شما اینجا هستید

    پزشکی » افزایش قیمت عمل بینی در سال ۱۴۰۱

زمانی که یک فرد تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی می گیرد ، یکی از مهم ترین دغدغه های او هزینه جراحی بینی است. به ویژه اگر این فرد قصد انجام جراحی ترمیمی بینی را داشته باشد ؛ چرا که هزینه های این جراحی به مراتب بیشتر از جراحی اولیه می باشد. قطعا شما نیز هزینه های […]

زمانی که یک فرد تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی می گیرد ، یکی از مهم ترین دغدغه های او هزینه جراحی بینی است. به ویژه اگر این فرد قصد انجام جراحی ترمیمی بینی را داشته باشد ؛ چرا که هزینه های این جراحی به مراتب بیشتر از جراحی اولیه می باشد. قطعا شما نیز هزینه های متفاوتی را برای عمل بینی شنیده اید و گاهی از شنیدن این مبلغ ها متعجب شده اید ؛ بنابراین سوال اصلی اینجاست که چه مولفه هایی بر هزینه این جراحی تاثیر می گذارد و چرا در سال ۱۴۰۱ شاهد افزایش چشمگیر هزینه های این جراحی هستیم ؟

عوامل موثر بر افزایش هزینه جراحی زیبایی بینی در سال جدید

تا قبل از سال ۱۳۹۹ جراحی های زیبایی بینی اغلب با مبالغی بین ۵ تا ۱۲ میلیون تومان انجام می شد ، این در حالی است که رنج قیمت در سال ۱۴۰۱ تا ۲۵ میلیون و حتی ۷۰ میلیون تومان نیز رسیده است. البته همچنان در برخی شهرستان ها ممکن است این جراحی با مبلغ ۳ تا ۵ تومان نیز انجام شود. علت این همه تفاوت قیمت چیست و چرا در سال ۱۴۰۱ هزینه های عمل زیبایی تا این حد دچار تغییر شده است ؟ شاید یکی از علت های این امر را بتوان به ویروس کرونا نسبت داد. به هر حال با شیوع این ویروس و قرنطینه هایی که در سال های اول پاندمی انجام می شد ، کمتر کسی به فکر انجام عمل بینی بود و حتی در چندین ماه اول شیوع این ویروس ، تا زمان شناخته شدن آن  هیچ عمل زیبایی بینی انجام نمی شد. کرونا در اقتصاد تمامی کشورها به دلیل تعطیلات تاثیرات زیادی گذاشت و به نظر می رسد در افزایش هزینه های جراحی نیز بی تاثیر نبوده است !

علاوه بر این ، کشور ایران درگیر تحریم و فشارهای اقتصادی شدید است و افزایش قیمت دلار و ارز به خوبی در اقتصاد ایران تاثیرگذار بوده و موجب شده است تا تمامی هزینه ها در ایران به ویژه در سال ۱۴۰۱ افزایش چشمگیری پیدا کند. هرساله تعرفه مشخصی برای عمل های زیبایی در شهرهای بزرگ و شهرستان ها در نظر گرفته می شود که در هر سال درصدی به این مبلغ با توجه به شرایط موجود اضافه می شود ، این در حالی است که امسال افزایش قیمت ها چندین برابر بوده است !

آیا افزایش قیمت عمل های جراحی در تعداد عمل های زیبایی تاثیرگذار بوده است ؟

ممکن است این تصور وجود داشته باشد که با افزایش هزینه های این جراحی متقاضیان کمتری برای انجام این عمل اقدام نمایند ، اما بر خلاف تصور  نه تنها تعداد انجام عمل زیبایی بینی در ایران کاهش پیدا نکرده که در سال ۱۴۰۱ افزایش بیشتری هم داشته است. شاید باز بتوان علت آن را سال های درگیر با کرونا دانست. حال که از شدت شیوع این ویروس کم شده است و خوشبختانه آمار مرگ و میر در چندین روز  اخیر به صفر رسیده ، افراد دیگران نگران این موضوع نیستند و می توانند با خیال آسوده برای انجام جراحی زیبایی بینی اقدام کنند. از طرف دیگر رینوپلاستی در ایران همیشه محبوب بوده و افزایش قیمت ها نتوانسته تاثیری در کاهش تعداد این عمل داشته باشد. تا جایی که دکتر علی جاودانی ،  فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی و زیبایی بیان می کند متقاضیان این جراحی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال های اخیر چندین برابر شده است و علاوه بر دختران و پسران جوان ۱۶ تا ۲۰ سال ، تمایل مردان و زنان بالای ۳۰ سال نیز برای انجام این عمل افزایش بیشتری پیدا کرده است.

علت تفاوت قیمت عمل زیبایی بینی چیست ؟

همانطور که اشاره شد با وجود تعرفه مشخصی که برای عمل زیبایی در نظر گرفته می شود با این حال شاهد قیمت های متفاوت برای عمل بینی هستیم. در واقع باید گفت عوامل زیادی در هزینه جراحی تاثیر می گذارد که یکی از مهم ترین عوامل آن تجربه جراح است. در حالت کلی هزینه جراحی و دستمزد بهترین جراح بینی با پزشکی که تجربه ای ندارد و تازه شروع به فعالیت در این زمینه می کند ، متفاوت می باشد. همچنین نوع بینی و وسعت جراحی از دیگر مولفه هایی است در تعیین این هزینه ها تاثیر می گذارد. برای مثال جراحی ترمیمی بینی به دلیل پیچیدگی و دشواری هایی که دارد ، با هزینه های بیشتری انجام می شود که علت آن را می توان پیوند غضروف ، طولانی شدن زمان جراحی و غیره دانست. از طرفی ارائه خدمات با توجه به منطقه جغرافیایی متفاوت است و هزینه این عمل در تهران نسبت به شهرستان های کوچک قابل مقایسه نمی باشد. و به همین علت بهترین جراحان بینی اغلب در شهرهای بزرگ سکونت دارند و مشغول به فعالیت هستند. فعالیت در شهرهای بزرگ می تواند به شهرت و تجربه جراحان بیشتر اضافه کند.

آیا عمل بینی ارزان ارزشش را  دارد ؟

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد ، جراحی بینی در ایران با هزینه ۴ الی ۵ میلیون تومان نیز انجام می شود اما باید توجه داشته باشید این عمل توسط چه جراح و پزشکی انجام می شود ؟ در واقع رزیدنت هایی که تازه شروع به فعالیت می کنند به دلیل کسب تجربه ، این جراحی را با هزینه های بسیار کم در بیمارستان ها انجام می دهند به همین دلیل این افراد در حین پروسه جراحی زمانی که با چالشی رو به رو می شوند ، توانایی مدیرت آن را ندارند و این عامل ریسک جراحی توسط این افراد را بالا می برد. از دیگر عوامل ارزان بودن جراحی بینی ، انجام عمل های متعدد در یک روز می باشد. برخی جراحان عمل های زیادی را در یک روز انجام می دهند که این کار موجب می شود تا جراح  دقت و تمرکز کافی نداشته باشد و عمل های جراحی ، با کیفت بالایی انجام نشود. به هر حال تصمیم گیری با خود شماست که حاضر هستید تنها برای صرف هزینه های کمتر این جراحی را نزد افراد بی تجربه انجام دهید و یا سلامتی و رضایت از نتیجه عمل بینی از هزینه آن برای شما ارزشمندتر است !!!

دکتر علی جاودانی

 

دسته بندی: پزشکی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد