شما اینجا هستید

ارز دیجیتال چیست؟ چطور ارز دیجیتال استخراج کنیم؟ چطور از بازی کردن ارز دیجیتال دریافت کنیم؟ و بسیاری سوالات دیگر را در این مقاله بیان کرده ایم.

ارز های دیجیتال یه نوع دارایی دیجیتال هستن که علاوه بر غیرمتمرکز بودن، مبتنی و بر أساس فناوری بلاک چین هم هستن. شاید اسم بیت کوین و اتریوم به گوشتون خورده باشه، اما جالبه بدونین ارز های دیجیتال فقط این ها نیستن و تا به الان بیشتر از ۱۹۰۰۰ارز دیجیتال مختلف توی بازار در گردش هستن.

ارزهای دیجیتال یا همون کریپتو کارنسی چجوری کار می کنه؟

ارز های دیجیتال یه وسیله ی مبادله دیجیتال هستن که به طور رمزنگاری شده و غیر متمرکز کار می کنن. غیر متمرکز بودن یعنی برخلاف دلار آمریکا یا یورو، هیچ مرجع واقعی و مرکز حظوری ای وجود نداره که ارزش ارزها رو مدیریت و تضمین کنه، در عوض، این وظیفه به شکل گسترده بین کاربر های اون ارز دیجیتال و از طریق اینترنت انجام میشه.

شما می تونین از ارز های دیجیتال برای خرید کالاها و خدمت های معمولی هم استفاده کنین، اما بیشتر مردم با ارز دیجیتال مثل سایر دارایی های فیزیکی ( مثلا سهام یا فلزهای گرانبها ) رفتار میکنن و توی بزار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنن. با اینکه ارز دیجیتال یه نوع دارایی جدید و هیجان انگیزه اما خریدن اون می تونه پر ریسک باشه، چون قبل از ورود به بازار ارز دیجیتال باید حسابی تحقیق کنید و اون رو به خوبی یاد بگیرین.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بودش که برای نخستین بار توسط ساتوشی ناکاموتو توی یه مقاله با عنوان «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» توی سال ۲۰۰۸ بیان شد. ناکاموتو این پروژه رو یه سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری به جای اعتماد توصیف کرده بود. این اثبات توی رمزنگاری به شکل تراکنش هایی هستش که توی یه بلاک چین تأیید و ثبت می شه.

بلاک چین چیه؟

بلاک چین یه دفتر کل باز و توزیع شده است که تراکنش ها رو با کدها ثبت می کنه. به طور کلی، یه مقدار شبیه به یه دسته چک هستش که توی کامپیوتر ها سیستم های بی شماری در سراسر جهان توزیع شده است. تراکنشها توی «بلوک های» ثبت میشن و بعد از اون توی «زنجیره هایی» از تراکنشهای ارزهای دیجیتال قبلی به هم وصل میشن.

بوچی اوکورو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذار های صرافی کریپتوکارنسی معروف ،Quidaxمیگه: یه کتاب رو تصور کنین که توی اون هر چیزی رو که خرج میکنین مینویسین. هر صفحه از کتاب شبیه یه بلوک هستش و کل کتاب یه زنجیره رو تشکیل میده. توی بلاک چین، هرکسی که از ارز دیجیتال استفاده می کنه، نسخه مخصوص به خودش رو از این کتاب واسه درست کردن یه بک آپ از تراکنش های یکپارچه داره. هر تراکنش جدیدی که اتفاق می افته ثبت می شه و هر کپی از بلاک چین همزمان با اطلاعات جدید بهروزرسانی میشه و تمام تاریخچه ها سالم و دقیق نگه داری میشن.

همچنین واسه جلوگیری از تقلب و هک شدن، هر تراکنش قبل از ثبت شدن با استفاده از تکنیک های اعتبارسنجی، مثل اثبات کار یا اثبات سهام، بررسی میشه.

اثبات کار و مقابل اثبات سهام

اثبات کار و اثبات سهام دو نوع مکانیسم توافقی و پرکاربرد واسهی تأیید تراکنش ها قبل از ثبت و اضافه شدن اونها به یه بلاک چین هستن. بعد از اثبات به تایید کننده های تراکنش برای کار انجام شده به عنوان پاداش ارز دیجیتال داده میشه.

اثبات کار

مدیر رسانههای اجتماعی Xcoinsآقای Simon Oxenhamتوی یکی از سخنرانی هاش میگه: «اثبات کار یه روش واسه تأیید تراکنشهای یه بلاک چین هستش که توی اون یه الگوریتم یا یه مسئله ریاضی مطرح میشه که تاییدکننده ها(ماینر ها) باید اون رو حل کنن. هر سیستم و فرد شرکت کننده، که بیشتر به عنوان «ماینر» شناخته میشن، یه پازل ریاضی رو حل می کنن که به تأیید گروهی از تراکنشها کمک میکنه (گروهی از تراکنش ها که به اون ها بلوک میگن) سپس اونها رو به دفتر کل بلاک چین اضافه میکنن.

اولین رایانه ای که این کار رو با موفقیت انجام بده با مقدار کمی ارز دیجیتال، به عنوان دستمزد پاداش می گیره. برای مثال، بلاک چین بیت کوین به یه ماینر برای اعتبارسنجی یه بلوک جدید، ۶٫۲۵بیت کوین (که تقریبا ۲۰۰۰۰۰دلار هستش) پاداش می ده. مسابقه و جنگ واسه حل پازل های بلاک چین به قدرت سخت افزاری و برق زیادی نیاز داره. این به این معنیه که ماینرها ممکنه بعد از در نظر گرفتن هزینه های انرژی و سیستم های ماین کننده و با توجه به مقدار بیت کوینی که جایزه میگیرن، ضرر کنن و از ماین کردن پشیمون بشن.

اثبات سهام

بعضی از ارزهای دیجیتال از روش اثبات سهام واسه بالا بردن سرعت تراکنش ها و پایین آوردن قدرت لازم برای بررسی تراکنشها استفاده میکنن. با اثبات سهام، تعداد تراکنشهایی که هر فرد میتونه تأیید کنه، با توجه به مقدار رمز ارز پایهای که قراره ثبت بشه و یا بهطور موقت توی یه کیف پول عمومی نگه داری بشه محدوده.

اوکورو می گه: «این تقریبا مثل وثیقه بانکی می مونه. هر فردی که توی ارزهای رمزنگاری شده سهام داره واجد شرایط تأیید تراکنش ها هستش، اما شانس انتخاب شدن شما معمولا با مبلغی که سهام دارین افزایش پیدا میکنه. ،Anton Altementمدیر عامل Osom Financeتوی یکی از سخنرانی های خودش میگه: «از اونجایی که اثبات سهام، حل معادله های انرژی بر رو حذف می کنه، بسیار کارآمدتر از اثبات کار هست و زمان تایید هر تراکنش خیلی کمتر و سرعت بسیار بیشتره میشه.

به عنوان مثال یه مقایسه بین اثبات کار و اثبات سهام براتون آوردیم، میانگین سرعت تراکنش های بیت کوین حداقل ۱۰دقیقه است. اما اون رو با Solanaمقایسه کنین، یه پلتفرم رمزنگاری که از مکانیزم اثبات سهام استفاده میکنه و به طور میانگین حدود ۳۰۰۰تراکنش در ثانیه ( )TPSرو ثبت میکنه. إحساس میکنم متوجه تفاوت سرعت اثبات کار و اثبات سهام شدین.

هم اثبات سهام و هم اثبات کار به مکانیسم های اجماع برای تأیید تراکنش ها نیازمند هستن. این به این معنیه که درسته هر گدوم از ماینر ها جدا گونه واسه تراکنش هارو تایید میکنن. اما همه ی تراکنش های تأیید شده باید توسط شرکت اصلی و مکانیسم اجماع بررسی و تأیید بشه.

چجوری میتونیم ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

ماین و استخراج کردن تنها نحوه انتشار واحدهای جدید ارزهای دیجیتال توی جهان هستش که عموما در ازای اعتبارسنجی تراکنشها هستن. در حالی که از نظر تئوری، استخراج ارز دیجیتال برای تمام افراد امکان پذیر هستش، اما توی سیستم های اثبات کار، مثل بیت کوین کار خیلی پیچیده، دشوار و سخت هستش. اسپنسر مونتگومری، بنیانگذار Uinta Crypto Consulting می گه: با رشد کردن شبکه بیت کوین، کار پیچیده تر می شه و ماینر ها به قدرت پردازش بیشتری برای استخراج نیاز
پیدا میکنن . یه کاربر معمولی قبلا می تونست این کار رو انجام بده، اما الان خیلی پر هزینه هستش چون افراد زیادی هستن که تجهیزات و فناوری های خودشون رو برای برتری توی رقابت بهینه سازی کردن و دیگه رقابت باهاشون کار آسونی نیستش.

رمزارزهای با اثبات کار هم واسه ی استخراج به انرژی زیادی نیاز دارن. به عنوان مثال، استخراج بیت کوین در حال حاضر با نرخ سالانه ۱۲۷تراوات ساعت ( )TWhبرق مصرف می کنه که این مقدار از کل مصرف برق یک سال نروژ بیشتره. در حالی که واسه یه آدم معمولی ممکنه که از طریق استخراج توی سیستم اثبات کار، ارز دیجیتال به دست بیاره، توی مدل اثبات سهام به محاسبات با قدرت کمتری نیازه چون اعتبار سنجی ها به طور تصادفی و بر اساس مبلغی که شخص در اختیار داره انتخاب می شه. با این حال، واسه شرکت توی این امر باید ارز دیجیتال به عنوان سهام داشته باشین وگرنه باز هم ماین کردن براتون غیر ممکن میشه.

کسب ارز دیجیتال از بازی کریپتویی

با گسترش بلاکچین و محبوبیت بالای آن برای کسب ارز دیجیتال راهها و روشهای مختلفی هر روزه رونمایی میشود، یکی از ساده ترین روشها کسب ارز دیجیتال از طریق بازی ارز دیجیتال آنلاین است. ما در تجارت فارکس آموزش کسب ارز دیجیتال از بازیهای کریپتویی را ارائه کرده ایم.

چجوری می شه از رمزارزها استفاده کرد؟

با توجه به این که تعدادی کالا و خدمات وجود داره که می تونین با ارز دیجیتال خریداری کنین، اما به ویژه از لایت کوین، بیتکوین یا اتریوم، میتونید به عنوان یه گزینه سرمایهگذاری جایگزین و خارج از سهام و اوراق قرضه هم استفاده کنین.
دیوید زیلر، کارشناس ارزهای دیجیتال توی سایت خبری مالی مانی مورنینگ، میگه: «معروفترین رمزارز، بیتکوین، یه ارز امن و غیرمتمرکز هستش که مثل طلا به ذخیرهای با ارزش تبدیل شده. بعضی از مردم حتی از اون به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنن.

نحوه استفاده از ارز دیجیتال واسه یه خرید امن

استفاده از ارز های دیجیتال برای خرید ایمن بستگی به چیزی داره که قصد خریدن اون رو دارین. اگه میخواین از طریق ارز دیجیتال پرداخت کنین، به احتمال زیاد به یه کیف پول رمزنگاری نیاز دارین. یکی از انواع کیف پول، «تراست والت» هستش، یه برنامه نرم افزاری که با بلاک چین تعامل داره و به کاربران اجازه می ده ارز دیجیتال ذخیره شده خودشون رو ارسال و دریافت کنن. به یاد داشته باشین که تراکنش ها آنی نیستن چون باید توسط مکانیزم تایید بشن.

بهترین مبادلات رمزنگاری

ارزهای دیجیتال رو می شه از طریق صرافی های رمزنگاری مثل کوین بیس، کراکن یا جمینی خریداری کرد. اون ها توانایی معامله بسیاری از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین، اتریوم و دوج کوین رو ارائه می دن. با این حال، اونها همچنین ممکنه محدودیت هایی داشته باشن. و شما باید بررسی کنین که آیا صرافی ارز دیجیتال شما از جفت ارزهای مناسبی که واسه خرید نیاز دارین پشتیبانی می کنه یا نه.

برای مثال، کیتونین از ذخیرهسازی ،USD Coinیه ارز دیجیتال استیبلکوین، برای خریدن اتریوم توی Coinbase Exchangeاستفاده کنین. زایلر میگه: «یه زمانی خیلی سخت بود، اما الان حتی برای مبتدیان رمزارز هم نسبتا آسونه. صرافی ای مثل Coinbaseبه افراد غیر حرفه ای کمک میکنه و راه اندازی یه حساب توی اون واقعا آسونه. به هر حال باید مراقب کارمزدها باشین، چون بعضی از این صرافیها هزینههای بسیار بالایی رو برای خریدهای کوچک کریپتو دریافت میکنن.

البته روش دیگری نیز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هست که یکی از بهترین روشها استفاده از بروکر فارکس میباشد. در بروکر های فارکس هم شما قادر هستید تا رمز ارزهای مختلفی را با استفاده از لوریج معامله کنید.

چگونه ارزهای دیجیتال ارزش کسب می کنند؟

برای نشون دادن اینکه چجوری بعضی از کریپتوها می تونن ارزششون روافزایش بدن، بیاین نگاهی بندازیم به بهترین ارز دیجیتال: بیت کوین. ارزش بیت کوین در طول سال ۲۰۲۰تقریبا چهار برابر شد و سال رو با قیمتی بالای ۲۸۹۰۰دلار به پایان رسوند. تا آوریل ،۲۰۲۱قیمت بیت کوین نسبت به زمانی که سال رو شروع کرده بود، بیشتر از دو برابر شده بود، اما تمام این سودها تا جولای از بین رفتن.

بعدش بیت کوین دوباره بیش از دو برابر شد و در ۱۰نوامبر ۲۰۲۱به بالای ۶۸۹۹۰دلار رسید باز هم در پایان سال ۲۰۲۱به حدود ۴۶۰۰۰دلار کاهش پیدا کرد. از اوایل ژوئن ،۲۰۲۲بیت کوین کمی بیشتر از ۳۱۰۰۰دلار در هر سکه معامله می شه.
در حالی که کریپتو اصلی تا به امروز ۳۵درصد کاهش به خودش دیده، بیت کوین طی پنج سال گذشته بیشتر از ۱۰۰۰درصد افزایش قیمت داشته.

آیا باید روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرد؟

کارشناس ها نظر های متفاوتی در مورد سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال دارن. از اونجایی که کریپتو یه سرمایه گذاری بسیار سوداگرانه است، با پتانسیل نوسانات شدید قیمت، برخی از مشاوران مالی به هیچ وجه سرمایه گذاری رو به مردم توصیه نمی کنن.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

پیتر پالیون، یه برنامهریز مالی معتبر ( )CFPدر نورویچ شرقی، نیویورک، فکر میکنه که ماندن روی ارزی که توسط دولت حمایت میشه، مثل دلار آمریکا، ایمن تره. پالیون می گه: «اگه دلار آمریکا رو توی ذخیره های نقدی خودتون دارین، می دونین که می تونید وام مسکن خودتون رو باهاش پرداخت کنین، می تونین قبض برق خودتون رو بپردازین. وقتی به ۱۲ماه گذشته نگاه می کنین، بیت کوین أصلا قابل اعتماد نیست چون چیزی که ۵۰درصد کاهش پیدا کنه أصلا برای سرمایه گذاری مناسب نیست.

دسته بندی: سرمایه گذاری, علم و فناوری برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد