شما اینجا هستید

  پزشکی » شقاق یا فیشر مقعدی و کم هزینه ترین روش درمان

افراد زیادی از شقاق مقعدی رنج میبرند و راه درمان درست آن را نمی دانند و سعی میکنند با روش های سنتی و قدیمی آن را درمان کنند، اما این روش ها فقط علائم را کاهش می دهند و درمان قطعی محسوب نمی شوند. بیماری شقاق مقعدی در هر سنی می تواند در پی سبک زندگی […]

افراد زیادی از شقاق مقعدی رنج میبرند و راه درمان درست آن را نمی دانند و سعی میکنند با روش های سنتی و قدیمی آن را درمان کنند، اما این روش ها فقط علائم را کاهش می دهند و درمان قطعی محسوب نمی شوند. بیماری شقاق مقعدی در هر سنی می تواند در پی سبک زندگی و تغذیه غلط یا ایجاد فشار در مقعد ایجاد شود و حتی در کودکان و نوزادان هم قابل مشاهده است.

به دلیل علائم دردناک فیشر، بیماران تمایل دارند هر چه زودتر از شر این عارضه خلاص شوند. اما بسیاری از آنها نمی دانند به چه دکتری مراجعه کنند؟ کدام روش درمان شقاق را انتخاب کنند؟ ممکن است بیماری مجدد عود کند؟ هزینه درمان شقاق با لیزر و عمل جراحی چقدر است؟

در ادامه به بررسی جامع این بیماری و پاسخ به تک تک سوالات شما خواهیم پرداخت:

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی

شقاق یک پارگی در اطراف مقعد است که باعث خونریزی مقعدی می شود و بیشتر در اثر یبوست به وجود می آید. درد آن شبیه بریدگی دست با کاغذ است که سوزش را به همراه دارد و میتوان این پارگی را با چشم مسلح نیز دید. معمولا پزشک با یک معاینه ساده متوجه این بیماری می شود.

اگر شقاق درمان نشود تبدیل به نوع مزمن می شود و درمان آن سخت تر است. اما اگر بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، با رعایت برخی نکات میتوان آن را درمان کرد. بیشتر افراد نگرانی هایی برای درمان این عارضه و مشکلات و عوارض بعد از درمان دارند، که با مشورت با پزشک و انتخاب روش درست نیازی به نگرانی نیست.

امروزه روش نوین لیزر برای درمان این بیماری طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از پزشکان این راه را پیشنهاد می دهند. روش های سنتی جراحی شقاق عوارض و درد زیادی را به همراه دارد،  اما عمل شقاق با لیزر بدون درد و خونریزی و در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

علائم شقاق چیست؟

این بیماری معمولا علائم دردناکی ایجاد می کند که بخشی از آنها شامل موارد زیر است:

 • شکاف یا پارگی در اطراف مقعد
 • خارش در اطراف مقعد که در صورت خاراندن ناحیه باعث تحریک بیشتر شقاق می شوید و از بهبود آن جلوگیری میکنید.
 • مشاهده ی خون شفاف در مدفوع
 • خون روی دستمال کاغذی که خود را با آن پاک میکنید

عواملی که باعث ایجاد فیشر می شوند

عوامل زیادی وجود دارد که ریسک ابتلا به شقاق مقعدی را افزایش می دهند. این عوامل به شرح زیر است:

 • یبوست
 • اسهال
 • بارداری و زایمان
 • رابطه مقعدی
 • عفونت های جنسی
 • بیماری های التهابی روده مثل کرون

به چه دکتری مراجعه کنیم؟

انتخاب پزشک مناسب همیشه نیمی از درمان است. بخصوص در مورد بیماری شقاق که در ناحیه حساسی از بدن واقع شده است. هنگام انتخاب دکتر شقاق باید به نکات زیر توجه کنید:

 • اخلاق حرفه ای پزشک
 • سابقه جراحی و درمان های موفق شقاق
 • انجام معاینات لازم و بررسی کامل علائم و سوابق خانوادگی بیمار
 • ارائه توضیحات لازم درباره طول دوران نقاهت، هزینه و عوارض احتمالی روش درمان و همچنین مراقبت های بعد از عمل

انواع روش های درمان شقاق

روش های جراحی شقاق معمولا عوارض سختی را پس از عمل به همراه دارد و معمولا بیمار تمایلی به انجام این روشها ندارد. در حال حاضر هم جراحی های سنتی کمتر از سوی پزشکان پیشنهاد می شود، زیرا میزان خطا و عود مجدد بیماری در روش های نوین شبیه لیزر بسیار پایین تر است. روش های رایج جراحی فیشر به شرح زیر است:

عمل لیزر شقاق یا فیشر

درمان شقاق با لیزر یک روش سرپایی است که در مدت زمان کمتر از یک ساعت انجام می شود و شقاق را درمان می کند. عمل لیزر شقاق بدون بیهوشی و تحت بی حسی موضعی انجام میشود و طی آن با استفاده از اشعه لیزر این عارضه را ترمیم می کند.

در حال حاضر درمان شقاق با لیزر به عنوان بهترین راه درمان این عارضه شناخته می شود که هیچ یک از عوارض عمل جراحی را به دنبال ندارد.

همچنین نتایج لیزر فیشر کاملا قطعی است و دوران نقاهت آن بسیار کوتاه تر از روش های جراحی سنتی است.

در روش لیزر بیمار بلافاصله بعد از عمل مرخص شده و به زندگی عادی خود برمی گردد.

روش اسفنکترومی

در این روش پزشک برشی را روی عضله اسفنکتر مقعد ایجاد میکند تا فشار از روی این ناحیه برداشته شود و شقاق به مرور زمان درمان شود. خونریزی در این روش وجود دارد و بیمار باید از یبوست جلوگیری کند زیرا در صورت ایجاد یبوست، شقاق مجدد باز می گردد.

همچنین احتمال ایجاد بی اختیاری مدفوع در روش های جراحی مثل اسفنکتروتومی بسیار بالا است که بیمار را دچار مشکلات جدی می کند.

روش فلپ

پزشک قسمت سالم مقعد را به قسمت آسیب دیده پیوند میزند و بخیه در این روش به کار میرود و عوارض آن خونریزی و درد شدید است. بیمار مجبور به مصرف مسکن پس از عمل است و در هر دو روش جراحی از داروی بیهوشی استفاده می شود که خود این داروهای بیهوشی نیز عوارضی را به همراه دارد. علاوه بر این بیمار پس از بهبود باید بخیه ها را بکشد که کار بسیار دردناکی است. البته برخی بخیه ها نیازی به کشیدن ندارند و جذب پوست می شوند.

فیشرکتومی

پوست آسیب دیده اطراف شقاق در این روش کاملا برداشته می شود و سپس بطور خود به خود ترمیم خواهد شد. گاها این روش همراه با بوتاکس انجام می شود تا اثربخشی بهتری داشته باشد.

تزریق سم بوتولونیم یا بوتاکس فیشر

برخی افراد این باور را دارند که تزریق بوتاکس درمان محسوب می شود اما این چنین نیست و این روش تزریقی فقط علائم را کاهش میدهد. بوتاکس شقاق یا فیشر بی اختیاری مدفوع را به همراه دارد زیرا بوتولونیم سمی است که اعصاب عضلات مقعد را ضعیف میکند و بیمار کنترل دریچه مقعد را تا حدی از دست می دهد.

بوتاکس بیشتر برای کاهش درد پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار میگیرد و پیشنهاد می شود از این روش به عنوان یک راه درمانی استفاده نکنید زیرا پس از اینکه سم بوتولونیم اثر خود را از دست میدهد شقاق مجدد باز می گردد.

تفاوت هزینه درمان شقاق با لیزر و جراحی

نکته مهم این است که در روش درمان شقاق با لیزر، بیمار فقط یکبار هزینه می کند و دوران نقاهت لیزر فیشر بسیار کوتاه است. بنابراین نیازی به گذراندن دوران نقاهت طولانی و هزینه های اضافی بعد از عمل نخواهد بود.

اگرچه هزینه لیزر این بیماری توسط بیمه پرداخت نمی‌شود اما باز هم در مقایسه با جراحی هزینه کمتری را پرداخت خواهید نمود. زیرا که صورت حساب های جراحی شقاق در بیمارستان خصوصی و دولتی شامل آیتم های متعددی است.

همچنین پرداخت آنها شامل ترکیبی از آزاد و بیمه بوده و موجب می شود علاوه بر هزینه‌ای که بیمه می پردازد خود شما نیز هزینه های دیگری را برای درمان پرداخت کنید.

از طرفی انجام عمل جراحی شقاق به سبب از دست دادن زمان طولانی برای طی کردن دوران نقاهت پس از عمل و بستری شدن در بیمارستان به صرفه محسوب نمی شود، زیرا خود این امر مسبب هزینه‌های بسیاری خواهد بود.

در صورتیکه در روش لیزر فیشر نیازی به بستری شدن یا گذراندن دوران نقاهت طولانی و هزینه های اضافی بعد از عمل سنتی نیست.

 

منبع: هزینه درمان شقاق با لیزر – کلینیک پایتخت

دسته بندی: پزشکیبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد