شما اینجا هستید

دوربین مداربسته در قرن کنونی که به قرن تکنولوژی و زندگی ماشینی معروف است، از جمله مهم ترین نیازهای بشریت دوربین مداربسته است و به قطع میتوان گفت که شما در محل کار، خانه، باغ و... حتما نیاز به دوربینی دارید تا بتوانید نظارت کاملی بر محیط داشته باشید

دوربین مداربسته در قرن کنونی که به قرن تکنولوژی و زندگی ماشینی معروف است، از جمله مهم ترین نیازهای بشریت دوربین مداربسته است و به قطع میتوان گفت که شما در محل کار، خانه، باغ و… حتما نیاز به دوربینی دارید تا بتوانید نظارت کاملی بر محیط داشته باشید. دوربین ها انواع مختلفی دارند که هرکدام ویژگی ها و امکانات خاص خود را دارند همین امکانات و ویژگی ها موجب شده تا دوربینی برای استفاده در یک محیط مناسب و برای استفاده در محیط دیگر نا مناسب باشد.به طور مثال دوربین مداربسته که در یک کارخانه صنعتی استفاده میشود، با دوربینی که یک دفتر کار کوچک را در غیاب مدیر عامل کنترل می کند و با دوربین پلاک خوانی که برای طرح ترافیک استفاده می شود تفاوت های بسیاری دارد. دوربین های بزرگ سر چهار راه ها اصلا مناسب خانه ها نیستند و دوربین مداربسته بیبی کم کارایی لازم برای یک کارخانه را ندارد.  در این مقاله ما قصد داریم تا انواع و اقسام دوربین ها را بر اساس شکل ظاهری، بررسی کرده و با هم مقایسه کنیم تا بتوانید تشخیص دهید برای کنترل محیطی که مد نظرتان است، به چه دوربین مداربسته ای نیاز دارید.

انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری

دوربین های مدار بسته که در کنار دزدگیر منزل استفاده میشوند، اشکال مختلفی دارند و آنها را بر اساس شکل ظاهریشان به دسته های مختلفی نظیر دوربین مداربسته دام و… تقسیم کرده اند. ظاهر فیزیکی این دوربین ها موجب شده است تا برای محیط های خاصی استفاده شوند. مثلا دوربین اسپیددام چون خیلی بزرگ است، اصلا مناسب استفاده در خانه و یا حتی محیط سرباز یک باغ شخصی نیز، نیست و یا دوربین مداربسته کیوب از پس کنترل یک هلدینگ بزرگ بر نمی آید.  در ادامه به برسی هر یک از انواع، اشکال متفاوت دوربین مدار بسته خواهیم پرداخت.

۱- دوربین مداربسته لامپی

دوربین مداربسته لامپی از جمله پرطرفدارترین دوربین ها هست و اکثر کاربران خانگی سیستم های نظارتی خواهان خرید این دوربین هستند. چرا که اصلا شبیه به یک سیستم نظارتی نبوده و به سادگی میتوان از آن به عنوان یک دوربین جاسوسی استفاده کرد.این دوربین ها کاملا شبیه به یک لامپ معمولی بودند و برای تشخیط آنها از لامپ باید دقت زیادی به خرج دهید. دوربین مداربسته لامپی برای نصب به هیچ تجهیزاتی نیاز ندارد و به همان سرپیچ های لامپ های معمولی وصل میشود. در نتیجه نصب این دوربین ها بسیار ساده است. از طرفی آنها بدون نیاز به دستگاه DVR یا NVR کار میکنند پس هرینه زیادی را روی دست شما نمیزارند کافیست در محلی که میخواهید از دوربینتان استفاده کنید، یک مودم متصل به اینترنت داشته باشید دوربین مداربسته تصاویر را ضبط کرده و به دستگاهتان ارسال میکند.

۲- دوربین مداربسته دام

دوربین دام که به انگلیسی DOME نوشته میشود نام خود را از شکل ظاهری اش الهام گرفته است. لغت دام در زبان انگلیسی به معنای گنبد است و دلیل این نام گذاری گنبدی شکل بودن این دوربین مداربسته است. دوربین دام، بیش تر در محیط های داخلی استفاده می شود چرا که شکل ظاهری آن به گونه ای است که نصب این دوربین را بر روی سقف و یا کنج دیوار ساده تر کرده است و در این مکان ها بدون اندکی سختی نصب میشود. البته این دوربین ها، اکثرا ضد ضربه و ضد آب هستند که همین امر موجب میشود تا بتوان از این دوربین مداربسته در فضا های بیرونی نیز استفاده کرد. در حال حاضر، شرکت های مطرح جهانی در زمینه تولید و توزیع و تولید انوع سیستم های تظارتی، از جمله هایک ویژن و داهوا، به منظور ارائه ی خدمات بهتر به کاربران و افزایش تنوع محصولات ، دوربین مداربسته دام را تولید میکنند.

۳- دوربین مداربسته اسپیددام

دوربین مداربسته اسپید دام( Speed Dome ) نوع پبشرفته تری از دوربین دام است. ناین نوع دوربین ها به زاویه دید قویشان معروف اند و تا کیلومترها را تحت پوشش قرار میدهند و اغلب به منظور کنترل تردد و بررسی جزییات جاده ای از آن ها استفاده میکنند. دوربین اسپیددام کلیه نواقص و نقاط ضعف دام را پوشش میدهد به طور مثال دام گنبدی شکل است و در مکان های مسقف استفاده میشود اما دوربین مداربسته اسپیددام به گونه ای طراحی شده که در محیط های سر باز و وسیع کارایی زیادی داشته باشد. این دوربین بسیار بزرگ است و در ساخت آن از لنز های بسیار قوی ای استفاده شده که همین امر موجب میشود تا از آن در محیط های وسیع نظیر سر چهار راه ها  یا محیط بیرونی کارخانه های بسیار بزرگ استفاده شود. دوربین مداربسته اسپیددام قابلیت چرخش داشته و به همین دلیل آن را با نام هایی همچون دوربین گردان و دوربین PTZ نیز می شناسند.

۴- دوربین مداربسته بولت

دوربین بولت که آن را به صورت BULLET می نویسند یکی دیگر از اشکال ظاهری دوربین مداربسته است که مانند دوربین دام نام خود را از شکل ظاهری اش الهام گرفته است. بولت در لغت انگلیسی به معنای گلوله است و علت این نام گذاری استوانه ای شکل بودن دوربین بولت است. از این دوربین ها معمولا  در محیط های خارجی و فضای آزاد مانند باغ های شخصی و یا حیاط های بزرگ استفاده میشود. اکثر مدل های دوربین مداربسته بالت از استاندارد IP66 و IP67 پشتیبانی کرده و این به آن معنا است که در مقابل شرایط جوی نامساعد، مقاوم هستند. بهترین محل برای نصب این دوربین ها بر روی دیوار است. اما در زیر سقف نیز قابل نصب هستند. نصب دوربین مداربسته بولت بسیار آسان بوده و نسبت به سایر دوربین های مـداربسته از پیچیدگی کمتری برخوردار است. شرکت های زیادی اقدام به تولید دوربین های بولت با کیفیت ها، امکانات و قیمت های متنوع ای می کنند. اما در میان تمامی آنها دوربین مداربسته داهوا همواره پرچمدار تنوع و کیفیت بالا بوده و در ایران بسیار پرتقاضا است.

دسته بندی: بازرگانیبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد