شما اینجا هستید

  ساختمانی » بتونه چیست و انواع آن را نام ببرید؟

پیش از رنگ کردن دیوارها یا پوشاندن آن‌ها با کاغذ دیواری، باید مراحلی را برای آماده سازی سطح کار انجام دهید. مهم‌ترین کاری که در این مرحله باید انجام دهید زیرسازی سطح کار با استفاده از بتونه است. استفاده از انواع بتونه، باعث یک‌دست شدن سطح دیوار و سهولت رنگ‌آمیزی یا اجرای کاغذ دیواری می‌شود. […]

پیش از رنگ کردن دیوارها یا پوشاندن آن‌ها با کاغذ دیواری، باید مراحلی را برای آماده سازی سطح کار انجام دهید. مهم‌ترین کاری که در این مرحله باید انجام دهید زیرسازی سطح کار با استفاده از بتونه است. استفاده از انواع بتونه، باعث یک‌دست شدن سطح دیوار و سهولت رنگ‌آمیزی یا اجرای کاغذ دیواری می‌شود. در این مقاله به این سوال که بتونه چیست و چه کاربردهایی دارد پاسخ می‌دهیم.

معرفی بتونه

بتونه ماده‌ای خمیری شکل، غلیظ و چسبناک است که ویژگی‌های رنگ و چسب را دارد و برای پوشاندن حفره‌ها و برجستگی‌های دیوار از آن استفاده می‌کنند.

انواع بتونه کدامند و هرکدام چه کاربردی دارند؟

از رایج‌ترین انواع بتونه می‌توان به بتونه روغنی، چوبی، پلاستیک، آکریلیک و کناف اشاره کرد.

بتونه پلاستیک

در مواردی که از رنگ پلاستیک برای پوشش سطح کار استفاده می‌کنیم، بتونه پلاستیک انتخاب مناسبی خواهد بود. از این بتونه برای یک‌دست سازی سطح دیوار و پوشاندن درزها و حفره‌ها استفاده می‌کنند.

لکه‌گیری دیوار و از بین بردن نم‌زدگی و بوی ناشی از آن، از مهم‌ترین کاربردهای بتونه پلاستیکی محسوب می‌شوند.

برای ساخت بتونه پلاستیک باید مقدار مناسبی خاک که به آن مل می‌گویند را با مقداری رنگ پلاستیک، ترکیب کنید.

خاک و رنگ را به‌خوبی مخلوط کنید و در صورت کم بودن چسبندگی ترکیب، کمی چسب چوب به آن بیافزایید.

بتونه روغنی

در پاسخ به این سوال که کاربردی‌ترین نوع بتونه چیست می‌توانیم به بتونه روغنی اشاره کنیم. این بتونه بر پایه رنگ روغن ساخته می‌شود و تقریبا روی تمام سطوح قابل اجرا است.

از بتونه روغنی برای لکه‌گیری سطوح چوبی، فلزی، فولادی و دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌کنند.

از مهم‌ترین کاربرد انواع بتونه روغنی می‌توان به جلوگیری از ترک خوردن و تکه شدن رنگ جدید اشاره کرد.

این محصول، عایق رطوبتی مناسبی است و برای آب‌بندی سطوح چوبی از آن استفاده می‌کنند.

برای ساخت بتونه روغنی به مل یا خاک مخصوص، رنگ روغن، تینر، آب و روغن نیاز دارید.

انواع بتونه روغنی به دلیل داشتن ترکیبات آلی، بوی ناخوشایندی دارند. این بو در طولانی مدت، مضر بوده و به سلامتی افراد آسیب می‌رساند.

نکات استفاده از بتونه روغنی:

 • استفاده از بتونه روغنی در سنگ تراشی مناسب نیست.
 • برای تهیه بتونه روغنی بهتر است از رنگ‌های روغنی که یکی از انواع رنگ ساختمانی است استفاده کنید. این کار مانع از چروکیده شدن بتونه پس از استفاده می‌شود.
 • اگر بتونه روغنی رقیق یا تکه تکه شد، می‌توانید مقداری آب سرد به آن اضافه کنید. در این صورت بتونه خود را می‌گیرد و سفت می‌شود.

بتونه چوب

بتونه چوب انحصاری برای سطوح چوبی است. از این بتونه برای ترمیم خراش خوردگی و آسیب‌های سطوح چوبی استفاده می‌کنند.

پارکت‌های چوبی و مبلمان در صورت آسیب دیدن به ‌راحتی با انواع بتونه چوب قابل تعمیر هستند.

بتونه آکریلیک

اگر می‌خواهید بدانید که کم ضررترین نوع بتونه چیست شما را با بتونه آکریلیک آشنا می‌کنیم. این بتونه‌ها بر پایه آب هستند و درصد ترکیبات آلی آن‌ها بسیار پایین است.

از این بتونه برای لکه گیری و یک‌دست سازی دیوارهای خشکی که قرار است به تازگی رنگ شوند، استفاده می‌کنند. انواع بتونه آکریلیک به‌خوبی ناهمواریهای سطوح را میپوشانند و سطح مناسبی برای رنگ‌آمیزی آماده می‌کنند.

قدرت لکه‌گیری و پوشانندگی بتونه آکریلیک از بتونه‌های روغنی و پلاستیکی بیشتر است و شکنندگی کمتری دارد. بهتر است بتونه آکریلیک را به صورت آماده از بازار تهیه کنید، زیرا درست کردن این بتونه دقت و مهارت بالایی می‌خواهد.

بتونه کناف

بتونه کناف به بتونه درزگیری معروف است و از آن برای پوشاندن سوراخ‌ها و درزهای اضافی کناف‌ها استفاده می‌کنند.

قبل از رنگ‌آمیزی کلاف‌ها، روی آن‌ها سوراخ‌هایی برای نصب هالوژن و سیم کشی ایجاد می‌کنند.   این سوراخ‌ها و درزها پس از اجرای اتصالات  باید به‌خوبی پوشانده شوند تا سطح کناف برای رنگ‌آمیزی آماده شود. برای این کار از بتونه کناف استفاده می‌کنند. ساخت بتونه کناف بسیار ساده است و از مخلوط کردن پودر کناف با مقداری آب به دست می‌آید.

مراحل اجرای بتونه چیست؟

بتونه‌کاری مراحلی دارد که باید با دقت انجام شود. ابتدا باید ابزارهای مورد نیاز برای این کار را فراهم کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای بتونه‌کاری

مهم‌ترین ابزاری که برای این کار نیاز دارید کاردک، سنگ سمباده، ورق سمباده و یک تکه پارچه است‌.

مراحل اجرای رنگ بتونه

معمولا بتونه‌کاری به شیوه زیر اجرا می‌شود.

یک دست کردن سطح کار

در مرحله اول باید با استفاده از کاردک، سنگ و سمباده تمیز برجستگی‌ها و رنگ‌های پوسته شده قدیمی را تمیز کنید. سمباده را به آرامی روی تمام سطح دیوار بکشید و سطحی یک‌دست برای شروع کار آماده کنید.

تمیز کردن سطح کار

در این مرحله با استفاده از یک دستمال مرطوب، آلودگی و گرد و غبار سطح را تمیز کنید. دستمال را کمی مرطوب کنید و به آرامی روی دیوار بکشید. سطح کار باید از هرگونه آلودگی و لکه، پاک شود.

یک لایه رنگ روی دیوار بکشید

قبل از شروع بتونه‌کاری، بهتر است یک لایه رقیق رنگ روی دیوار بکشید‌ .این کار باعث مشخص شدن معایب دیوار می‌شود و سطح تمیزتری ایجاد می‌کند. سطوحی که قبل از بتونه‌کاری با یک لایه رنگ رقیق پوشانده می‌شوند بهتر و دقیق‌تر رنگ‌آمیزی می‌شوند.

یک لایه بتونه روی دیوار بکشید

پس از رنگ‌آمیزی و خشک شدن رنگ، با استفاده از کاردک، لایه اولیه بتونه را روی دیوار بکشید. در این مرحله تمام درزها، شکاف‌ها و برجستگی‌ها از بین می‌روند و سطح همواری ایجاد خواهد شد.

سطح بتونه‌کاری شده را سمباده بکشید

پس از خشک شدن لایه اولیه بتونه، باید روی آن سمباده بکشید تا سطح کار صاف و صیقلی شود. پس از این کار، چنان‌چه سطح ناهمواری داشته باشد باید یک بار دیگر روی آن بتونه بکشید.

سطح آماده رنگ‌آمیزی است

پس از دو مرحله بتونه‌کاری و سمباده کشی نهایی، سطح برای رنگ‌آمیزی آماده خواهد بود.

مهم ترین نکات استفاده از بتونه چیست؟

 • بتونه‌کاری را به افراد متخصص و ماهر بسپارید تا به‌خوبی و بدون کوچک‌ترین ایرادی انجام شود. هر چقدر سطح، بهتر بتونه‌کاری شود رنگ‌آمیزی یا مراحل بعدی بهتر انجام می‌شود.
 • در سطوح نم‌زده از بتونه روغنی استفاده کنید. بهتر است قبل از اجرای رنگ بتونه روی این دیوارها،علت نم‌زدگی و منشا رطوبت را پیدا کنید و آن را برطرف نمایید.
 • سطح کار را به‌خوبی تمیز کنید تا از هرگونه لکه چربی و گرد و غبار تمیز شود. بتونه‌کاری روی سطوح تمیز بهترانجام می‌شود.
 • معمولا بتونه‌ها حاوی درصدی از ترکیبات آلی هستند و استنشاق بوی آن‌ها برای سلامتی زیان‌آور است . بهتر است محل کار دارای تهویه‌های مناسبی برای خروج این بخارهای سمی باشد تا آسیب‌های احتمالی کاهش پیدا کند.
 • برای ساخت بتونه باید نسبت ترکیبات را به‌خوبی رعایت کنید. کم یا زیاد بودن هر یک از ترکیبات بتونه باعث کاهش کیفیت آن می‌شود و بهتر است از افراد متخصص و باتجربه برای ساخت انواع بتونه کمک بگیرید.
 • سمباده کشی اهمیت زیادی در یک‌دست سازی سطح کار دارد. از سمباده‌های مناسب و تمیز برای این کار استفاده کنید و با دقت این کار را انجام دهید.

چرا رنگ تهران؟

شرکت رنگ تهران با ۵۰ سال سابقه در زمینه فروش انواع رنگ اتومبیل، ساختمانی، صنعتی و … با کیفیت ترین انواع رنگ را به شما در سراسر ایران عرضه می‌کند. همچنین کارشناسان زبردست و توانای رنگ تهران می‌توانند به شما در زمینه خرید رنگ راهنمایی و مشاوره دهند تا تجربه بهتری را در خرید این محصولات تجربه کنید.

دسته بندی: ساختمانی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد