شما اینجا هستید

لمینت سرامیکی دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است  که این استحکام نیز در برایر عوامل مختلفی می تواند افزایش یابد. طبقه بندی لمینت دندان بر اساس مواد سازنده آن، نحوه طراحی آن و تکنیک های استفاده شدن در حین ساخت آن ها است. طبقه بندی این مواد بر روی مقاومت و استحکام این مواد […]

لمینت سرامیکی دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است  که این استحکام نیز در برایر عوامل مختلفی می تواند افزایش یابد. طبقه بندی لمینت دندان بر اساس مواد سازنده آن، نحوه طراحی آن و تکنیک های استفاده شدن در حین ساخت آن ها است. طبقه بندی این مواد بر روی مقاومت و استحکام این مواد تاثیر مستقیمی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استحکام لمینت دندان و هزینه لمینت دندان به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت لمینت دندان

از مواد پرسلین برای ترمیم مستقیم و درمان زیبایی ظاهر دندان ها استفاده می شود. البته شرکت ها و برندهای مختلفی که در صدد ساخت ونیر پرسلین هستند  هر روز در نوع ساخت و تهیه مواد اولیه خود اصلاح انجام می دهند و از تکنیک های به روز تری استفاده می کنند تا محصولات آن ها از آخرین ورژن تکنولوژی و فناوری استفاده کرده باشند.

هر چه از فناوری و تکنولوژی بهتری استفاده شود قطعا مقاومت و میزان درخشندگی ونیر افزایش میابد. مقاومت خود به بخش های مختلفی تقسیم می شود که این بخش ها عبارتند از مقاومت در برابر زرد شدن، مقاومت در برابر شکستگی و مقاومت در برابر ضربه.

معمولا دندان پزشک ها پیش از انتخاب لمینت مناسب برای افراد به مواد سازنده و تکنیک ساخت آن دقت کافی می کنند. تا از مقاومت و استحکام آن اطمینان خاطر پیدا کنند. البته زمانی که لمینت دندان ساخته می شود ظاهری شبیه به یک دیگر پیدا می کنند اما فرمولاسیونی که شرکت ارائه می دهد می تواند مقاومت آن ها را از یک دیگر متمایز کند.

اجزای سازنده لمینت دندان چه تاثیری بر روی مقاومت آن دارد؟

لمینت های سرامیکی بر اساس اجزای سازنده به سه بخش مختلف تقسیم می شوند. این سه بخش عبارتند از:

  • سرامیک های ساخته شده از شیشه
  • سرامیک های پر شده با ذرات شیشه
  • سرامیک های پلی کریستالاین

لمینت ها بر پایه سیلیکا و فلدسپات و یا ترکیبی از این دو مواد است. برای آن که بتوانند مقاومت و استحکام لمینت سرامیکی را کنترل کنند از فیلرها استفاده می کنند. برای درخشندگی بیشتر لمینت های دندان از رنگ دانه ها به همراه شفاف کننده ها که اکسید های رنگی سفید هستند ترکیب می کنند و به شیشه اضافه می کنند. هر اندازه میزان ذرات فیلر در ساخت لمینت دندان افزایش پیدا کند خواص مکانیکی لمینت دندان افزایش یافته و شباهت آن به مینای دندان بیشتر می شود. در نهایت با افزایش فیلر دنتین نیز به لمینت دندان افزوده می شود و استحکام لمینت دندان افزایش میابد.

عوارض لمینت دندان

برای مثال سرامیک پلی کریستالاین که در ساخت آن از شیشه هرگز استفاده نشده است دارای مقاومت بسیار بالایی است اما از نظر زیبایی هیچ گونه جذابیت و درخشندگی ندارد.

فرآیند ساخت لمینت دندان  و تاثیری آن بر روی مقاومت لمینت دندان

فرآیند ساخت لمینت دندان شامل مراحل تهیه پودر یا مایع، کستینگ و حرارت دادن سرامیک است. البته این مراحل برای هر برند و شرکت مختلفی متفاوت است. زمانی که لمینت ها در حال ساخت هستند موادی به آن افزوده می شود که باعث استحکام و مقاومت زیاد مواد می شود. یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی هایی که در ساخت لمینت دندان به کار می رود استفاده از طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر و تکنولوژی کد کم است. که امروزه از بهترین روش های ساخت لمینت دندان به شمار می رود. استفاده از این نوع تکنولوژی می تواند بر مقاومت لمینت دندان تاثیر بسیار خوبی گذاشته باشد. برای ساختن لمینت دندان و طراحی آن باید مدت زمان تعیین شده ای گرم شود که در واقع سرامیک های مختلف نیاز به زمان مختلفی قرار گرفتن در دمای مختلف دارند تا پخته شوند. معمولا جهت ساخت لمینت دندان از پرسلین استفاده می شود که دمای پخت آن ها معمولا باید بالاتر از ۱۳۰۰ درجه باشد. در صورتی که این شرایط برقرار باشد طبیعی است که مقاومت و استحکام لمینت دندان در برابر ضربه، سایش و زرد شدن بسیار افزایش یابد.

پس فرآیند ساخت لمینت دندان پس از مواد اولیه ساخت روکش های لمینت  می تواند تاثیر مستقیمی بر استحکام آن ها داشته باشد. و اغلب پزشکان پیش ازانتخاب روکش مورد نظر اقدام به بررسی نحوه و فرآیند ساخت روکش لمینت کرده سپس انتخاب نهایی خود را انجام می دهند.

میزان درخشندگی لمینت سرامیکی دندان و تاثیر بر روی استحکام آن

منظور از درخشندگی لمینت دندان میزان نوری است که به وسیله لمینت دندان بازتاب می شود. مینای دندان طبیعی افراد به دلیل آن که می تواند نور را به صورت کامل بازتاب کند موجب درخشندگی دندان طبیعی می شود. البته سایه رنگ لمینت دندان باید جوری انتخاب شود که نور را بتواند مانند دندان طبیعی بازتاب کرده و درخشندگی ایجاد  کند. درخشندگی دندان و رنگ آن به دلیل قرار گرفتن لمینت بر روی دندان های جلویی بسیار حائز اهمیت است.

معمولا هر چه دندان درخشنده تر باشد میزان استحکام و مقاومت آن کمتر است. مواردی که بر درخشندگی روکش لمینت تاثیر گذار است عبارتند از خواص شیمیایی مواد تشکیل دهنده لمینت، اندازه و تعداد کریستال های موجود در ماتریس سرامیک. این موارد باید به نحوی انتخاب شود که شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی داشته باشد. در صورتی درخشندگی لمینت دندان افزایش میابد که میزان شیشه در ماتریس سرامیک بیشتر شود. در این صورت نور و درخشندگی لمینت دندان افزایش یافته و به دندان طبیعی بسیار شبیه تر می شود. هر چه میزان شیشه ماتریس کمتر باشد درخشندگی لمینت کمتر می شود اما مقاومت آن بسیار بالاتر می رود. در نتیجه درخشندگی و استحکام لمینت دندان رابطه عکس با یک دیگر دارند. هر چه مقاومت بالاتر باشد درخشندگی کمتر خواهد شد.

اهمیت لمینت دندان در برابر ضربه و سایش

همان طور که می دانید لمینت سرامیکی دندان باید جایگزین مینای طبیعی دندان شود. اغلب افراد از لمینت دندان برای دندان های جلویی استفاده می کنند و همین باعث می شود لمینت ببشتر از دندان های دیگر مورد آسیب قرار بگیرد. به همین علت میزان مقاومت لمینت سرامیکی دارای اهمیت بسیار بالایی است. هر چه مقاومت لمینت دندان افزایش پیدا کند قطعا طول عمر لمینت دندان و ماندگاری آن افزایش پیدا می کند. البته در حال حاضر نیز طول عمر و ماندگاری لمینت دندان بیش از ۱۵ سال است اما اگر مقاومت آن افزایش یابد باعث می شود این چند سال را بدون رنگ گرفتگی و شکستگی سپری کند. اغلب دندان پزشکان و تکنسین های لابراتوار ها در حال ساخت لمینت هایی هستند که مقاومت های بسیار بالایی داشته و درخشندگی آن هم چشمگیر باشد. زیبایی لمینت دندان بسیار حائز اهمیت است و پزشکان درصدد ساخت لمینت هایی هستند که زیبایی و مقاومت دندان را در کنار یک دیگر تامین کنند.

 

دسته بندی: دندانپزشکیبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد