شما اینجا هستید

  حیوانات » اهمیت تغذیه حیوانات خانگی در حفظ وزن مناسب

به عنوان دوستداران حیوانات خانگی، ما به دنبال راه‌هایی برای کمک به ارتقای کیفیت زندگی سگ یا گربه خود هستیم. یکی از گام‌های مهم به سوی سلامتی و رفاه طولانی مدت، اطمینان از وزن مناسب حیوان خانگی شماست. در این بررسی به شما کمک می‌کنیم تا توضیح دهیم که حفظ وزن سالم ممکن است چگونه […]

به عنوان دوستداران حیوانات خانگی، ما به دنبال راه‌هایی برای کمک به ارتقای کیفیت زندگی سگ یا گربه خود هستیم. یکی از گام‌های مهم به سوی سلامتی و رفاه طولانی مدت، اطمینان از وزن مناسب حیوان خانگی شماست. در این بررسی به شما کمک می‌کنیم تا توضیح دهیم که حفظ وزن سالم ممکن است چگونه باشد و راه‌هایی را برای کمک به دستیابی یا حفظ وضعیت بدنی ایده آل برای سگ یا گربه‌تان توضیح می‌دهیم.

اهمیت تغذیه برای حفظ وزن مناسب حیوان خانگی

یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برابر است با یک حیوان خانگی شاد و سالم! اما دریافت مقدار مناسب تغذیه می‌تواند دشوار باشد. چاقی مشکلی است که دامپزشکان به دلیل رژیم غذایی نامتعادل از غذاهای بسیار زیاد و مواد سالم کافی، اغلب با آن مواجه می‌شوند. برای سالم نگه داشتن حیوان خانگی خود، دامپزشک شما می‌تواند به تنظیم رژیم غذایی مناسب با نژاد، سن، وزن و سبک زندگی حیوان خانگیتان کمک کند.

اهمیت تغذیه گربه در حفظ وزن مناسب به تغذیه اصولی حیوان بستگی دارد. همچنین مهم است وزن سگ خود را در شرایط بدنی سالم نگه دارید. به یاد داشته باشید، حفظ وزن سالم می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی حیوان خانگی شما کمک کند. وقتی می‌خواهید به حیوان خانگی خود یک میان وعده بدهید، به یاد داشته باشید که یک سگ یا گربه دارای اضافه وزن یا چاق ممکن است از مشکلات جدی مرتبط با سلامتی رنج ببرد.

برخی از خطرات عمده سلامتی که می‌توانند باعث ناراحتی حیوان خانگی شما و کاهش کیفیت زندگی آنها شوند، عبارتند از:

 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • پانکراتیت
 • بیماری کلیوی
 • آرتروز
 • سرطان

چگونگی تعیین وزن سالم برای حیوان خانگی

مقدار مشخصی از وزن سالم برای حیوانات خانگی وجود ندارد و بسته به نژاد، قد و سن گربه یا سگ، توصیه‌ها برای وزن ایده آل متفاوت است. با این حال، دوستداران حیوانات خانگی باید همچنان به وضعیت بدن حیوان خانگی خود توجه زیادی داشته باشند و با دامپزشک همکاری کنند تا مشکلات احتمالی وزن را زود تشخیص دهند. در خرید غذا نیز توجه زیادی کنید. برای مثال، غذای خشک سگ لوکا برای سگ‌های لاغر توصیه می‌شود.

برای تعیین اینکه آیا حیوان خانگی شما در معرض خطر اضافه وزن یا چاق شدن است، بررسی وضعیت بدن در خانه را امتحان کنید یا بیاموزید که چگونه دامپزشکان تست بند انگشت را انجام می‌دهند. در حالی که این آزمایش‌ها را می‌توان در خانه انجام داد، یک دامپزشک قابل اعتماد هنوز بهترین منبع برای کمک به توصیه در مورد وزن سالم سگ یا گربه شماست.

به عنوان یک قانون کلی، صاحبان حیوانات خانگی باید بتوانند دنده‌های گربه یا سگ را با حداقل چربی پوشانده شده احساس کنند. وقتی به حیوان خانگی از بالا نگاه می‌کنید باید به راحتی کمر او را ببینید و هنگام مشاهده حیوانات خانگی از پهلو، شیب معده به سمت بالا باید قابل مشاهده باشد. شکم گربه یا سگ هرگز نباید به سمت پایین آویزان شود.

نقش رژیم غذایی در رسیدن به وزن سالم

پس از شناسایی یک مشکل بالقوه مربوط به وزن حیوان، یک دامپزشک ممکن است توصیه کند که به گربه یا سگ خود غذایی برای مدیریت وزن داده شود تا به وزن سالم‌تر و راحت‌تر آنها کمک کند. این غذاها برای کمک به حیوان خانگی شما توصیه می‌شود که شامل افزایش فیبر، پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری هستند. همچنین می‌توانید با خرید بستنی برای بچه گربه مواد مغذی بدن حیوان را تامین کنید.

این غذاها می‌توانند به کاهش کالری دریافتی کمک کنند اما همچنان این اطمینان را می‌دهند که حیوان خانگی شما مقادیر مناسبی از مواد مغذی ضروری را دریافت می‌کند. برای دوستداران حیوانات خانگی مهم است که هنگام تعیین یک برنامه کاهش وزن با دامپزشک خود مشورت کنند زیرا این امر می‌تواند سگ‌ها یا گربه‌ها را از مواد مغذی مهم محروم کند.

برخی از برچسب‌های غذای حیوانات خانگی نشان می‌دهند که این محصول کالری یا چربی کمتری دارد. انجمن مقامات کنترل خوراک آمریکا (AAFCO) مقررات مربوط به غذای حیوانات خانگی را ایجاد کرده است که می‌تواند برای کلیه محصولات تولیدی استفاده شود. دستورالعمل‌هایAAFCO  شامل اصطلاحاتی مانند «سبک»، «کم کالری»، «کم چرب»، «کالری کاهش یافته» یا «کاهش چربی» هستند.

رژیم غذایی حیوانات خانگی

کمک به حیوانات خانگی برای رسیدن به وزن مناسب

حفظ وزن مناسب حیوان خانگی به ترکیبی از تغذیه مناسب، فعالیت بدنی و مراقبت‌های پیشگیرانه نیاز دارد. برخی از مراحل مهم عبارتند از:

 • بازدیدهای منظم از دامپزشکی: حیوانات خانگی باید به طور مرتب برای معاینات به دامپزشک مراجعه کنند، صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند در مورد تغذیه از دامپزشک سوال کرده و در صورت لزوم برنامه‌های کاهش وزن و مدیریت را دریافت کنند.
 • کنترل سهم غذایی حیوان: برای صاحبان حیوانات خانگی مهم است که کنترل سهم غذا را با گربه و سگ انجام دهند. همچنین مطمئن شوید که اندازه وعده غذایی توصیه شده برای حیوان خانگی خود را اندازه گیری می‌کنند. همه افراد خانواده مسئول حفظ ایمنی و سلامت حیوانات خانگی هستند و برای جلوگیری از تغذیه بیش از حد، باید میزان غذایی که حیوان خانگی در روز دریافت می‌کند را به دقت پیگیری کنند.
 • یافتن فعالیت‌های سرگرم کننده: فعال ماندن همچنین به حفظ وزن مناسب حیوانات خانگی کمک می‌کند. خواه پیاده روی در اطراف محله خواه بازی کردن یا استفاده از اسباب بازی‌های گربه، فعالیت‌های سرگرم کننده می‌توانند یک شکل عالی از ورزش برای حیوانات خانگی باشند. این‌ها نه تنها می‌توانند به افزایش پیوند با حیوانات خانگی با شما کمک کنند بلکه به ما انسان‌ها نیز کمک می‌کنند تا فعال‌تر بمانیم.

اهمیت رژیم غذایی سگ ها

مواد غذایی مورد نیاز برای حفظ وزن مناسب حیوان خانگی

اصول یک رژیم غذایی متعادل شامل گوشت با کیفیت بالا، برنج و روغن ماهی است که حاوی ۴۰ ماده مغذی ضروری حیوان خانگی شماست. یک رژیم غذایی متعادل همچنین به هضم حیوان خانگی شما کمک می‌کند تا مواد مغذی به راحتی جذب شوند. غذاهای ممتاز حیوانات خانگی باید حاوی مواد زیر باشند:

 • کربوهیدرات‌ها: برنج و سبزیجات منبع خوبی از کربوهیدرات هستند، به سیستم عصبی حیوان خانگی شما انرژی می‌دهند و مغز آنها را تقویت می‌کنند. همچنین منبع غنی از فیبر هستند.
 • پروتئین‌ها: گوشت، ماهی و مرغ حاوی پروتئین هستند. فواید پروتئین را می‌توان در ماهیچه‌ها، پوست و خز سالم آنها مشاهده کرد.
 • لیپیدها: اصطلاحی برای چربی‌های موجود در گوشت، مرغ، ماهی و روغن‌هاست که منبعی عالی برای انرژی و حفظ سلامت پوست و خز سالم حیوان است.
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی: سبزیجات، گوشت، مرغ، ماهی و غلات منبع بسیار خوبی از مواد معدنی مانند منیزیم برای ماهیچه‌ها، آهن برای خون سالم، کلسیم برای استخوان‌های قوی و ویتامین‌ها برای همه چیز از لخته شدن خون گرفته تا بینایی سالم هستند.

کلام آخر

حیوانات نمی‌توانند به تنهایی مواد مغذی بدن خود را بسازند، بنابراین یک رژیم غذایی متعادل که ارزش غذایی بالایی دارد، نیازهای غذایی آنها را برآورده می‌کند. مواد مغذی به حیوان خانگی شما انرژی می‌دهد و آنها را سالم نگه می‌دارد. همچنین مهم است از دادن غذاهای پرچرب و پر کالری به حیوانات خانگی خودداری کنید و مصرف خوراک حیوان خانگی خود را تا ۱۰ درصد از کالری روزانه سگ و گربه خود محدود سازید. از یک فروشگاه اینترنتی معتبر نسبت به خرید محصولات غذایی باکیفیت اقدام کنید. همچنین حیوان خانگی خود را برای حفظ وزن مناسب تحت نظارت دامپزشک قرار دهید.

دسته بندی: حیوانات, خانواده برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد