شما اینجا هستید

آیا بینی گوشتی بعد از عمل برمیگردد؟ نژاد، ویژگی‌های فیزیولوژیکی و ژنتیک افراد در تعیین خصوصیات ظاهری آنها نقش دارد. یکی از این موارد، شکل بینی است. شکل و فرم بینی اهمیت بسیاری در نمایش صورت ...

نژاد، ویژگی‌های فیزیولوژیکی و ژنتیک افراد در تعیین خصوصیات ظاهری آنها نقش دارد. یکی از این موارد، شکل بینی است. شکل و فرم بینی اهمیت بسیاری در نمایش صورت دارد و می‌تواند بر اعتماد به نفس افراد تاثیر بگذارد. به طور معمول بینی به دو دسته‌ی گوشتی و استخوانی تقسیم شده که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. جراحی بینی گوشتی مانند استخوانی نبوده و هر کدام از تکنیک‌های مخصوص به خود بهره می‌برند. امروزه جراحی بینی بین افراد پیر و جوان طرفداران زیادی پیدا کرده است و عمل بینی در کرج هم مانند سایر شهر ها از این قاعده مستثنی نیست. در این مطلب قصد داریم به طور کامل در مورد این جراحی به شما توضیح دهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

ویژگی‌های بینی گوشتی

ابتدا به این مطلب می‌پردازیم که ویژگی‌های یک بینی گوشتی چیست؟ چه کسانی دارای بینی گوشتی هستند؟ افرادی که بینی آنها دارای پوست ضخیم بوده، منافذ سطح پوست‌شان باز است و به دلیل وجود غدد چربی فراوان در زیر پوست، سطح آن همواره چرب است، جزو افراد دارای بینی‌های گوشتی دسته بندی می‌شوند. در این مدل بینی، میزان غضروف کمتر و ضعیف‌تر است. پره‌های بینی پهن‌تر اند و نوک بینی رو به پایین است. بیشتر حجم بینی شامل پوست ضخیم و غدد چربی می‌شود. این مدل بینی به دلیل ویژگی‌های هورمونی و میزان چربی پوست، بیشتر در مردان دیده می‌شود.

در گذشته برای انجام جراحی بینی گوشتی، بخش بزرگی از غضروف‌ها را بر می‌داشتند. به این ترتیب، بخش بسیاری از پوست زخم می‌شد و نوعی فرو رفتگی در بخش زیرین بینی به وجود می‌آورد. معمولا مراجعان گمان می‌کنند دستکاری پوست در جراحی بینی گوشتی موثر است. در حالی که این روش فقط باعث ایجاد زخم‌های فراوان بر روی پوست شده و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

پروسه جراحی بینی گوشتی

انجام جراحی بینی‌ گوشتی دشوار است و به مهارت‌های بخصوصی نیاز دارد. به گفته متخصصان، چالش اصلی در این مسیر این است که در حالی که بینی را تغییر سایز می‌دهند و شکل جدیدی پیدا می‌کند، همچنان با صورت فرد مناسب باشد و خصوصیات خود را حفظ کند.  دکتر علی نبی پور  اعتقاد دارد نباید در طی عمل به مجاری تنفسی آسیبی برسد و نفس کشیدن را برای افراد دشوار کند. معمولا بینی‌های گوشتی دارای انتهایی عریض و نوک ضخیم و پهن هستند. هدف اصلی در جراحی بینی گوشتی، تغییر دادن غضروف انتهای بینی و ایجاد نوک جدید است. بعلاوه این کار، گاهی متقاضی درخواست می‌کند که اندازه سوراخ های بینی نیز کاهش یابد.

اینکه فرد متقاضی به دنبال گرفتن یک نتیجه واقع بینانه از عمل خود باشد نیز حائز اهمیت است. به دلیل اهمیت تناسب اجزای صورت، نمی‌توان یک بینی فانتزی و بسیار کوچک را جایگزین بینی گوشتی کرد.

پیش از انجام عمل، تصاویری از بینی فرد متقاضی توسط برنامه‌های پیشرفته کامپیوتری شبیه سازی می‌شود. در این پروسه، مدلی که مطابق فرم صورت فرد باشد، انتخاب شده و مطابق آن جراحی انجام می‌شود.

دو مدل جراحی باز و بسته وجود دارد که در جراحی بینی گوشتی، به طور معمول از جراحی باز استفاده می‌کنند. در جراحی بسته تمام کار بر روی بینی و برش‌ها در داخل انجام می‌شود و هیچ زخمی بر سطح پوست ایجاد نمی‌شود. اما در جراحی باز، فقط در فاصله بین دو سوراخ بینی (ستونچه) یک برش ایجاد می‌شود که با مرور زمان اثری از آن باقی نخواهد ماند.

همانطور که قبلا ذکر شد، پوست ضخیم، کمبود غضروف و فراوان بودن غدد چربی مسئله‌ای است که باعث دشوار کردن در جراحی بینی گوشتی می شود. باید در نظر داشت که صرفا حذف کردن پوست حاوی چربی تاثیر چندانی در این کار نخواهد داشت. جراح مجرب برای گرفتن نتیجه‌های بهتر، به بخش انتهایی بینی غضروف اضافه می‌کند تا بینی محکم‌تر شود. این کار باعث می‌شود غضروف بینی تقویت شود. به همین دلیل، وزن از روی نوک بینی برداشته شده و رو به بالا قرار می‌گیرد.

نتایج جراحی بینی گوشتی

یکی از سوالات رایجی که در زمینه جراحی بینی گوشتی پرسیده می‌شود این است که آیا امکان بازگشت بینی گوشتی پس از جراحی به حالت اولیه خود وجود دارد؟ اگر جراحی توسط دکتری مجرب انجام شود، پاسخ منفی‌ است. عملی که به خوبی انجام شده است هیچ گاه بینی را به حالت اولیه بر نمی‌گرداند. برای دیدن نتیجه نهایی باید شش ماه الی یک سال صبر کرد.

جراحی بینی گوشتی بر روی پوست انجام نمی‌شود. تنها تغییری که بر روی پوست قابل مشاهده است، کوچک شدن سوراخ‌های بینی است. سایر تغییرات در فرایند جراحی بینی گوشتی در زیر پوست انجام می‌شود. پس از گذشت مدتی کوتاه، این تغییرات بر روی پوست وبینی قابل مشاهده است.

دوران نقاهت جراحی بینی گوشتی

روند بهبودی پس از جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی طولانی‌تر است. بینی گوشتی به دلیل ویژگی‌های خود، بیشتر دچار زخم و تورم می‌شود. برای مشاهده نتیجه عمل حداقل باید شش ماه صبر کرد.

هزینه انجام جراحی بینی گوشتی به موارد متعددی بستگی دارد. نوع جراحی، مدل بینی و پزشک متخصص از جمله مواردی هستند که بر قیمت نهایی اثر می‌گذارند. ایران یکی از قطب‌های توریستی پزشکی در زمینه جراحی بینی و رینوپلاستی است. همه ساله گردشگران بسیاری با هدف انجام جراحی زیبایی نزد متخصصان ایرانی به این کشور سفر می‌کنند.

نکاتی که باید بعدا از عمل بینی گوشتی رعایت شود

  • حتما پیش از انجام جراحی بینی گوشتی، به توصیه‌های مشاوران و پزشک پیش از جراحی عمل کنید. از مصرف سیگار، دخانیات و برخی داروهای آسپرین‌دار خودداری کنید. چنانچه دارو یا مکمل دیگری باید مصرف کنید، لازم است حتما به پزشک اطلاع دهید.
  • پس از عمل، بیمار با سرگیجه و حالت تهوع همراه خواهد بود که به دلیل مواد بیهوشی است و پس از مدتی بهبود می‌یابد.
  • پس از جراحی به هنگام خواب سر خود را بالاتر از سایر بخش‌های بدن قرار دهید تا میزان خون رسانی به آن تورم ایجاد نکند.
  • از بلند کردن اشیای سنگین و خم کردن سر خودداری کنید.
  • به هیچ عنوان از عینک استفاده نکنید.
  • داشتن خونریزی ملایم پس از عمل طبیعی است. چنانچه خونریزی افزایش یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • چشم‌ها پس از جراحی ورم می‌کنند. قرار دادن کمپرس یخ بر روی آنها به کاهش کبودی و ورم کمک می‌کند.

لازم به ذکر است امروزه از روش‌های دیگری غیر از جراحی نیز برای کوچک کردن بینی گوشتی استفاده می‌کنند. این روش‌ها عبارتند از: تزریق ژل، لیزر و گیره‌های کوچک کننده بینی. استفاده از این لوازم نتایج طولانی مدتی نخواهد داشت. کیفیت آن به خوبی عمل جراحی نیست و از جانب متخصصان توصیه نمی‌شود مگر در موارد خاص. موقت بودن نتیجه این محصولات باعث صرف هزینه‌ای بیشتر از جراحی در طی زمان می‌شود.

اگر ساکن کرج هستید و قصد جراحی بینی دارید به دنبال یک جراح بینی خوب در کرج باشید که سابقه زیادی در این زمینه داشته باشد تا خطرات و عوارض این جراحی به حداقل برسد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما یتوانید سوالات و تجربیات خود را در وب سایت رسمی دکتر علی نبی پور به آدرس  www.dr-nabipour.ir  مطرح کنید.

دسته بندی: آرایش و زیبایی, پزشکی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد