شما اینجا هستید

امروزه تمامی افراد باید از چک صیادی که در سامانه صدور یک‌پارچه الکترونیکی دسته‌چک که تحت عنوان سامانه صیاد شناخته می‌شود؛ استفاده کنند.‌ از آنجایی که تمامی بانک‌ها موظف به ارائه دسته‌چکی یک‌رنگ و یک‌شکل برای یک‌پارچه‌شدن هستند؛ سامانه مشخصی از طریق بانک مرکزی تعیین شده که افراد با اعتبارسنجی و احراز هویت در آن […]

امروزه تمامی افراد باید از چک صیادی که در سامانه صدور یک‌پارچه الکترونیکی دسته‌چک که تحت عنوان سامانه صیاد شناخته می‌شود؛ استفاده کنند.‌

از آنجایی که تمامی بانک‌ها موظف به ارائه دسته‌چکی یک‌رنگ و یک‌شکل برای یک‌پارچه‌شدن هستند؛ سامانه مشخصی از طریق بانک مرکزی تعیین شده که افراد با اعتبارسنجی و احراز هویت در آن به‌راحتی صاحب دسته‌چک می‌شوند.

ثبت چک‌های جدید در سامانه صیاد کار را برای افراد بسیار آسان کرده است. زیرا استعلام از پشینه صادرکننده فراهم شده و می‌توان تا حد زیادی نسبت به برگشت نخوردن چک اطمینان حاصل کرد.

در ادامه بیشتر با چک دسته‌چک‌های صیادی و مواردی که پس از برگشت خوردن آنها به‌وجود می‌آید آشنا می‌شویم.

چک صیادی و مزایای ثبت آن در سامانه صیاد

با راه‌اندازی سامانه صیاد و ارائه دسته‌چک از طریق آن، عوامل انسانی و نیاز به مراجعه به شعب مختلف کاملا از بین رفت. در نتیجه با مکانیزه شدن فرایندهای اعتبارسنجی و صدور چک و امکان دسترسی آنلاین به اطلاعات، سرعت و دقت در این پروسه افزایش پیدا کرد.

مهم‌ترین مزایای راه‌اندازی سامانه صیاد به شرح زیر است:

 • کاهش امکان جعل چک که به معضلی اساسی تبدیل شده بود.
 • امکان استعلام صاحب حساب و دیگر اعضایی که حق امضاء دارند.
 • بالا رفتن اعتبار دسته‌چک با وجود امکان بررسی سابقه درخواست‌کننده
 • قبول نکردن درخواست افراد دارای سوء پیشنیه
 • کوتاه‌شدن دست شعب برای صدور دسته‌چک
 • بالا بودن امنیت چک صیادی به‌دلیل چاپ سریال و سری روی چک به‌صورت برجسته و همچنین استفاده از طرح مخفی که برای افراد عادی قابل تشخیص نیست.

با توجه به موارد فوق در می‌یابیم که بدون ثبت چک در سامانه صیاد، دسته‌چک ما اعتبار کافی ندارد. البته امروزه بدون انجام این فرآیند هیچ‌گونه چکی برای افراد صادر نمی‌شود و نکته بیان شده برای دارندگان دسته‌چک‌های قدیمی است.

همچنین باید گفت ثبت دسته‌چک‌های قدیمی ضروری نبوده و تنها برای بالا بردن امنیت و اعتبار شما مناسب است.

برگشت چک صیادی چه مشکلاتی برای فرد به‌وجود می‌آورد؟

برگشت چک بیشتر به‌دلیل کمبود موجودی اتفاق می‌افتد. البته موارد دیگری مانند خط خوردگی و ناهماهنگی در امضاء، مسدود بودن حساب و درخواست صدور گواهی عدم پرداخت از طرف صادرکننده می‌تواند باعث برگشت انواع چک شوند.

در دسته‌چک صیادی علاوه‌بر موارد فوق باید تمام مراحل صدور، دریافت و انتقال به‌طور کامل و صحیح در سامانه صیاد ثبت شوند تا از برگشت خوردن آن جلوگیری شود. زیرا این موضوع باعث قطع‌شدن بسیاری از خدمات خواهد شد.

مهم‌ترین عواقبی که برگشت چک‌های صیادی به‌همراه دارد به شرح زیر است:

 • امکان افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی برای فرد از بین می‌رود.
 • عدم امکان انتقال وجه
 • عدم صدور دسته‌چک جدید از طریق سامانه صیاد
 • عدم پرداخت تسهیلات بانکی
 • توقف میزان گردش پول در تمامی کارت‌ها یا حساب‌های بانکی به نسبت کسری مبلغ چک
 • ممنوعیت صدور هرگونه دسته‌چک جدید

برای ثبت چک صیادی چه کاری باید انجام داد؟

اولین قدم برای دریافت یا ثبت چک به‌عنوان صیاد، باید از طریق سامانه در نظر گرفته‌شده توسط بانک مرکزی اقدام کرد.‌

برای دسترسی راحت به سامانه صیاد می‌توان از اپلیکیشن تاپ استفاده کرد. این ویژگی کاربردی در تاپ باعث محبوبیت بیش از پیش این همراه بانک که تحت نظر بانک پارسیان کار می­کند، شده است.

با استفاده از سامانه صیاد در تاپ می‌توان به موارد زیر دسترسی داشت.

اعتبار صادرکننده چک بررسی می‌شود.

برای این منظور کافی‌است از طریق تاپ و بخش سامانه صیاد آن، اطلاعات صاحب چک و شماره صیاد را وارد کنید تا تمام سوابق فرد برای شما نشان داده شود.

صدور چک صیاد

برای صدور چک و ثبت دیجیتالی آن لازم است شماره صیاد چک نیز وارد شود. همچنین باید اطلاعات مربوط به یکی از کارتهای بانکی صادرکننده مانند شماره شبا و نام شخص را وارد اپلیکیشن کنید.

تایید اطلاعات چک صیادی

این بخش در قسمت دریافت چک برای شما فعال شده و با بررسی وضعیت چک می‌توانید تصمیم بگیرید که آن را تایید کنید یا با انتخاب گزینه رد، باعث عدم نقدشدن آن شوید.

به‌طور کلی می‌توان با استفاده از اپلیکیشن تاپ به انجام کارهای مالی زیادی مانند انتقال وجه به‌صورت کارت به کارت را انجام داد که یکی از مهم‌ترین نیازهای روزمره محسوب می‌شود.

تاپ؛ دستیار مالی همه فن حریف

همه ما برای انجام کارهای مالی و بانکی خود نیاز به دستیاری داریم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ما کمک کند اما برای این منظور چه باید کرد؟

بانک پارسیان دستیار قدرتمندی تحت عنوان اپلیکیشن تاپ دارد که با استفاده از آن دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها یا دستگاه خودپرداز نخواهید داشت.

با استفاده از تاپ به‌راحتی می‌توان از تمامی خدمات مالی آن مانند دسترسی به سامانه صیاد، انتقال وجه، دریافت موجودی، بررسی گردش حساب و دیگر موارد بهره‌مند شد.‌

جمع‌بندی

امروزه استفاده از چک صیادی و ثبت دسته‌چک در سامانه صیاد به‌طور کلی در کشور فراگیر شده و این اتفاق از مزایای زیادی نیز برخوردار است.

این نوع دسته‌چک امنیت بالایی دارد و قابل جعل‌شدن نیست. همچنین با وارد کردن اطلاعات در یک سامانه، تمامی سوابق فرد بررسی شده و در صورت وجود سوء پیشینه دیگر برای شخص دسته‌چکی صادر نخواهد شد.

برای انجام خدمات مالی و دسترسی آسان به سامانه صیاد می‌توان از امکانات اپلیکیشن تاپ وابسته به بانک پارسیان بهره‌مند شد.

دسته بندی: علم و فناوریبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد