شما اینجا هستید

    اینترنت » آموزش نوشتن رپورتاژ آگهی به جدیدترین متود سئویی

این روزها با توسعه کسب و کارهای اینترنتی و لزوم تبلیغات و بازاریابی برای رشد این مشاغل، حوزه دیجیتال مارکتینگ نیز گستردگی زیادی پیدا کرده‌است. اگر صاحب یک سایت کسب و کار هستید و یا در حوزه بازاریابی دیجیتال دستی دارید، به احتمال زیاد نام رپورتاژ به گوشتان خورده‌است. بیشتر کسب و کارهایی که به […]

این روزها با توسعه کسب و کارهای اینترنتی و لزوم تبلیغات و بازاریابی برای رشد این مشاغل، حوزه دیجیتال مارکتینگ نیز گستردگی زیادی پیدا کرده‌است. اگر صاحب یک سایت کسب و کار هستید و یا در حوزه بازاریابی دیجیتال دستی دارید، به احتمال زیاد نام رپورتاژ به گوشتان خورده‌است. بیشتر کسب و کارهایی که به دنبال دیده‌شدن و افزایش ترافیک سایت خود هستند، از رپورتاژ آگهی به عنوان یک فرآیند موثر در تبلیغات استفاده می‌کنند. مسئله اینجاست که رپورتاژنویسی و خرید رپورتاژ خبری قواعد و اصول خاصی دارد و تنها کارفرمایانی می‌توانند از این طریق رتبه سایت خود را ارتقاء دهند که به اصول و قواعد رپورتاژ توجه کنند. قبل از این‌که با آموزش نوشتن رپورتاژ آگهی یا همان رپورتاژ خبری آشنا شوید، لازم است به درک صحیحی از مفهوم آن برسید.

رپورتاژ چیست؟

در تعریف رپورتاژ می‌توان گفت گزارشی با ماهیت داستانی است که با حالتی روایت‌گونه ضمن معرفی یک محصول یا یک نوع خدمات، اطلاعات مفیدی را در خصوص آن ارائه می‌دهد. محتوای رپورتاژ همان اطلاعاتی است که مخاطب با هدف رسیدن به آن در اینترنت جست‌وجو می‌کند. این روزها تمامی کاربران قبل از خرید هر محصول یا خدمات، راجع به آن در اینترنت جست‌وجو می‌کنند تا به شناخت کافی راجع به آن برسند‌. در نهایت نیز ممکن است در بین همین جست‌وجوها، محصول مورد نظر خود را یافته و به خرید آن بپردازند‌. هدف از رپورتاژنویسی نیز دقیقا همین است که ضمن ارائه اطلاعات کاربردی راجع به محصولات و خدمات، مشتری را به خرید تشویق و ترغیب کند؛ بنابراین می‌توان گفت رپورتاژ آگهی با جنبه‌های آموزشی و اهداف تبلیغاتی تولید می‌شود. به همین دلیل است که همواره رپورتاژهای جذاب مورد توجه قرار می‌گیرند و برندهایی که رپورتاژ جذاب‌تر و قوی‌تری دارند، از بازدید و فروش بیشتری برخوردارند.

نقش رپورتاژ آگهی در تبلیغات

همان‌طور که گفتیم رپورتاژ یک استراتژی تبلیغاتی است که نتایج بسیار مؤثری به همراه دارد. از آنجا که رپورتاژ آگهی در سایت‌های مختلف منتشر می‌شود، هم برای صاحبین سایت‌های منتشرکننده و هم برای تبلیغ‌کنندگان مفید است. در واقع رپورتاژ یک تیر و دو نشان است. آنچه بر تأثیر این شیوه تبلیغاتی افزوده‌است، سرمایه‌گذاری بلند‌مدت بر روی آگهی تبلیغاتی است. به عبارتی وقتی یک رپورتاژ خبری در سایتی منتشر می‌شود، برای همیشه در آن سایت باقی می‌ماند و مانند سایر روش‌های بازاریابی، محدودیت زمانی ندارد. وقتی از سود دو طرفه انتشار رپورتاژ صحبت می‌کنیم، به این صورت است که سایت منتشرکننده با افزایش بازدید و ارتقاء رتبه گوگل همراه شده و در ازای انتشار رپورتاژ هزینه‌ای دریافت می‌کند.

سایت تبلیغ‌کننده نیز به واسطه اعتبار سایت میزبان، با افزایش ترافیک و نرخ تبدیل رو‌به‌رو می‌شود. رپورتاژ خبری یک روش موثر برای بهبود رتبه سئو سایت تبلیغ‌کننده‌ است. حتما می‌دانید وبسایتی که رتبه سئو بالایی داشته‌باشد، مورد پسند گوگل بوده و ارزش بالایی در بین کاربران هدف دارد. علاوه بر آن خرید رپورتاژآگهی میزان اعتبار سایت تبلیغ‌کننده را هم افزایش داده و به دنبال آن فرآیند برندینگ اتفاق می‌افتد. یک نکته مهم را در مورد تأثیر رپورتاژ خبری در رشد وبسایت در نظر داشته‌باشید. اگر رپورتاژی که منتشر می‌شود، اصول نوشتن آگهی را رعایت نکرده‌نباشد، قدرت کافی برای افزایش رتبه سایت شما را نخواهد داشت. هر مشتری تنها زمانی مطالعه رپورتاژ خبری را تا پایان آن ادامه می‌دهد که جذابیت را در محتوا احساس کند‌.


هدف مخاطب از خواندن چنین محتوایی افزایش اطلاعات و آگاهی راجع به محصول یا خدمتی خاص است. اگر مخاطب در خواندن محتوا به هدف خود نرسد، قطعا قبل از این که به پایان برسد، صفحه را ترک خواهد کرد. به همین خاطر لازم است با اصول رپورتاژ نویسی آشنا باشید.

اصول رپورتاژ نویسی

برای داشتن یک متن رپورتاژ جذاب، حرفه‌ای و یونیک باید چند نکته مهم را حین نگارش متن لحاظ کنید. قبل از هر چیزی باید یک مقدمه و در نهایت جمع‌بندی جذاب داشته‌باشید.‌ یک شروع حرفه‌ای نقش بسیار مهمی در تأثیر رپورتاژ بر مخاطب دارد. برای شروع باید ایده جذابی داشته‌باشید. ضمن این که باید پرسونای مخاطبین سایت را نیز مورد توجه قرار دهید. پس از آن باید به تیتربندی داخل رپورتاژ توجه کنید. استفاده درست از کلمات کلیدی و چگالی آن و هم‌چنین استفاده از کلمات مرتبط با کلید واژگان، تأثیر بسیاری بر سئو محتوا دارد. هر چند محتوا نباید جنبه تبلیغاتی داشته‌باشد، اما نشان‌دادن نقاط قوت محصولات یا خدمات معرفی‌شده لازم است. پس از نگارش متن رپورتاژ آگهی و ویرایش آن، باید از تصاویر باکیفیت و متناسب با متن استفاده کنید تا تأثیر رپورتاژ بر روی مخاطب بیشتر شود. نکاتی که تا اینجا ذکر کردیم، تنها مربوط به بخش محتوایی و نگارش رپورتاژ است. پس از آن به مرحله سئو می‌رسیم.

لینک‌دهی یکی از مراحل مهم در سئو رپورتاژ است. فرآیند لینک‌دهی به قوانین رسانه منتشرکننده و فاکتورهای دیگر بستگی دارد؛ اما بر اساس یک قاعده کلی حدود دو الی سه لینک برای هر رپورتاژ کافی است. از آنجا که لینک‌دهی با توجه به کلمات کلیدی هدف انجام می‌شود، باید بدانید که‌ استفاده از انکرتکست‌های تکراری هنگام لینک‌دهی، موتور جست‌وجوی گوگل را نسبت به رپورتاژ شما مشکوک می‌سازد. همان‌طور که گفتیم رسانه میزبان نقش بسیار مهمی در موفقیت رپورتاژ شما و در نهایت افزایش اعتبار سایتتان دارد. پس از تولید یک رپورتاژ آگهی حرفه‌ای، وقت آن می‌رسد که یک سایت یا رسانه قدرتمند برای انتشار رپورتاژ خود انتخاب کنید. انتخاب رسانه میزبان خود وابسته به نکات خاصی است. برای این منظور باید سایتی انتخاب کنید که با موضوع شما مرتبط است. سایت میزبان باید ترافیک بالایی داشته‌باشد و فعالیت اسپم در آن دیده نشود. توجه به رتبه سیمیلار وب و اعتبار دامنه رسانه میزبان نیز اهمیت بسیاری دارد.

نکات مهم در افزایش کیفیت رپورتاژ آگهی

بیشترین تأثیرگذاری یک رپورتاژ، مربوط به بخش محتوایی آن است. متن رپورتاژ نباید زیاد کوتاه و یا زیاد طولانی باشد. اعتدال در تعداد کلمات را رعایت کنید. در رپورتاژ نویسی نیازی به ذکر تمام جزئیات نیست. جزئی‌گویی مخاطب را خسته و دلزده می‌کند. همین که چند قابلیت مهم و کاربردی را در مورد محصول یا خدمات ذکر کنید، برای جلب توجه مخاطب کفایت می‌کند. ناگفته نماند که بهتر است بر روی ویژگی خاص محصول مانور بیشتری دهید. متن رپورتاژ باید ساده و قابل فهم باشد. استفاده از کلمات دشوار نه تنها جذابیتی به متن نمی‌دهند، بلکه محتوا را از حالت روان‌بودن خارج می‌سازد. استفاده از تیترهای جذاب به شدت بر مخاطب اثرگذار است. محتوا نباید جنبه تبلیغاتی و حالت مصاحبه‌ای داشته‌باشد، بلکه متن رپورتاژ آگهی باید متناسب با ماهیت آن، حالت گزارشی داشته‌باشد. یونیک‌بودن یک اصل مهم در رپورتاژ نویسی است؛ کپی‌کردن به شدت از قدرت اثرگذاری رپورتاژ می‌کاهد.

جمع‌بندی

رپورتاژ آگهی یک شیوه تبلیغاتی نتیجه‌گرا در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. با توجه به این که فرآیندهای بازاریابی هزینه‌های جاری بسیاری برای کارفرما دارند، انتخاب یک شیوه تبلیغاتی موثر و هدفمند اهمیت بسیاری در کاهش هزینه‌ها و البته رسیدن به نتایج عالی دارد. رپورتاژ دقیقا همان استراتژی موثر است که تأثیر بسیار چشمگیری در افزایش ترافیک سایت و به دنبال آن افزایش فروش و هم‌چنین افزایش رتبه سئو و اعتبار سایت نزد موتور جست‌وجوی گوگل دارد. نکته اینجاست که رپورتاژ خبری تنها زمانی به عنوان یک تکنیک کاربردی مورد توجه قرار می‌گیرد که مطابق با اصول تعریف‌شده در رپورتاژنویسی تهیه شده‌باشد. با توجه به اهمیت رپورتاژ در رشد سایت، باید تمام قوانین رپورتاژنویسی را هنگام نگارش متن آن لحاظ کنید. برای این‌که یک رپورتاژ یونیک و قدرتمند داشته‌باشید، می‌توانید از خدمات پلتفرم‌ های معتبر و حرفه‌ای مانند تسمینو در این حوزه‌ استفاده کنید.

دسته بندی: اینترنت برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد