنگ و شاد برخوردار هستند، بیابند.

۸- آماده نبودن برای ازدواج

تعداد شگفت انگیزی از زوج ها در هر سنی، عدم آمادگی برای زندگی زناشویی را برای از بین رفتن رابطه خود می‌دانند. بالاترین نرخ طلاق در بین زوج های ۲۰ ساله است. عدم آمادگی یکی از شایع‌ترین دلایل طلاق است.

تقریباً نیمی از طلاق‌ها در ۱۰ سال اول ازدواج اتفاق می‌افتد، مخصوصاً بین چهارمین و هشتمین سالگرد ازدواج.

جهت مشاوره طلاق می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

۷ نکته برای پیشگیری بوجود آمدن عوامل اصلی طلاق

۱- هر روز وقت بگذارید تا با محبت با همسرتان ارتباط برقرار کنید. یک زوج می‌توانند با اختصاص ۱۵ دقیقه در روز منحصراً به یکدیگر شانس موفقیت زناشویی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. لمس کردن، در آغوش گرفتن و ابراز محبت؛ به یکدیگر بگویید که در مورد ازدواج خود چه احساسی دارید و در مورد اهداف خود برای ازدواج و زندگی خود صحبت کنید.

۲- به طور مرتب از همسرتان تعریف کنید چه در خلوت و چه در حضور دیگران. ‌حتی اگر شریک شما خجالت می‌کشد یا در ابتدا شانه خالی می‌کند، درخشش از ستایش صادقانه مدت زیادی دوام می‌آورد.

۳- همسرتان را طوری دوست داشته باشید که دوست دارد دوست داشته شود. ما اغلب این اشتباه را داریم که تصور می‌کنیم چیزهایی که بیشترین تأثیر را بر قلب ما می‌گذارد به همان شکل روی شریک زندگی ما تأثیر می‌گذارد.

۴- مراقب ظاهر خود باشید. برای همسرتان بهترین ظاهر را داشته باشید. این همچنین به معنای مراقبت از سلامتی است – از جمله تغذیه مناسب و ورزش منظم.

۵- کارها را با هم انجام دهید. یکی دیگر از عوامل مشترک ازدواج‌های طولانی مدت شاد این است که همسران مرتباً کارهایی را انجام می‌دهند که برای آن‌ها جالب و هیجان انگیز است. خواه رقص در سالن، بولینگ، غواصی یا اسکی، حداقل در یک فعالیت که هر دو از آن لذت می‌برید شرکت کنید. اگر بچه دارید، مطمئن شوید حداقل نیمی از این فعالیت‌ها فقط برای شما و همسرتان است.

۶- با شریک خود دوست باشید. جان گاتمن می‌گوید کلید خوشبختی و موفقیت زناشویی دوستی است. برخی از مهمترین جنبه‌های این نوع دوستی، شناختن صمیمانه یکدیگر، نشان دادن محبت و احترام به یکدیگر به صورت روزانه و لذت بردن واقعی از همراهی یکدیگر است.

۷- هر روز بگویید “دوستت دارم”. این امر به ویژه هنگامی اهمیت می‌یابد که احساس عشق را احساس نمی‌کنید. در این مواقع، شما باید به طور فعال آن را تولید کنید. گفتن آن دو کلمه کوچک و انجام حرکات عاشقانه، قلب شما و همسرتان را گرم می‌کند.

گاهی اوقات، این مسائل غیرقابل حل به نظر می‌رسند. این زمان مناسب برای کمک گرفتن از یک میانجی است. زوج درمانی فواید زیادی دارد و می‌تواند به شما کمک کند تا این دوران گذار را با هم طی کنید. اگر به این نتیجه برسد که جدایی بهترین روش برای شما است، مرکز مشاوره و روانشناسی تهران می‌تواند به شما در این امر کمک کند.

دسته بندی: خانواده, روانشناسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد