شما اینجا هستید

کابینت آشپزخانه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تاثیرگذار در دکوراسیون آشپزخانه است. معمولا کابینت‌های ام‌دی‌اف با روکش‌های زیبا با طراحی‌های متنوع ساخته می‌شوند تا زیبایی فضای آشپزخانه را دوچندان کنند. این روکش‌ها ثابت و غیرقابل تعویض هستند. با این حال رنگ کردن روکش‌ کابینت ام‌دی‌اف امکان‌پذیر است. رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف راهی برای تنوع دادن […]

کابینت آشپزخانه یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تاثیرگذار در دکوراسیون آشپزخانه است. معمولا کابینت‌های ام‌دی‌اف با روکش‌های زیبا با طراحی‌های متنوع ساخته می‌شوند تا زیبایی فضای آشپزخانه را دوچندان کنند. این روکش‌ها ثابت و غیرقابل تعویض هستند. با این حال رنگ کردن روکش‌ کابینت ام‌دی‌اف امکان‌پذیر است.

رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف راهی برای تنوع دادن به کابینت آشپزخانه است. هر روکش کابینتی ممکن است پس از مدتی برای ساکنین خانه یکنواخت به نظر برسد. از این رو، رنگ گردن روکش راهی مقرون‌به‌صرفه برای ایجاد تغییری نو در فضای آشپزخانه است.

کابینت ام دی اف

کابینت ام‌دی‌اف یکی از محبوب‌ترین انواع مدل‌های کابینت در سراسر دنیاست. این نوع کابینت هم به دلیل جنس مرغوب و هم طراحی ظاهری فوق العاده جذاب طرفداران زیادی دارد. معمولا کابینت‌های ام‌دی‌اف عمر بالایی دارند و حتی تا چند دهه قابل نگهداری هستند. طرح رویی کابینت یا به عبارتی روکش کابینت به طور جداگانه طراحی و ساخته می‌شود و به روی چوب ام‌دی‌اف چسبانده می‌شود. این روکش غیرقابل تعویض است.

 

اگر پس از مدتی از ظاهر کابینت آشپرخانه خود خسته شوید می‌توانید تغییری در ظاهر کابینت ام‌دی‌اف ایجاد کنید. این تغییر باعث ایجاد تنوع در فضای آشپزخانه یا هماهنگی دکور آشپزخانه با سایر فضاهای خانه می‌شود. شما به چند طریق می‌توانید ظاهر کابینت ام‌دی‌اف خود را تغییر بدهید؛ این روش‌ها عبارتند از:

 • رنگ کردن روکش کابینت
 • نصب برچسب یا ورقه های نازک طرح دار
 • چسباندن کاغذ دیواری به عنوان روکش

روکش کابینت

روکش کابینت به مرور زمان ممکن است دچار پوسیدگی یا رنگ رفتگی شود. از این رو می‌توان آن را تعویض یا ترمیم کرد. البته تعویض روکش کابینت به معنی استفاده از روکش‌های نازک و چسبان جدید یا رنگ‌آمیزی آن است. رنگ گردن روکش کابینت روشی مقرون‌به‌صرفه است چون دیگر نیازی به تعویض کل کابینت آشپزخانه نیست. این کار به‌خصوص برای مستاجرین یا افرادی که خواهان صرفه‌جویی در هزینه‌ها هستند روشی فوق‌العاده است.

رنگ کردن کابینت و روکش کابینت ام دی اف

رنگ کردن کابینت و یا روکش کابینت ام‌دی‌اف کاری حرفه‌ای و تخصصی است. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید دکوراسیون آشپزخانه خود را با هزینه کمتری تغییر بدهید. اگر قصد انجام چنین کاری را دارید بهتر است با انواع رنگ‌های روکش کابینت ام‌دی‌اف و همچنین مراحل و ابزارهای رنگ کردن آشنایی داشته باشید. رنگ‌آمیزی کابینت‌های روکش‌دار مثل کابینت ام‌دی‌اف، ممبران، هایگلاس یا روکش چوب و کابینت آشپزخانه کلاسیک نیاز به ابزارهای پیشرفته و همچنین تخصص و تجربه دارد. پس بهتر است این کار را به افراد متخصص و باتجربه بسپارید.

ابزار رنگ کردن

اولین چیزی که قبل از رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف به آن نیاز دارید، ابزارهای لازم و موردنیاز است. کابینت‌سازان و افراد متخصصی که در زمینه طراحی و ساخت کابینت فعالیت می‌کنند به این ابزارها دسترسی دارند. از جمله ابزارهای لازم برای رنگ گردن روکش کابینت ام‌دی‌اف عبارتند از:

 • رنگ مخصوص
 • غلطک رنگ
 • مواد بتونه کاری
 • رزین و فیکساتور
 • برس پاک کننده
 • لاستیک دور درب
 • کاغذ سنبده و نوار چسب

شما با در اختیار داشتن این ابزارها می‌توانید اقدام به رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف کنید. البته بهتر است قبل از هر کاری رنگ جدید را انتخاب کنید. برای این کار بهتر است با انواع رنگ‌های روکش کابینت آشنا شوید.

انواع رنگ های روکش کابینت

برای رنگ کردن سطح کابینت خام یا کابینت روکش‌دار می‌توانید از سه نوع رنگ مختلف استفاده کنید. هر کدام از این رنگ‌ها دارای خصوصیات و شرایط خاصی هستند. رنگ آمیزی هر کدام از این رنگ‌ها هم نیاز به ابزار خاصی دارد. این رنگ‌ها به این ترتیب هستند:

 • رنگ آکریلیک
 • اسپری رنگ
 • رنگ گچ

رنگ‌های آکریلیک زیبایی فوق‌العاده‌ای به کابینت شما می‌دهند. این رنگ‌ها توسط غلط رنگ‌آمیزی می‌شوند. سطح روکش کابینت ام‌دی‌اف قبل از رنگ‌آمیزی با رنگ آکریلیک باید سنباده کشی شود. اسپری رنگ یکی از ساده‌ترین نوع رنگ‌های روکش کابینت ام‌دی‌اف است. این نوع رنگ در مدل‌های مات و براق وجود دارد. رنگ زدن روکش کابینت با رنگ گچ بسیار ساده است و توسط قلم‌مو انجام می‌شود. در رنگ‌آمیزی روکش با این رنگ نیازی به سمباده کشی نیست.

نحوه رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف

رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف در طی چند مرحله انجام می‌شود. البته این مراحل کلی در شرایط مختلف ممکن است متفاوت باشد. بخش زیادی از کار به انتخاب رنگ بستگی دارد. با این حال می‌توانید مراحل رنگ کردن روکش کابینت ام‌دی‌اف را اینگونه بیان کرد:

 • سمباده زنی
 • آماده سازی رنگ
 • رنگ زدن

همان‌طور که در بخش آشنایی با انواع رنگ‌ها متوجه شدید، سمباده زنی در برخی از رنگ‌آمیزی‌ها مثل رنگ با اسپری ضرورتی ندارد. با این حال، در رنگ کردن کابینت با رنگ آکریلیک یا رنگ‌های دیگر سمباده‌زنی باید با دقت انجام شود. سمباده‌زنی برای صیقل دادن سطح رویی کابینت یا روکش است تا سطحی یکنواخت و آماده برای رنگ‌آمیزی ایجاد شود. در مرحله آماده‌سازی رنگ باید ترکیب درستی از رنگ و تینر را آماده کنید. در مرحله آخر هم باید با وسیله مناسبی مثل غلطک رنگ را روی روکش یا سطح کابینت به طور یکنواخت پخش کنید.

نکات مربوط به رنگ آمیزی روکش کابینت ام دی اف

بعد از اتمام مراحل رنگ کردن کابینت بهتر است با رعایت یک سری نکات مهم بازدهی رنگ‌آمیزی را بالا ببرید. بعد از رنگ کردن و زمانی که هنوز رنگ روی روکش خیس است از فیکساتور یا رزین استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا سطح کابینت را به خوبی با رنگ پوشش بدهید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

قبل از نصب دستگیره‌ها یا سایر لوازم جانبی کابینت منتظر بمانید تا رنگ کاملا خشک شود. بعد از خشک و یکنواخت شدن رنگ روی روکش کابینت می‌توانید اقدام به وصل کردن وسایل جانبی کابینت‌ها کنید. اگر دستگیره‌ها را هم عوض کنید و متناسب با رنگ جدید، دستگیره انتخاب کنید، زیبایی کار شما چند برابر می‌شود.

چرا رنگ کردن روکش کابینت مقرون به صرفه است؟

رنگ کردن روکش کابینت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از تعویض کلی کابینت است. به‌خصوص در شرایطی که کابینت ام‌دی‌اف شما از هر نظر سالم است و تنها برای تنوع دادن به دکوراسیون داخلی می‌خواهید روکش‌ها را تعویض کرده یا تغییر بدهید. از این رو استفاده از رنگ برای تغییر ظاهری کابینت آشپزخانه بهترین انتخاب است.

دسته بندی: ساختمانی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد