شما اینجا هستید

  صنعت » انواع ایستگاه پمپاژ فاضلاب چیست؟

لیفت استیشن فاضلاب یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب در واقع سیستمی است، که برای انتقال فاضلاب های مختلف از ارتفاع پایین‌تر به بالاتر با استفاده از مجموعه پمپ ها در یک مخزن ذخیره طراحی شده است. این ایستگاه های پمپاژ اغلب برای انتقال فاضلاب به شبکه انتقال فاضلاب شهری (اگو) و یا تصفیه خانه های فاضلاب استفاده […]

لیفت استیشن فاضلاب یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب در واقع سیستمی است، که برای انتقال فاضلاب های مختلف از ارتفاع پایین‌تر به بالاتر با استفاده از مجموعه پمپ ها در یک مخزن ذخیره طراحی شده است. این ایستگاه های پمپاژ اغلب برای انتقال فاضلاب به شبکه انتقال فاضلاب شهری (اگو) و یا تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود.

این محصول هموارده دارای یک مخزن یا سپتیک پمپاژ برای نگهداری و ایجاد زمان ماند مورد نیاز برای پمپاژ می باشد. این واحد از واحدهای بسیار مهم در ایستگاه پمپاژ  فاضلاب می باشد چرا که پمپ ها در این مخزن یا سپتیک پمپاژ تعبیه می شوند. از این محل، عملیات انتقال فاضلاب یا سیال به محل مورد نظر انجام شده است. به همین دلیل مخزن لیفت استیشن فاضلاب، یکی از واحد های اصلی و ضروری ایستگاه های پمپاژ فاضلاب محسوب می شود.

انواع ایستگاه پمپاژ فاضلاب

الف) ایستگاه پمپاژ های چاه خشک و چاه مرطوب

از نقطه نظر ساختمان و جایگاه پمپ‌ها نسبت به فاضلاب مورد پمپاژ، معمولا دو نوع ایستگاه وجود دارد.  یکی دارای دو بخش چاهک خشک و چاهک تر و دیگری ایستگاه پمپاژ شناور یا دارای فقط چاهک مرطوب.

پمپاژ دارای چاهک خشک، بخش چاهک مرطوب

در معماری پمپاژ دارای چاهک خشک، بخش چاهک مرطوب یا گودال برای جمع آوری فاضلاب استفاده می شود. سپس یک چاه خشک تکمیلی که حاوی پمپ ها، کنترل ها و تجهیزات است برای جابجایی آب استفاده می شود. هزینه‌ ساخت و اشغال فضای به مراتب بیشتری به همراه دارد.

پمپاژ دارای چاهک مرطوب شناور

نوع دیگر لیفت استیشن فاضلاب، دارای یک چاهک مرطوب شناور منفرد است. این نوع به دلیل هزینه مناسب‌تر و پیاده‌سازی راحتتری که دارد، اکنون یک معماری رایج‌تر به شمار می‌رود. در این ساختار، یک یا چند پمپ شناور در داخل یک چاهک مرطوب استفاده می شود. این پمپ ها برای کار در زیر آب با ورودی غوطه ور و خنک کاری الکتروموتور توسط سیال اطراف آن طراحی شده است. همه اجزای این سیستم در داخل یا مجاور یک چاهک مرطوب نصب می شوند.

 مزایای اصلی لیفت استیشن شناور

 • معمولاً هزینه کمتری نسبت به ایستگاه های با چاهک خشک دارند.
 • فضای جانمایی کوچکتری برای استقرار کلیه تجهیرات نیاز دارند.

جانمایی پمپ ها در چاهک خشکجانمایی پمپ ها در چاهک تر (مرطوب)

 

ب) ایستگاه پمپاژ پلی اتیلنی، فایبرگلاس و بتنی، مزایا و معایب

مخازن ذخیره فاضلاب در لیفت استیشن ها از مواد مختلفی تهیه و ساخته می شوند. از جمله مهم ترین آنها می توان به مخازن بتنی، پلی اتیلنی و فایبرگلاس اشاره کرد. در جدول زیر به طور خلاصه مقایسه این سه نوع از مخازن آورده شده است:

نوع ایستگاه پمپاژفایبرگلاسپلی اتیلنیبتنیسایز متداول مخازن۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتر۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتربیش از ۱۰۰۰۰ لیترسهولت نصب و پیاده سازیبسیار آسانبسیار آساننسبتاً پیچیدهآسیب پذیری در برابر نشتدر حالت کلی بدون نشت بوده و ممکن است بر اثر بی‌احتیاطی نیروی نصب آسیب ببیند.در حالت کلی بدون نشت بوده و ممکن است بر اثر بی‌احتیاطی نیروی نصب آسیب ببیند.در صورت استفاده از مواد آب‌بند و درزگیر مناسب از نشتی جلوگیری می‌شود.سهولت در اتصالات لولهبه راحتی سوراخکاری شده آب بندی می شود.به راحتی سوراخکاری شده آب بندی می شود.آب بندی نسبتاَ پیچیده و سخت لوله های دیوارگذراستقرار پمپ هاپمپ ها اغلب به صورت نصب متحرک اجرا می‌شوند.پمپ ها اغلب به صورت نصب متحرک اجرا می‌شوند.قابلیت نصب ثابت و متحرک پمپ ها را دارد.مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگیبسیار بالابسیار بالاخوب (بسته به شرایط آب و هوایی منطقه)سهولت جابجایی یا تعویضراحتراحتمشکلهزینه تمام شدهارزانتر در ظرفیت های تا ۱۰۰۰۰ لیترارزانتر در سایزهای تا ۱۰۰۰۰ لیترمقرون بصرفه برای ظرفیت‌های بالای ۱۰۰۰۰ لیتر

متریال و اجزای سازه ایستگاه پمپاژ فاضلاب پلی اتیلنی دو جداره چیست؟

پلی اتیلن یک ماده بادوام است، که در بسیاری از کاربردهای مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. مخازن دوجداره پمپاژ  پلی اتیلن تولیدی آب سازه، از مواد اولیه با کیفیت بصورت سازه اسپیرال یکپارچه بیرون صاف، وسط حلقوی و درون صاف به همراه عدسی دوجداره و مسلح تقویت شده ساخته شده است.

مشخصات فنی و ویژگی های ایستگاه پمپاژ فاضلاب پلی اتیلنی دوجداره چیست؟

 • استحکام بسیار بالایی دارند و می توان آنها را بدون استفاده از سازه نگهبان مدفون کرد.
 • در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارد، به صورتی که هیچ نوع ماده اسیدی و قلیایی بر آن تاثیر نخواهد گذاشت.
 • حمل و نقل و نصب آن راحت است زیرا وزن استاندارد دارد.
 • می توان آن را در ابعاد دلخواه، با حفظ حجم از قطر ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰ میلیمتر، طراحی و تولید کرد.
 • از پوشش ضد UV در بدنه داخلی و بیرونی دستگاه استفاده شده است، برای زمان هایی که مخزن در معرض نور خورشید قرار می گیرد.
 • بصورت سیستم آماده به نصب می­باشد (دارای کلیه لوله های وروردی و خروجی و ونت و بای پس بصورت لوله انتظار می باشد).
 • آب بندی کامل شده است و دارای دریچه هوابند و نردبان دسترسی است.
 • دارای محیطی سالم و بهداشتی می باشد و در حوادثی مانند زلزله صدمه و آسیب نمی بیند.

مزایای استفاده از مخازن پلی اتیلنی کاروگیت دو جداره

 1. در اندازه‌ها، شکل‌ها، رنگ‌های مختلف و با امکان اتصال چندگانه عرضه می‌شود.
 2. این مخازن می توانند به صورت مدفون، نیمه مدفون یا غیرمدفون و در حالت های افقی یا ایستاده به کار بروند.
 3. به علت سبک بودن آن، حمل و نقل و جانمایی آسان تر است و نیاز به تجهیزات سنگین جهت نصب و راه اندازی نیست.
 4. با نسبت استحکام به وزن بسیار بالا برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت و مقاومت در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش ساخته شده اند.
 5. به عنوان یک ساختار و پکیج یک تکه ساخته میشود، و هیچ درزی برای ایجاد نقاط ضعف وجود ندارد.
 6. مخازن پلی اتیلنی ۱۰۰% مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی در مقابل انواع مواد شیمیایی و شرایط آب و هوایی هستند.
 7. انواع ضدجلبک در این مخازن برای ذخیره آب آشامیدنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. مخازن پلی اتیلنی به دلیل دوام بیشتر نسبت به وزن ماده بکار رفته در ساختار آنها، از مخازن مشابه مقرون به صرفه تر هستند.
 9. از بین تمام مواد، لیفت استیشن های پلی اتیلنی نصب سریع تر، آسان تر و ارزان تری دارند.
 10. غیر قابل نفوذ بوده و در مقایسه با فایبرگلاس یا بتن کمتر مستعد ترک خوردن هستند.

منبع: آب سازه https://absaze.com

دسته بندی: صنعت برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد