شما اینجا هستید

    دندانپزشکی » با روکش های سرامیکی لبخندی خیره کننده بسازید!

از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای بازسازی دندان‌ها به طور طبیعی، روکش دندان است. از این طریق دندان‌های آسیب‌دیده‌ای که گاهی نمی‌توان آن‌ها را به وسیله پرکردن ترمیم کرد، عملکرد طبیعی خود را باز می‌یابند. روکش دندان در واقع یک کلاهک است که به اندازه و شکل دندان ساخته شده و قدرت و زیبایی دندان‌ها بهبود پیدا […]

از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای بازسازی دندان‌ها به طور طبیعی، روکش دندان است. از این طریق دندان‌های آسیب‌دیده‌ای که گاهی نمی‌توان آن‌ها را به وسیله پرکردن ترمیم کرد، عملکرد طبیعی خود را باز می‌یابند. روکش دندان در واقع یک کلاهک است که به اندازه و شکل دندان ساخته شده و قدرت و زیبایی دندان‌ها بهبود پیدا می‌کند. امروزه نیز با وجود پیشرفت در زمینه دندانپزشکی دیجیتال، روکش‌ها و لمینت سرامیکی رواج زیادی داشته است.

این نوع روکش‌ها بر روی دندان، غیرقابل تشخیص هستند و زیبایی ظاهری زیادی دارند. در واقع روکش‌های سرامیکی طبیعی‌ترین و بهترین طرح لبخند را به وجود می‌آورند. این نوع روکش‌ها با مواد مختلفی ساخته شده و در عرصه دندانپزشکی زیبایی کاربرد فراوان دارند. در ادامه تمامی ابعاد این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و مزایا و معایب استفاده از آن نیز به تفصیل توضیح داده می‌شود.

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت‌های سرامیکی یا پرسلن ونیر، ماده‌ای به رنگ دندان هستند که برای ترمیم وضعیت ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماده در لابراتورهای اختصاصی ساخته شده و توسط دندانپزشک متخصص بر روی دندان قرار می‌گیرند. لمینت‌های سرامیکی به علت تراش‌های کمتر، نمای زیبایی داشته و طرفداران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. تراش‌هایی که درحین کارگزاری لمینت ایجاد می‌شوند، بسیار کم و نامحسوس هستند.

به طوری‌که اگر دندانپزشک از مهارت بالایی برخوردار باشد، شاید دیگر نیازی به تراش نیز نباشد. ضخامت این نوع لمینت‌ها در حدود ۵ الی ۶ میلی‌متر بوده و به کمک باند رزینی به دندان چسبیده می‌شوند که در نتیجه موجب استحکام بیشتر دندان نیز خواهد شد.

در واقع از لمینت سرامیکی برای بدشکلی‌های دندان مانند شکستگی و ترک خوردگی دندان، فاصله بین دندان‌ها، کج بودن دندان‌ها و رنگ نامناسب آن‌ها، استفاده خواهد شد. در نهایت این روش را به عنوان یکی از روش‌های طراحی لبخند به حساب می‌آورند. اگر فردی دارای پوسیدگی دندان و عفونت لثه باشد، قبل از چسباندن لمینت باید دندان‌های خود را درمان کند. همچنین اگر به مینای دندان، آسیب جدی وارد شده باشد، نمی‌توان از لمینت استفاده کرد و باید از انواع روکش‌های دندانی دیگر استفاده نمود. برای دیدن نمونه کارهای اصلاح طرح لبخند با لمینت سرامیکی در کلینیک دکتر نوشین نصیری اینجا کلیک کنید.

انواع روکش‌های سرامیکی لمینت

لمینت‌های دندان انواع مختلفی در دندانپزشکی دیجیتال دارند که بر اساس جنس و ترکیب مواد با یکدیگر تفاوت دارند. این روکش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

۱٫ روکش‌های تمام سرامیک زیرکونیا

این نوع روکش‌های لمینت سرامیکی از جنس اکسید زیرکونیوم ساخته می‌شوند. در ابتدا با استفاده از مواد مخصوص، دندان‌های بیمار قالب‌گیری شده و سپس با کمک اکسید زیرکونیوم، روکش‌ها مطابق با قالب دندان‌ها تهیه خواهد شد. این نوع روکش‌های از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و شفافیت کافی ندارند. به همین دلیل به دندان‌های طبیعی شباهت زیادی داشته و انتخاب اغلب افراد هستند.

۲٫ روکش‌های لمنیت سرامیکی ایی ماکس

روکش‌های ایی ماکس از انواع دیگر لمینت‌های سرامیکی هستند که با روش ریختگی تولید می‌شوند. جنس این نوع روکش‌ها، لیتیوم دی سیلیکات بوده که بعد از سرد شدن از قالب جدا و روکش تهیه خواهد شد. اصلی‌ترین ویژگی روکش ایی ماکس، نداشتن مقاومت کافی است. اما زیبایی این روکش‌ها به قدری است که توسط برخی از افراد انتخاب می‌شود.

۳٫ روکش‌های سرامیکی کاد کام

روکش‌های کاد کام با سرعت بسیار بالایی ساخته می‌شوند. به طوریکه تنها چند ساعت برای ساخت آن‌ها کافی است. ابتدا تمامی دندان‌ها اسکن شده و قالب از روی تصاویر به دست آمده، به‌طور مجازی طراحی خواهد شد. در نهایت قالب طراحی شده به دستگاه تراش منتقل می‌شود. این دستگاه می‌تواند بر اساس تصاویر، بلوک‌های سرامیکی را تراش دهد. روکش‌ها بعد از ساخته شدن، بر روی دندان بیمار قرار می‌گیرد. از معایب روکش کاد کام باید به تک رنگ بودن آن‌ها اشاره نمود. به همین علت این نوع روکش‌ها ظاهری طبیعی ندارند.

لیمنت سرامیکی تنها یکی از روش های طراحی لبخند است. برای آشنایی با دیگر روشهای دندانپزشکی زیبایی به این آدرس https://dr-nassiriclinic.com بروید.

۴٫ روکش سرامیک لومینیرز

از انواع دیگر روکش لمینت سرامیکی که بدون تراش بر روی دندان‌ها نصب می‌شود، روکش لومینیرز است. این نوع روکش‌ها برخلاف استحکام بالایی که دارند، ضخامت آن‌ها زیاد نیست. قیمت روکش لومینیرز به نسبت دیگر روکش‌ها بالاتر بوده و تنها در آمریکا ساخته می‌شود. این موارد از معایب این نوع روکش به حساب می‌آید. دندانپزشکان ابتدا دندان‌ها را قالب‌گیری کرده و سپس قالب به آمریکا فرستاده شده تا روکش ساخته شود.

۵٫ روکش لمینت سرامیکی بریلیانس

از دیگر انواع روکش‌های سرامیکی دندان، روکش بریلیانس است که روکش‌های بسیار نازکی هستند. به همین علت در زمان نصب آن‌ها دیگر نیازی به تراش دندان وجود ندارد. استحکام بالای روکش بریلیانس از مزایای آن‌ها محسوب شده و از نظر ظاهری بسیار به روکش لومینیرز شبیه بوده و زیباتر از آن هستند.

مزایای استفاده از روکش‌های سرامیکی

  • نتایج حاصل از روکش لمینت سرامیکی بسیار طبیعی بوده و از نظر زیبایی هیچگاه با طلا و فلزی قدیمی قابل مقایسه نیستند.
  • بهترین انتخاب برای درمان ناهنجاری‌ها و آسیب‌دیدگی‌های دندانی علی‌الخصوص دندان‌های جلویی در دندانپزشکی دیجیتال محسوب شده است. این امر در زیبایی اهمیت ویژه‌ای دارد.
  • قادر به اصلاح رنگ دندان‌ها بدون نیاز به سفید کردن آن‌ها است.
  • قدرت جویدن بیمار به‌طور کامل بازیابی شده و خطر آسیب به دندان‌ها از بین خواهد رفت.
  • طراحی لبخند به زیباترین و طبیعی‌ترین حالت ممکن با استفاده از روکش‌های سرامیکی امکان‌پذیر است.
  • دندان‌های طبیعی با هزینه بسیار کمتری به نسبت کاشت دندان در آینده، حفظ می‌شوند.

هزینه روکش لمینت سرامیکی

هزینه این نوع روکش‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و در افراد مختلف کاملاً متفاوت است. محل انجام درمان، مهارت و دستمزد دندانپزشک، تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال، تجربه کارکنان، کیفیت خدمات و در نهایت نوع روکش انتخابی از جمله مهم‌ترین عوامل در بحث هزینه روکش لمینت سرامیکی است. بنابراین باتوجه به موارد گفته شده، هزینه این درمان بسیار متغییر است. بهتر است قبل از هر اقدامی با دندانپزشک متخصص مشورت نمود. در حال حاضرداشتن لبخند هالیوودی و جذاب به مسئله ای پرطرفدار تبدیل شده است. روش های زیادی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد که در مقاله راز‌های داشتن لبخند هالیوودی مفصل دراین‌باره صحبت کردیم.

کلام آخر

لمینت‌های سرامیکی از انواع روکش‌های دندانی هستند که برای اصلاح طرح لبخند و ناهنجاری‌های دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع روکش‌ها با مواد مختلفی ساخته شده و زیبایی طبیعی بسیاری دارند. علاوه‌بر زیبایی نیز از پوسیده شدن دندان‌ها جلوگیری کرده و آسیب‌های احتمالی به دندان را کاهش می‌دهند.

نصب این نوع روکش‌ها اغلب با چسب‌های رزینی انجام می‌شود و در اکثر موارد نیازی به تراش سطح دندان‌ها نیز وجود ندارد. لمینت سرامیکی نیز باید مانند دندان‌های طبیعی نگهداری و مراقبت شوند. مسواک و نخ دندان از اصلی‌ترین مراقبت‌ها برای دندان به حساب می‌آیند.

 

دسته بندی: دندانپزشکی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد