شما اینجا هستید

    خانواده » بهترین چیدمان فرش در منزل برای عید نوروز

با رسیدن به روزهای پایانی سال، همه‎ی مردم به فکر تغییرات اساسی در دکوراسیون منزل می‎افتند. فرش‎ها یکی از اصلی‎ترین قسمت ‌های چیدمان منزل را تشکیل می‌دهند و در خانه هر ایرانی نقش پررنگی در دکوراسیون دارد. در قدیم تمام کف منزل را مثل یک عایق حرارتی فرش می‎کردند. این فرش کردن به گونه‎ای بود […]

با رسیدن به روزهای پایانی سال، همه‎ی مردم به فکر تغییرات اساسی در دکوراسیون منزل می‎افتند. فرش‎ها یکی از اصلی‎ترین قسمت ‌های چیدمان منزل را تشکیل می‌دهند و در خانه هر ایرانی نقش پررنگی در دکوراسیون دارد. در قدیم تمام کف منزل را مثل یک عایق حرارتی فرش می‎کردند. این فرش کردن به گونه‎ای بود که هیچ فضای خالی‎ای در منزل دیده نمی‎شد. اضافه شدن مبل و میز ناهارخوری به وسایل منزل باعث شد که ابعاد و نحوه چیدمان فرش در منزل دچار تغییراتی شود. در ادامه قصد داریم به اصولی اشاره کنیم که باعث هماهنگ شدن ابعاد و تناسب فرش با سبک دکوراسیون منزل خواهد شد.

اهمیت انتخاب ابعاد مناسب برای چیدمان فرش در منزل

انتخاب ابعاد مناسب با توجه به فضای موجود از مهم ترین اصولی‎ست که برای چیدمان فرش در منزل باید رعایت شود. نیازی به پر کردن تمام فضای موجود با فرش نیست و باید فاصله‎ای بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی‎متر از هر دیوار فضای خالی داشته باشیم. البته اگر اتاق نشیمن شما خیلی بزرگ نیست، رعایت ۲۰ سانتی متر فاصله از دیوار کفایت می‎کند. رنگ و بافت فرش، باعث گرما و صمیمیت بخشیدن به جو منزل می‏شود. بنابراین برای ایجاد این جو لازم است از فرش‎هایی که زمینه رنگ گرم دارند، استفاده شود.

اصول چیدمان فرش در منزل باید در اتاق خواب هم رعایت شود زیرا اتاق خواب محلی برای آرامش و استراحت افراد خانه هست و باید آرامش بخش طراحی شود. معمولا نحوه قرارگیری تخت خواب رو در اتاق به گونه‎ای است که همه‎ی آن روی فرش قرار بگیرد تا بعد از بیدار شدن پای شما روی فرش قرار بگیرد. بنابراین باید ابعاد فرش به نحوی باشد که از زیر تخت خواب به فاصله ۵۰ تا ۶۰ سانتی‎متر بیرون بزند تا زیبایی فرش شما دیده شود.

نکته مهمی که باید در ترکیب مبلمان و فرش رعایت شود این است که پای فردی که روی مبل می‎نشنید با زمین برخوردی نداشته باشد و مستقیما روی فرش قرار بگیرد. پس معمولا دو پایه جلوی مبلمان روی فرش و دو پایه عقبی روی زمین است. پایه‎های مبلمان روی فرش، از خود رد به جا می‎گذارند که برای حل این مشکل می‎توانید فرش را مماس با پایه‎های جلویی پهن کنید.

برخی فکر می‏کنند اگر فرش کوچکی در اتاق نشیمن پهن کنند، سبک مدرن را اجرا کرده‎اند. اما در واقع این چیدمان اشتباه است. حتی در زیر میز ناهارخوری هم نباید فرش کوچکی پهن شود و باید قانونی که درباره قرارگیری مبل روی فرش ذکر شده بود رعایت شود. اگر می‎خواهید صندلی‎های میز ناهارخوری روی فرش باشد، باید ابعاد فرش را بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی‎متر بزرگ‎تر در نظر بگیرید تا وقتی صندلی برای نشستن جا‎به‎جا می‎شود، از فرش بیرون نزند.

تفکیک فضا با چیدمان فرش

طرفداران سبک چیدمان مدرن معمولا از چند قالیچه برای فضای نشیمن استفاده می‎کنند و تمام فضا را با یک فرش پر نمی‌کنند. این روش در فضاهای چندکاربره، کاربرد زیادی دارد و بخش‎های مختلف اتاق با این قالیچه‌ها از هم تفکیک می‌شوند. بنابراین با پهن کردن دو قالیچه در فضای مبلمان و میز ناهارخوری به تفکیک این دو فضا کمک می‎کنید. ابعاد فرش‎ها معمولا به صورت استاندارد و در سایزهای ۶ متری، ۹ متری، ۱۲ متری، ۲۴ متری و ۲۴ متری در بازار وجود دارد. البته ابعاد ذکر شده برای فرش‎های مستطیل شکل هست و فرش‏های دایره‎‎ای با قطر ۱، ۱٫۵ و ۲ متری هم طرفداران زیادی دارد.

یکی از روش‏هایی که برای تخمین حدودی ابعاد استفاده می‎شود، استفاده از روزنامه یا پارچه است. شاید فکر کنید که چیدن روزنامه کاری بیهوده باشد و وقت شما را تلف می‎کند اما باید بدانید که این روش از تعویض فرش خریداری شده و مشکلاتی مثل آن جلوگیری می‎کند. مثلا ممکن است بین انتخاب دو سایز فرش مردد باشید و با چیدن حدودی روزنامه‎ها می‎توانید تصمیم خود را قطعی کنید.

همخوانی شکل فرش با فضای منزل

چیدمان فرش در منزل باید متناسب با کاربری و فضای موجود انجام شود. برای مثال انتخاب فرش گرد برای هر جایی توصیه نمی‎شود. در صورتی که میزناهاخوری گرد دارید، می‎توانید از قالیچه‎ای گرد در زیر آن استفاده کنید. بنابراین قبل از خرید فرش گرد باید مطمئن شوید که این فرش با فضای منزل همخوانی دارد. استفاده از قالیچه گرد در اتاق‎های کوچک یا آشپزخانه هم گزینه مناسبی است. در صورتی که منزل شما دارای راهروهایی با طول طولانی است از کناره‎ها استفاده کنید. کناره به فرشی گفته می‌شود که عرض کم و طول زیادی دارد و جلوه‌ی خاصی به راهروی منزل شما می‌بخشد.

استفاده از فرش با فرم غیر استاندارد

ممکن است این روزها فرش‌هایی با اندازه و شکل‎های عجیبی تولید شده باشند که دارای فرم‌های هندسی مختلف مثل بیضی یا شش ضلعی هستند. این فرش‌ها فرم مدل استاندارد را ندارند و طراحی متفاوت‎تری برای آنها در نظر گرفته شده است. بنابراین اگر دوست دارید برای چیدمان فرش در منزل، انتخابی متفاوت انجام دهید، انتخاب فرش‌های با فرم هندسی مختلف را در نظر داشته باشید.

اصول چیدمان فرش در منزل با مبل‎های غیر ست

سبک چیدمان برخی منازل به گونه‎ای است که از مبلمان متفاوت و غیر ست استفاده شده است. بنابراین اگر دارای مبلمان ست نشده هستید، بهتر است تمام صندلی‎ها به طور کامل روی فرش قرار بگیرند اما چیدمان کاناپه باید متفاوت باشد. دو پایه جلویی کاناپه باید به طور کامل روی فرش باشد اما پایه‎های عقب آن روی زمین گذاشته می‌شود. با رعایت این اصول و قواعد ساده‎ی چیدمان فرش در منزل، سبک دکوراسیون را تغییر می‎دهید و آن را به فضایی مدرن تبدیل می‎کنید.

استفاده از قالیچه دستبافت در پذیرایی

معمولا از قالیچه‎های دستبافی که ابعاد کوچکی دارند در پذیرایی استفاده می‌شود. قیمت قالیچه‎های دستبافت به خاطر بافت و الیاف آن، کمی زیاد است. به خاطر کوچک بودن سایز این قالیچه‎ها لازم است، پایه هیچ مبل یا صندلی‎ای روی آن قرار نگیرد. اگر پایه بقیه وسایل منزل روی قالیچه باشد، باعث می‌شود که زیبایی قالیچه پنهان شده و زودتر خراب شود. سنگینی پایه‎های مبلمان به مرور زمان روی فرش‎ها از خود نقش بر جای می‎گذارد که در طولانی مدت باعث آسیب زدن به فرش می‌شود. اگر فرشی دچار پارگی یا سستی در بافت خود شود، می‏توان از خدمات ترمیم و رفوگری فرش که توسط قالیشویی‎ها انجام می‎شود، استفاده کرد.

از ست کردن فضا غافل نشوید

ممکن است یکی از دوستان شما بدون دیدن فضا و چیدمان منزلتان به شما توصیه کند که از یک رنگ فرش خاص استفاده کنید. اما مسئله اصلی اینجاست که انتخاب رنگ و طرح فرش باید نسبت به بقیه وسایل منزل شما در نظر گرفته شود و نباید نظر بقیه روی انتخاب شما تاثیری داشته باشد. اگر دوس دارید که چیدمان فرش در منزل، هارمونی خوبی در فضا ایجاد کند، باید رنگ مبلمان و پرده را با آن ست کنید. استفاده از مبلمان ساده و فرش‎‌های مدرن، فضایی جدید و امروزی‎تر در منزل شما ایجاد می‎کند. طرفداران سبک کلاسیک از فرش‎هایی با طرح سنتی و نقشه‎هایی با طرح‎های ایرانی در فضای منزل خود کمک می‎گیرند.

خانه تکانی عید و شستشوی فرش

بسیاری از تهرانی‎ها در اسفندماه و روزهای پایانی سال ترجیح می‎دهند که شستشوی مبلمان منزل را مثل فرش‌ها به شرکت‎های خدمات قالیشویی در تهران بسپارند تا در هنگام خانه تکانی انرژی کمتری از آنها مصرف می‎شود و بتوانند به بقیه کارهای مربوط به منزل هم رسیدگی کنند. البته برخی افراد هم با دلایل مختلفی خود را قانع می‎‎کنند که این کار را خودشان در منزل انجام دهند اما بهترین روش شستشوی فرش هنگام خانه تکانی برای عید نوروز استفاده از خدمات قالیشویی‎های معتبر است.

اگر به دنبال بهترین قالیشویی برای شستشوی فرش برای خانه تکانی عید نوروز هستید، از خدمات قالیشویی سیاوش که یکی از بهترین قالیشویی‌‎های تهران است، استفاده کنید. همین حالا از سایت قالیشویی سیاوش بازدید کنید و این کار رو به روزهای آخر سال نیندازید.

دسته بندی: خانواده, خدمات, سبک زندگیبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد