شما اینجا هستید

  پزشکی » بیوپسی سینه در غرب تهران

بیوپسی سینه، اقدامی است که تحت آن، بخش کوچکی از بافت سینه مشکوک، برداشته شده و در آزمایشگاه، تحت آزمایش قرار می گیرد. در این روند، بافت سینه با استفاده از یک سوزن بیوپسی مخصوص برداشته می شود. اقدام برداشتن بخشی از بافت سینه یا تحت اصطلاح علمی، بیوپسی سینه، گاهی بوسیله جراحی انجام می […]

بیوپسی سینه، اقدامی است که تحت آن، بخش کوچکی از بافت سینه مشکوک، برداشته شده و در آزمایشگاه، تحت آزمایش قرار می گیرد. در این روند، بافت سینه با استفاده از یک سوزن بیوپسی مخصوص برداشته می شود. اقدام برداشتن بخشی از بافت سینه یا تحت اصطلاح علمی، بیوپسی سینه، گاهی بوسیله جراحی انجام می شود. بدین ترتیب، آزمایشات لازم برای بررسی این موضوع که آیا بافت مشکوک، سرطانی است یا خیر، صورت می گیرد. اگر در سینه خود، وجود بافتی را احساس می کنید و در خصوص مشکوک بودن آن نگران هستید، با بهره مندی از خدمات بیوپسی سینه در غرب تهران، می توانید قدم مثبتی در رفع دغدغه خود و تعیین تکلیف توده شکل گرفته در سینه خود بردارید.

چرا به بیوپسی سینه نیاز داریم؟

بیوپسی سینه، با اهداف زیر انجام می شود:

 • کنترل برآمدگی یا توده احساس شده در سینه
 • کنترل مشکل از طریق مشاهده در ماموگرام، از قبیل توده های رسوبی کلسیم کوچک ( میکروکلسیفیکیشن) یا توده پر شده با مایع ( کیست )
 • ارزیابی مشکلات نوک سینه، از قبیل تخلیه ترشحات خون آلود از نوک سینه
 • تشخیص سرطانی ( بدخیم ) یا غیر سرطانی ( خوش خیم ) بودن توده یا برآمدگی در سینه

یک برآمدگی یا دیگر نواحی نگران کننده در سینه، گاهی در اثر سرطان ایجاد می شود. گاهی برخی مشکلات دیگر، که چندان جدی نمی باشند، عامل تشکیل این توده یا برآمدگی محسوب می شوند.

انواع بیوپسی سینه در مهر ایرانیان

بیوپسی سینه یا نمونه برداری از سینه تحت دامنه متنوعی از روندها انجام می شود. نوع بیوپسی تجویز شده برای شما، به موقعیت و اندازه برآمدگی شکل گرفته در سینه، یا ناحیه نگران کننده، بستگی دارد.

بیوپسی سینه تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، قابل انجام می باشد. در بی حسی موضعی، دارویی برای بی حس کردن سینه، تزریق می شود. شما در حالت بیداری قرار دارید، ولی هیچ دردی احساس نمی کنید. در بیهوشی عمومی، دارو جهت قرار دادن شما در حالت خواب کامل، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع بیوپسی های سینه شامل موارد زیر می باشد:

 • بیوپسی اسپیراسیون سوزن ریز ( FNA). یک سوزن بسیار ریز در برآمدگی یا ناحیه مورد نظر فرو برده می شود. نمونه کوچکی از مایع یا بافت، برداشته می شود. هیچگونه برشی در دوره اجرای روند، برای نمونه برداری، مورد نیاز نمی باشد. یک بیوپسی FNA برای کمک به تشخیص این موضوع استفاده می شود که آیا ناحیه مشکوک، یک کیسه پر شده با مایع ( کیست ) می باشد یا یک توده جامد است.
 • بیوپسی سوزن هسته ای. یک سوزن بزرگ به سمت برآمدگی یا ناحیه مشکوک، هدایت می شود.
 • بیوپسی سینه باز ( جراحی ) . در این روند، یک برش کوچک در سینه ایجاد می شود. جراح، تمام یا بخشی از برآمدگی یا ناحیه نگران کننده را بر می دارد. در برخی موارد برآمدگی، کوچک و عمیق بوده و یافتن آن دشوار می باشد. سپس یک روش به نام لوکالیزاسیون مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند، یک سوزن نازک با یک سیم بسیار نازک در سینه وارد می شود. تصاویر اشعه X به هدایت آن، به سوی برآمدگی کمک می کند. سپس جراح، این سیم را برای یافتن برآمدگی، دنبال می کند.
 • بیوپسی استروتاکتیک . در این روش، یک تصویر سه بعدی از سینه با استفاده از کامپیوتر و نتایج ماموگرام، خلق می شود. سپس تصویر سه بعدی، سوزن نمونه برداری را به محل دقیق در برآمدگی سینه هدایت می کند.
 • بیوپسی هسته با کمک خلاء . یک برش کوچک، در سینه ایجاد می شود. یک لوله توخالی یا پروب، از طریق برش، وارد می شود. این لوله به سمت برآمدگی سینه یا توده از طریق ام آر آی، اشعه X، یا سونوگرافی ، هدایت می شود. سپس بافت سینه به آرامی به سمت پروب کشیده می شود. یک چاقوی مخصوص در داخل لوله، بافت را بریده و از سینه جدا می کند. چند نمونه بافت به طور همزمان برداشته می شود.
 • بیوپسی هدایت شده با سونوگرافی . این روش از تصاویر اولتراسوند برآمدگی یا توده سینه، استفاده می کند. این تصاویر به هدایت کردن سوزن به محل دقیق نمونه برداری از سینه، کمک می کند. نمونه برداری از سینه با انجام بهترین سونوگرافی در تهران ، می تواند شما را در رفع دغدغه شکل گرفته در خصوص برآمدگی سینه، یاری رساند.

خطرات بیوپسی سینه

بیوپسی سینه مانند هر روند دیگری، خطرات خاص خود را به همراه دارد. برخی از خطرات احتمالی بیوپسی سینه شامل موارد زیر می باشد:

 • کبودی و درد ملایم در محل بیوپسی
 • طولانی شدن خونریزی از محل بیوپسی
 • عفونت در نزدیکی محل نمونه برداری

اگر بیوپسی سینه با استفاده از اشعه X انجام شود، مقدار پرتو تابیده شده، کوچک خواهد بود. بنابراین، خطر قرار گرفتن در معرض تابش پرتویی در این روند، بسیار مختصر است.

همچنین، بر حسب موقعیت پزشکی ویژه شما، گاهی خطرات دیگری نیز وجود دارد. حتماً در خصوص دغدغه های خود با پزشک قبل از انجام نمونه برداری از سینه، گفتگو کنید.

چگونه برای بیوپسی آماده شویم؟

اولین گام برای انجام بیوپسی ، انتخاب مرکزی مجهز جهت انجام نمونه برداری از سینه و سایر خدمات در این زمینه می باشد. مرکز تصویر برداری مهرایرانیان ، بهترین مرکز بیوپسی و بهترین سونوگرافی تهران این امکان را برای شما فراهم کرده است.

پزشک روند را برای شما شرح می دهد. در خصوص روند، کلیه سوالات خود را از پزشک بپرسید.

 • از شما خواسته می شود تا رضایتنامه ای که در واقع جواز انجام روند می باشد را امضا می کنید. فرم را به دقت بخوانید و کلیه سوالات خود را از پزشک بپرسید.
 • به طور کلی، فرایند آماده شدن برای بیوپسی سینه، به انجام اقدام خاصی نیاز ندارد. اگر روند جراحی برای شما تشخیص داده شده باشد، چند ساعت قبل از جراحی باید از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.
 • در روز اجرای روند، از استعمال لوسیون، پودر، دئودورانت یا عطر در ناحیه بازو، زیر بغل یا سینه، خودداری کنید.
 • در صورت باردار بودن، پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • در صورت داشتن آلرژی یا حساسیت دارویی، حساسیت به دستکش لاتکس، نوار چسب، و داروهای بیهوشی، موارد را به پزشک، اطلاع دهید.
 • اگر دارویی مصرف می کنید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید. این داروها شامل داروهای بدون نسخه و داروهای تجویز شده توسط پزشک می باشد. همچنین ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل ها نیز از این امر مستثنی نمی باشد.
 • اگر دارای سابقه ناهنجاری های خونریزی هستید، به پزشک اطلاع دهید. اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهایی که بر روی لخته شدن خون اثر می گذارند، مصرف می کنید، پزشک خود را از این موضوع بی اطلاع نگذارید. گاهی لازم است مصرف برخی داروها را قبل از بیوپسی سینه، ترک کنید.

 

دسته بندی: پزشکی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد