شما اینجا هستید

داشتن لبخند زیبا علاوه‌بر ایجاد حس اعتمادبه‌نفس در فرد به سلامت هرچه بیشتر او نیز کمک می‌کند. دندان‌های افتاده یا خراب مشکلات متعددی را علاوه‌بر دردهای گاه‌وبیگاه، عدم توانایی در جویدن غذا و ظاهر نامناسب به وجود می‌آورد. شاید شما هم بپرسید پس نقش ایمپلنت دندان چیست؟ نقش این ایمپلنت‌ها دقیقاً جبران تمامی مشکلاتی است […]

داشتن لبخند زیبا علاوه‌بر ایجاد حس اعتمادبه‌نفس در فرد به سلامت هرچه بیشتر او نیز کمک می‌کند. دندان‌های افتاده یا خراب مشکلات متعددی را علاوه‌بر دردهای گاه‌وبیگاه، عدم توانایی در جویدن غذا و ظاهر نامناسب به وجود می‌آورد. شاید شما هم بپرسید پس نقش ایمپلنت دندان چیست؟ نقش این ایمپلنت‌ها دقیقاً جبران تمامی مشکلاتی است که این دندان‌های آسیب‌دیده برایتان ایجاد کرده است. در ادامه با ما همراه باشید که با ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی هوشمندانه برای دندان‌های آسیب‌دیده یا ازدست‌رفته است که به فرد کمک می‌کند به‌راحتی غذا بخورد، لبخندی زیبا داشته باشد و با دیگران با اعتمادبه‌نفس بیشتر صحبت کند. این دندان‌های جایگزین شده شکل، عملکرد و حسی شبیه به دندان‌های طبیعی فرد را به او القا می‌کند. کاشت ایمپلنت دندان به افزایش سلامت دهان و دندان و افزایش حس عزت‌نفس در فرد منجر می‌شود. می توانید مقاله زیر را بخوانید.

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت‌های دندان راه‌حل ایمن‌تری به نسبت روش‌هایی مثل لنگر زدن به دندان‌های کناری برای نصب پروتز دندانی هستند. علاوه در زمان جویدن با ایمپلنت نگرانی از بابت آسیب به آن وجود نخواهد داشت، چراکه آن‌ها مشابه دندان شما با استحکام کافی عمل جویدن را انجام می‌دهد.

استفاده و کاشت ایمپلنت دندانی روش مناسب برای زمانی است که عدم سلامت یا فقدان دندان طبیعی امکان نصب پروتز یا روکش دندان را به فرد نمی‌دهد.

اجزای ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی معمولاً از ۳ تکه تشکیل می‌شود که شامل یک‌پایه که معمولاً از جنس تیتانیوم است و در لثه قرار می‌گیرد، یک متصل‌کننده ریشه ایمپلنت و تاج آن و تکه آخر تاج ایمپلنت است. برای نصب ایمپلنت دندانی حداقل یک جراحی کوچک نیاز است که ریشه تیتانیومی ذکرشده در لثه و استخوان فک قرار گیرد. لازم به ذکر است که روش کاشت این ایمپلنت‌ها متفاوت است و کاملاً به فک و وضعیت استخوان آن در فرد دارد. البته جای هیچ‌گونه نگرانی نیست این پایه‌ها مطابق ریشه دندانی ثابت و محکم هستند.

جالب است بدانید که ریشه‌های تیتانیومی ایمپلنت‌ها بااستخوان فک جوش می‌خورد و بعد از نصب تاج دندان نگرانی از بابت لغزش یا ایجاد سروصدا و آسیب به استخوان وجود نخواهد داشت.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

پزشکان جراحی ایمپلنت دندان را به‌عنوان یک عمل سرپایی به‌حساب می‌آورند که این عمل شامل چند مرحله است که مابین آن‌ها به فواصل زمانی برای بهبود و تثبیت مرحله قبل احتیاج است. برای پاسخ به سؤال “ایمپلنت دندان چیست؟ ” بهتر است با مراحل آن آشنا شوید که این مراحل به شرح زیر است:

 1. کشیدن دندان‌های آسیب‌دیده و خراب
 2. آماده کردن استخوان فک جهت پیوند (در صورت نیاز و بسته به نظر دندان‌پزشک)
 3. کاشت پایه ایمپلنت و فرصت دهی جهت جوش خوردن بااستخوان
 4. تثبیت پایه و بهبود استخوان فک
 5. قرار دادن تکیه‌گاه تاج
 6. نصب تاج بر تکیه‌گاه

در بین این مراحل زمان‌برترین مرحله مربوط به تثبیت پایه و بهبود شرایط استخوان است که بسته به شرایط فک وترمیم استخوانی فرد می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. لازم به ذکر است با توجه به نظر پزش می‌توان یکی دو مرحله را با یکدیگر ترکیب کرد و همه مراحل به دوره نقاهت نمی‌انجامد.

مزیت‌های ایمپلنت دندان چیست؟

زمانی که دندانی خراب و آسیب‌دیده می‌شود روش‌های مختلفی برای بهبود شرایط بیمار از طرف دندان‌پزشک به او پیشنهاد می‌شود. این روش‌ها با یکدیگر متفاوت است و یکی از آن‌ها ایمپلنت دندانی به‌حساب می‌آید. این ایمپلنت‌ها مزایای دارند که دیگر روش‌های ترمیم دندانی آن مزایا را ندارند که در زیر به آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم.

 • جلوگیری از تحلیل استخوان

زمانی که دندان به حدی آسیب می‌بیند که دندان‌پزشک تصمیم به کشیدن آن می‌گیرد توده استخوانی در زیر دندان ازدست‌رفته تمایل به تحلیل رفتن دارد. شاید شما هم این موضوع را تجربه کرده یا دیده باشید که لثه دندان‌های کشیده شده به سمت عقب انحنا دارد و هم‌سطح مابقی لثه‌هایی که دندان روی آن قرار دارد نیست.

طبق تحقیقات انجام‌شده با تحریک استخوان فک از تحلیل رفتن آن جلوگیری می‌شود که ایمپلنت می‌تواند به‌عنوان یک تحریک تلقی شود و از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کند.

 • هم‌خوانی با دندان‌های طبیعی

ازآنجایی‌که ایمپلنت‌های دندانی شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند، دندان‌پزشک با طراحی تاج ایمپلنت مطابق بافرم و رنگ دندان‌های طبیعی فرد و همچنین طراحی آن کاملاً هم‌اندازه شکاف دندان ازدست‌رفته هم‌خوانی خوبی را بین ایمپلنت و دندان‌های طبیعی فرد به وجود می‌آورد. این هماهنگی بین دندان طبیعی و ایمپلنت به صورتی است که تشخیص آن‌ها از یکدیگر اصلاً کار ساده‌ای نخواهد بود.

 • قدرت دندان‌های خود را حفظ کنید

همان‌طور که گفته شد ایمپلنت با یک‌پایه تیتانیومی در فک قرار می‌گیرد و بااستخوان فک جوش می‌خورد پس مطابق دندان‌های طبیعی دارای ریشه‌ای قوی و مستحکم است. این ریشه قوی به فرد امکان می‌دهد که به‌راحتی هر خوراکی را بخورد و نگرانی از بابت افتادن ایمپلنت خود نداشته باشد. در بین روش‌های جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده بیشترین میزان اطمینان از قدرت دندان مربوط به ایمپلنت است؛ چراکه باقی روش‌ها پایه‌ای این‌چنینی برای تکیه‌گاه وجود ندارد.

 • جلوگیری از تغییر شکل صورت

دندان‌های طبیعی علاوه نقش در جویدن به حفظ ساختار و فرم صورت فرد نیز کمک می‌کند. با از دست دادن دندان‌ها امکان تغییر شکل در صورت به دلیل از دست دادن حمایت وجود دارد. ایمپلنت دندانی مطابق دندان‌های طبیعی به ساختار صورت فرم می‌بخشد و از ایجاد فرورفتگی در ناحیه فک جلوگیری می‌کند.

 • راه‌حلی دائمی‌برای دندان‌های آسیب‌دیده

در قیاس با سایر روش‌های جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده ایمپلنت دندانی به مراقب و نگهداری کمتری برای حفظ آن نیاز دارد. در روش‌های دیگر هرچند سال یک‌بار برای تعمیر و تعویض باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید. این در حالی است که در صورت پیروی از دستورات پزشک در ارتباط با مراقبت خانگی از ایمپلنت تا سال‌ها بدون مشکل مطابق با دندان طبیعی شما باقی خواهد ماند.

جمع‌بندی

از دست دادن دندان‌های آسیب‌دیده ممکن است مشکلات عدیده‌ای برای فرد به وجود آورد. راه‌حل رفع این مشکلات ایمپلنت دندان است. در مقاله بالا به‌صورت جامع در ارتباط با این ایمپلنت‌ها توضیح داده و به پرسش “ایمپلنت دندان چیست؟ ” پاسخ دادیم. پیشنهاد ما این است که مطابق با نظر دندان‌پزشک خود بهترین و ایمن‌ترین روش جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده را انتخاب کنید.

دسته بندی: دندانپزشکی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد