شما اینجا هستید

سلامت شامل دو بعد است؛ سلامت جسم و سلامت روان. بسیاری از افراد در عین اهمیت فراوان به سلامت جسم خود، کوچک‌ترین اهمیتی به سلامت روان نمی‌دهند. غافل از این که سلامت روان می‌تواند اثر مستقیم بر جسم داشته و منجر به بروز مشکلات جسمانی شود. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی وظایف روانشناس […]

سلامت شامل دو بعد است؛ سلامت جسم و سلامت روان. بسیاری از افراد در عین اهمیت فراوان به سلامت جسم خود، کوچک‌ترین اهمیتی به سلامت روان نمی‌دهند. غافل از این که سلامت روان می‌تواند اثر مستقیم بر جسم داشته و منجر به بروز مشکلات جسمانی شود. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی وظایف روانشناس و روانپزشک، شما را با یک مسئله رایج یعنی تفاوت دکتر روانشناس و روانپزشک آشنا کرده و در نهایت سایت ایران جابینو را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

روانشناس کیست؟

همه ما گاهاً در شرایطی قرار می‌گیریم که دوست داریم با یک نفر صحبت کرده و از مشکلات‌مان بگوییم. گاهی می‌خواهیم ساعت‌ها از فراز و فرودهای زندگی و ناملایمات آن شکایت کرده و تمام لحظات سخت زندگی را با کسی درمیان بگذاریم. خیلی از ما ممکن است خانواده و یا دوستان نزدیک‌مان را برای شنیدن دردهایمان انتخاب کنیم؛ اما گاهی به دلایل مختلف این اتفاق میسر نیست. در چنین شرایطی چه باید کرد؟ آیا می‌توانید بار تمام دردها و رنج‌ها را به تنهایی به دوش کشیده و عوارض روحی آن‌ را نیز به تنهایی حل کنید؟ یقیناً چنین کاری فشار بسیار زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. به همین خاطر بهتر است از یک راه حل بهتر بهره بگیرید.

روانشناس‌ها افرادی هستند که می‌توانند شنونده مشکلات شما باشند و با بررسی رفتارها و درک تاثیر مشکلات بر روان شما، راهکارهای علمی برای مقابله با شرایط دشوار ارائه کنند؛ در واقع آن‌ها ورای یک شنونده، می‌توانند با علم خود، شما را از شر مشکلات روحی و تأثیرات منفی ابعاد تیره زندگی برهانند. روانشناس‌ها امین و رازدار مراجعین خود بوده و آرامش مثال‌زدنی آن‌ها می‌تواند عامل موفقیت آن‌ها باشد. دکتر روانشناس تلاش می‌کند تا رفتارهای افراد را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آن‌ها را ریشه‌یابی کند. برای مثال اگر یکی از مراجعین بسیار پرخاشگر بوده و توان کنترل خود را نداشته باشد، روانشناس به او کمک خواهد کرد تا دلیل این رفتار را شناسایی کرده و با انجام راهکارهایی این رفتار غلط را بهبود ببخشد.

رشته روانشناسی در دانشگاه در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود و افراد با گذراندن دوره چهار ساله می‌توانند به عنوان یک روانشناس شروع به کار کنند. پس از آن در مقطع ارشد، این رشته به گرایش‌های مختلف از جمله روانشناسی بالینی، روانشناسی خانواده و… تقسیم می‌شود. افرادی که در این شاخه‌ها تحصیل می‌کنند، به صورت تخصصی‌تر، مشاوره دادن به مراجعین را خواهند آموخت. در نهایت دکتر روانشناس کسی است که رشته روانشناسی را تا مقطع دکترا ادامه داده و مدرک دکترای روانشناسی را دریافت کرده است.

چه زمانی به دکتر روانشناس مراجعه می‌کنیم؟

بهره‌مندی از سلامت روان یکی از شاخصه‌های اصلی یک زندگی سالم و شاد است. بسیاری از افراد تنها مشکلات جسمی را به عنوان بیماری تلقی می‌کنند و مشکلات روحی و روانی را جزو بیماری‌ها به حساب نمی‌آورند. با وجود گاردی که نسبت به مشکلات روحی وجود دارد، اما این آسیب‌ها باید شناسایی و درمان شوند تا زندگی فرد به حالت عادی برگردد. بسیاری از افراد با مراجعه به یک دکتر روانشناس به راحتی از پس مشکلات خود برآمده و از زندگی سخت و رنج‌آور خود فاصله گرفته‌اند؛ بنابراین باید سعی کنیم تا فرهنگ مراجعه به روانشناس را در خانواده و اطرافیان خود رواج دهیم تا به آن به عنوان یک تابو نگاه نشود. حتی گاهی توصیه می‌شود تمام افراد خانواده حتی اگر مشکلی ندارند نیز با یک روانشناس در ارتباط باشند؛ چرا که این موضوع به بهبود وضعیت زندگی و تضمین سلامت روان افراد کمک خواهد کرد. با این حال چند مورد از علل مراجعه به روانشناس را بیان خواهیم کرد:

  • زمانی که عملکرد شغلی و تحصیلی شما افت پیدا می‌کند.
  • زمانی که نمی‌توانید احساسات خود را کنترل کرده و دائماً دچار فوران احساسات متناقض می‌شوید.
  • زمانی که سیکل خواب و تغذیه شما به هم می‌ریزد.
  • زمانی که روابط‌تان دائماً با مشکل مواجه شده و توان شروع روابط جدید را ندارید.
  • زمانی که از هیچ فعالیتی لذت نمی‌برید.
  • زمانی که دائماً غمگین هستید و هیچ چیز حال شما را بهتر نمی‌کند.
  • زمانی که در دنیای بی‌نهایت، سردرگم هستید و نمی‌توانید راه درست را تشخیص دهید.
  • زمانی که دچار ترومای روانی شده‌اید.

در چنین شرایطی باید با مراجعه به یک روانشناس، راه حل بهبود شرایط را پیدا کرده و با کمک او، حال خودتان را بهتر کنید.

روانپزشک کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

روانپزشک در واقع همان متخصص اعصاب و روان است که پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، وارد دوره تخصص شده و رشته اعصاب و روان را مطالعه کرده است. روانپزشک‌ها نیز مانند روانشناس‌ها در تلاش‌اند تا افرادی با مشکلات روحی و روانی را به زندگی عادی برگردانده و مشکلات آن‌ها را حل کنند.

روانپزشک در مرحله اول مدرک پزشکی عمومی دارد؛ یعنی می‌تواند مشکلات فیزیکی را تشخیص دهد. بنابراین یکی از وظایف روانپزشک‌ها بررسی ریشه مشکلات روانی است. گاهی ممکن است این مشکلات ریشه در مسائل فیزیکی داشته باشند که در این صورت راه حل متفاوتی خواهند داشت و باید به دنبال رفع مشکلات جسمی باشیم. اما اگر مسائل روانی ارتباطی با مشکلات جسمی نداشته و مستقیماً به روان مربوط باشند، باید با تجویز دارو آن‌ها را درمان کرد. روانپزشک‌ها عمدتاً بیشتر از سایر متخصصین نحوه ارتباط گرفتن با بیمار را می‌دانند. از کوچک‌ترین اختلالات مانند افسردگی‌های محدود تا گسترده‌ترین مشکلات روانی مانند افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است که به روانپزشک مراجعه کنند. او باید بتواند به بهترین نحو با آن‌ها ارتباط گرفته و برای درمان آن‌ها تلاش کند. روانپزشکان اغلب صبور و با روحیه‌ای مثال‌زدنی هستند تا بتوانند در شغل خود مهارت کافی را کسب کنند.

فرق بین روانشناس و روانپزشک

بسیاری از افراد تفاوت میان روانشناس و روانپزشک را نمی‌دانند و به همین خاطر، مورد مناسب برای مشکلات خودشان را نیز پیدا نمی‌کنند. ما در طول متن به ویژگی‌های روانشناس و روانپزشک اشاره کردیم و به این ترتیب با تفاوت آن‌ها آشنا شدید. اما در این قسمت به طور مشخص درباره تفاوت این دو صحبت خواهیم کرد.

تفاوت اصلی روانشناس و روانپزشک در این است که روانپزشک در واقع یک متخصص است که دوره تخصص اعصاب و روان را پس از دوره پزشکی عمومی گذرانده است. روانشناس‌ها عمدتاً مدرک کارشناسی روانشناسی دارند. البته دکتر روانشناس کسی است که این رشته را تا مقطع دکتری ادامه داده؛ اما پزشک نیست. یک روانشناس بیشتر بر درمان‌های رفتاری متمرکز است؛ اما روانپزشک با تجویز دارو مشکلات روانی را درمان می‌کند. به همین خاطر است که خط اول درمان، مراجعه به روانشناس است. درصورتی که درمان‌های رفتاری کارساز نبودند، بیمار به روانپزشک ارجاع داده می‌شود تا درمان‌های دارویی را آغار کند. توجه داشته باشید که روانشناسان امکان تجویز دارو را ندارند. پیشنهاد می‌کنیم در اولین قدم با یک روانشناس صحبت کنید و درباره مشکلات‌تان با او حرف بزنید. در صورت نیاز،. دکتر روانشناس شما را به روانپزشک ارجاع خواهد داد.

بهترین روانشناس و روانپزشک را از کجا پیدا کنیم؟

اگر به دنبال یک دکتر روانشناس و روانپزشک خوب هستید، می‌توانید سری به ایران جابینو بزنید و بهترین پزشکان را در آن‌جا مشاهده کنید. سایت ایران جابینو مرجع و منبعی برای مشاغل مختلف است که صاحبین مشاغل را به شما معرفی می‌کند. با مراجعه به سایت ایران جابینو می‌توانید به سادگی و سهولت افراد ماهر در مشاغل مختلف را پیدا کرده و از خدمات آن‌ها استفاده کنید. در صورتی که خودتان صاحب کسب و کار هستید نیز از طریق ارتباط با ایران جابینو می‌توانید خود را معرفی کرده و به افراد متقاضی مهارت‌تان، کمک کنید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی دکتر روانشناس، روانپزشک و تفاوت این دو پرداختیم. حال با وظایف هر یک آشنایید و تفاوت‌شان را نیز می‌دانید؛ همچنین با سایت ایران جابینو برای پیدا کردن روانشناس و روانپزشک در محدوده خودتان آشنا شدید. با مراجعه به این سایت می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دسته بندی: روانشناسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد