شما اینجا هستید

بسیاری از فعالان بازارهای ارز دیجیتال به دنبال راهی برای انجام تراکنش‌های خود به‌صورت ناشناس و بالابردن امنیت آن‌ها هستند. یکی از راه‌حل‌ها استفاده از پلتفرم غیرمتمرکز تورنادو کش است. این پلتفرم نوپا بر بستر اتریوم طراحی شده‌است و ارز مخصوص به خود را دارد که کاربران با خرید، به‌عنوان سهام‌دار این پلتفرم شناخته شده […]

بسیاری از فعالان بازارهای ارز دیجیتال به دنبال راهی برای انجام تراکنش‌های خود به‌صورت ناشناس و بالابردن امنیت آن‌ها هستند. یکی از راه‌حل‌ها استفاده از پلتفرم غیرمتمرکز تورنادو کش است. این پلتفرم نوپا بر بستر اتریوم طراحی شده‌است و ارز مخصوص به خود را دارد که کاربران با خرید، به‌عنوان سهام‌دار این پلتفرم شناخته شده و می‌توانند در تصمیمات گرفته‌شده نظر داده و مشارکت کنند. در این مقاله قصد داریم  Tornado cash و ارز حاکمیتی آن را بررسی کنیم.

بررسی پلتفرم تورنادو کش و ارز دیجیتال آن

این پلتفرم برای حفظ حریم خصوصی و افزایش امنیت حساب شخصی توسط تیم Zcash طراحی شده‌است. این پروژهٔ متن‌باز به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند، توکن‌های اتریوم و ERC-20 خود را انتقال دهند، بدون این‌که ارتباط بین حساب ارسال‌کننده و دریافت‌کننده مشخص باشد.

بهتر است به این نکته توجه کنید که قراردادهای هوشمند طوری طراحی شده‌اند که پس از ایجاد آن هیچ فردی (حتی توسعه‌دهندگان) قادر به تغییر آن نیستند. تمام موارد گفته‌شده به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون هیچ ردی، دارایی‌های خود را بین حساب‌های مختلف جابه‌جا کند.

ارز دیجیتال Torn توکن حاکمیتی Tornado cash به‌حساب می‌آید و داشتن آن به منزلهٔ داشتن یک سهم است و به کاربر اجازه می‌دهد در تصمیم‌گیری‌های مهم، اجازهٔ اظهارنظر داشته باشد. یکی از روش‌های به‌دست‌آوردن ارز در این سیستم، انجام تراکنش و بالابردن امتیاز ناشناس بودن است. پس از این‌که امتیاز شما به حد مشخصی رسید، می‌توانید آن را به توکن Torn تبدیل کنید.

تا پایان سال ۲۰۲۱، تعداد کل توکن‌های موجود در این پلتفرم ۱۰ میلیون اعلام شده بود که ۵ درصد از آن ایردراپ شد. ایردراپ قیمت Torn را تا ۴۳۶ دلار افزایش داد، اما این قیمت پایدار نبود و تورنادو کش یک‌ریزش سنگین را تجربه کرده و در حال حاضر قیمت آن حدود ۶ دلار است.

آشنایی بیشتر با توکن بومی تورنادو

همان‌طور که گفته شد، ارز توکن حاکمیتی این پلتفرم Torn است که مقدار کل ذخایر آن میلیون بوده و به شکل زیر تفکیک شده‌است:

 • ۵۵% معادل ۵٫۵ میلیون از این ارز در خزانه این پلتفرم بوده که طی یک دورهٔ ۵ساله آزادسازی می‌شود.
 • ۳ میلیون معادل ۳۰% از این ارز در بین حامیان و توسعه‌دهندگان توزیع شده‌است.
 • ۱ میلیون معادل ۱۰% بین استخراج‌کنندگان ناشناس.
 • ۵% از این ارز در یک ایردارپ به‌صورت رایگان بین کاربران توزیع شده‌است.

بنیان‌گذار پلتفرم تورنادو کش

رومن سمنوف و رومن استورم به‌عنوان طراحان و توسعه‌دهندگان اولیهٔ این پلتفرم شناخته می‌شوند. رومن سمنوف به‌عنوان یک کارآفرین و متخصص در حوزهٔ کوانتوم شناخته می‌شود که قبل از تأسیس تورنادو کش یکی از بنیان‌گذاران استودیو وایکینگ بوده‌است. رومن استورم نیز به‌عنوان یک توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار، سابقهٔ فعالیت در شرکت آمازون و تشکیل قراردادهای ICO را در کارنامهٔ خود دارد.

روش سپرده‌گذاری Tornado cash

برای این کار ابتدا باید رمزی برای خود ایجاد کنید، سپس هش و مبلغی که قصد سپرده‌گذاری را دارید به‌وسیلهٔ قراردادی هوشمند به پلتفرم واریز کنید. پس از تأیید واریزی توسط سیستم، تعهد شما در سیستم ثبت شده و می‌توانید از پلتفرم برای انجام تراکنش‌های خود استفاده کنید.

روش‌های افزایش امنیت در Tornado cash

ازآنجایی‌که افزایش امنیت همواره یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران است. در این بخش قصد داریم راهکارها و نکات ساده‌ای را با شما در میان بگذاریم که امنیت تراکنش‌ها و حریم خصوصی خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهید.

 • استفاده از نرم‌افزار تغییر آی‌پی

اولین کاری که بهتر است در هنگام استفاده از این پلتفرم به آن توجهٔ ویژه‌ای داشته باشید، استفاده از وی‌پی‌ان معتبر یا مرورگر تور است. با این کار شما می‌توانید آدرس آی‌پی خود را تغییر دهید و از شناسایی‌شدن توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت جلوگیری کنید.

*به‌هیچ‌عنوان از وی‌پی‌ان رایگان استفاده نکنید، زیرا به‌راحتی داده‌های شما را ذخیره می‌کنند.

 • نگهداری یادداشت خصوصی در جایی امن

برای برداشت دارایی‌های خود از استخرهای تورنادو کش، باید یادداشت‌های خصوصی خود را در اختیار داشته باشید. بهتر است آن‌ها را در جایی امن نگه‌داری کنید تا افراد سودجو امکان دسترسی به‌حساب شما و انجام تراکنش را نداشته باشند.

 • پاک‌کردن کش مرورگر

مرورگرها تمامی اطلاعات شما در حین استفاده از وب‌سایت‌های مختلف را ذخیره می‌کنند. هر سایتی که شما به‌عنوان کاربر از آن استفاده می‌کنید، به‌راحتی به این اطلاعات دسترسی دارد. بهتر است بعد از هر بار واریز و برداشت، کش مرورگر خود را پاک کنید تا امکان ردیابی تراکنش‌ها وجود نداشته باشد.

 • رعایت فاصله بین تراکنش‌ها

یکی از نکات مهمی که باید در هنگام استفاده از تورنادو کش به آن توجه‌ٔ ویژه‌ای داشته باشید، رعایت فاصله بین تراکنش‌هاست. هرچه فاصلهٔ بین دو تراکنشی که انجام می‌دهید بیشتر باشد امنیت تبادلات افزایش می‌یابد.

 • به‌کارگیری آدرس‌های مختلف

برداشت دارایی‌ها در چند مرحله و استفاده از آدرس‌های مختلف برای برداشت، امکان شناسایی آی‌پی و فاش‌شدن اطلاعات شما را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

استخرهای تورنادو کش

قراردادهای هوشمند تورنادو شباهت زیادی به استخرهای نقدینگی دارد. بعد از اختصاص آدرس یکسان به تمام ارزهای دیجیتال واریزشده، دارایی‌ها به یک استخر منتقل می‌شوند. بعد از انجام این کار، یک یادداشت خصوصی برای هر کاربر ایجاد می‌شود که به‌وسیلهٔ آن به دارایی‌های خود دسترسی دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که هرچه میزان دارایی‌های واریزی به یک استخر افزایش یابد، امنیت پلتفرم بیشتر شده و امکان ردیابی تراکنش‌های انجام‌شده کاهش می‌یابد.

حریم خصوصی در Tornado cash

پلتفرم تورنادو برای بهبود حریم خصوصی، پیوند ایجادشده در هر تراکنش را به بخش آدرس مبدأ و مقصد تقسیم می‌کند. ارزهای دیجیتال با استفاده از قراردادهای هوشمند تورنادو ابتدا باید در آدرس یک کاربر پذیرفته شوند تا شرایط پذیرش در آدرس بعدی برای آن‌ها فراهم شود.

تورنادو کش را می‌توان در شبکه‌های مختلف به‌کار گرفت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. بلاک‌چین اتریوم؛
 2. زنجیرهٔ بایننس؛
 3. شبکهٔ پالیگان؛
 4. شبکهٔ لایه Optimism 2؛
 5. شبکهٔ آوالانچ.

اتریوم بستری مناسب برای تورنادو کش

پلتفرم تورنادو روی بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کند و به دلیل امنیت بالای این بلاک‌چین، سرمایه‌گذاری روی آن کار هوشمندانه‌ای است. دلیل اصلی این امنیت استفاده از قراردادهای هوشمند برای انجام تراکنش‌هاست.

جمع‌بندی

به دلیل امنیت بالا و امکان انجام تراکنش‌ها به‌صورت ناشناس، این پلتفرم به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های موجود در بازار ارز دیجیتال تبدیل شده‌است. باتوجه‌به این‌که نقشهٔ راه مشخص و مدونی از طرف توسعه‌دهندگان در اختیار کاربران قرار داده شده‌است، می‌توان آیندهٔ آن را روشن دانست و به‌عنوان فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری از آن یاد کرد.

منبع: مقاله «تورنادو کش چیست؟» در بلاگ والکس

دسته بندی: سرمایه گذاری, علم و فناوریبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد