شما اینجا هستید

  پزشکی » آزمایشات ژنتیکی قبل بارداری

آزمایش ژنتیک آزمایشی است که برای بررسی DNA انجام می‌شود. بسیاری از والدین پیش از بارداری اقدام به انجام آزمایش ژنتیکی می‌کنند که این امر در آزمایشگاه ژنتیک تهران و سایر شهرهای بزرگ انجام می‌پذیرد. همان‌طور که می‌دانید، DNA عبارت است از بانک اطلاعاتی شیمیایی که دستورالعمل عملکردهای بدن شما را در خود ذخیره کرده است. آزمایش […]

آزمایش ژنتیک آزمایشی است که برای بررسی DNA انجام می‌شود. بسیاری از والدین پیش از بارداری اقدام به انجام آزمایش ژنتیکی می‌کنند که این امر در آزمایشگاه ژنتیک تهران و سایر شهرهای بزرگ انجام می‌پذیرد.

همان‌طور که می‌دانید، DNA عبارت است از بانک اطلاعاتی شیمیایی که دستورالعمل عملکردهای بدن شما را در خود ذخیره کرده است. آزمایش ژنتیک نشان می‌دهد که چه نوع ژن‌هایی در شما نهفته است و آیا این ژن‌ها می‌توانند سبب بیماری در شما شوند یا خیر؟ همچنین اگر قصد بارداری دارید، این نوع آزمایش نشان می‌دهد که آیا ژن‌های خاصی که در پدر و مادر وجود داشته و پنهان بوده است آیا می‌تواند در کودک پدیدار شود یا کودک سلامت به دنیا خواهد آمد؟ با انجام چنین آزمایشی در آزمایشگاه ژنتیک می‌توان از به وجود آمدن جنینی که دچار بیماری و یا مشکل خاصی است، جلوگیری کرد.

چنانچه تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، اطلاعات بیشتری در خصوص آزمایش ژنتیک، مزایا و ویژگی‌های آن به‌خصوص در آزمایشگاه ژنتیک تهران با شما در میان خواهیم گذاشت.

ژنتیک به چه معناست؟

پیش از آن‌که به موضوع آزمایش ژنتیک پیش از بارداری بپردازیم، بهتر است ببینیم به‌طورکل ژنتیک به چه معناست و چرا اطلاع یافتن از نوع و ساختار ژن‌ها اهمیت دارد؟

ژنتیک علمی است که به مطالعه ژن‌ها می‌پردازد. ژن‌ها همیشه از والدین به فرزندان به ارث می‌رسند و در همه موجودات زنده وجود دارند که سبب ایجاد شباهت و تفاوت بین آن‌ها می‌شود. با بررسی قوانین و مفاهیم موجود در این علم است که می‌توان به این سوال پاسخ داد که چگونه و چرا چنین همانندی یا ناهمانندی در داخل یک جامعه انسانی به‌وجود آمده ‌است؟ ماده ژنتیکی به نام دی ان ای که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، مسئولیت تمامی خصوصیات هر موجود زنده را بر عهده دارد و در‌واقع علم ژنتیک به بررسی دقیق چگونگی انتقال این صفات به فرزندان و نسل‌های بعد می‌‎پردازد.

به‌عنوان‌مثال، انجام آزمایش ژنتیکی قبل از بارداری در آزمایشگاه ژنتیک تهران مشخص خواهد کرد که آیا در صورت بارداری ژن‌های معیوب می‌تواند به فرزند انتقال یابد یا خیر؟ اما نکته مهم اینجاست که چنانچه هر دو والدین دارای ژن معیوب و یا ژن بیماری خاصی باشند، این مشکل در فرزند آن‌ها بروز خواهد کرد، در غیر این صورت اگر یکی از والدین دارای ژن بیماری باشد، در کودک به‌صورت نهفته باقی می‌ماند اما ناقل آن خواهد بود.

بنابراین بهتر است پیش از بارداری حتما آزمایش غربالگری صورت گیرد تا بتوان از به وجود آمدن جنینی که دارای مشکلات و بیماری‌های خاص است جلوگیری کرد.

چه آزمایش‌هایی در آزمایشگاه ژنتیک تهران انجام می‌شود؟

در حال حاضر انواع تست‌های ژنتیکی در آزمایشگاه‌های ژنتیک انجام می‌پذیرد که عبارت‌اند از:

 • تست غربالگری نوزادان
 • تست تعیین ناقلین یک بیماری
 • تست تشخیص پیش از تولد
 • تست قبل از لانه گزینی
 • تست‌های ژنتیکی پیش‌بینی‌کننده قبل از بروز علائم

تست ژنتیک پیش از بارداری برای چه افرادی ضروری است؟

بهتر است تمامی والدینی که قصد فرزندآوری دارند این نوع تست ژنتیک را پیش از بارداری و یا در ابتدای دوران بارداری انجام دهند؛ زیرا در این زمان از راه‌حل‌های بسیاری می‌توان استفاده کرد. ولی چنانچه با یکی از مشکلاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم مواجه هستید، بهتر است حتما این نوع آزمایش را در آزمایشگاه ژنتیک تهران انجام دهید.

 • سابقه بیماری‌های ژنتیکی مانند سرطان در خانواده
 • فشارخون بالا
 • ابتلا به بیماری دیابت در والدین
 • ابتلا به هموفیلی
 • تالاسمی
 • وجود نوزادان نارس در خانواده
 • وجود فرزندان دارای سندرم داون
 • وجود بیماری‌های مادرزادی قلبی در زنان بالای ۳۵ سال
 • ازدواج زوج‌های خویشاوند

در خصوص مورد آخر باید به این نکته اشاره کرد که بسته به میزان رابطه خویشاوندی احتمال بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی بین ۲۶ تا ۵۰ درصد متغیر است و ممکن است در این شرایط زنان، مبتلا به سقط مکرر یا سقط جنین شده و یا ناهنجاری‌های خاصی در کودک به وجود آید.

آزمایش ژنتیک پیش از بارداری چگونه انجام می‌شود؟

در طی این آزمایش که در آزمایشگاه ژنتیک تهران انجام می‌شود، پزشک متخصص با خون‌گیری و انجام بررسی‌های لازم روی بافت‌های خونی می‌تواند بسیاری از بیماری‌هایی که به‌طور ژنتیکی قابل انتقال است را تشخیص دهد؛ همچنین ممکن است پزشک متخصص انواع مختلفی از بافت بدن مثل ناخن، استخوان، پوست و بزاق دهان را برای انجام آزمایش ژنتیک مورداستفاده قرار دهد.

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، نتیجه این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که مادر و یا پدر دارای چه بیماری‌ها و اختلالاتی هستند و آیا این مشکلات می‌تواند به فرزندشان منتقل شود یا خیر؟ بنابراین برای آنکه فرزندان سالمی داشته باشید، ضروری است که این آزمایش را در آزمایشگاه‌های ژنتیک انجام دهید.

در طی دوران بارداری نیز انجام آزمایش ژنتیک می‌تواند در خصوص شناسایی بیماری و نا‌هنجاری‌های کودک بسیار کمک‌کننده باشد و پزشک بتواند راهکارهای تازه‌ای را پیش روی شما قرار دهد. در دوران بارداری نیز دو روش مختلف برای آنجام آزمایش ژنتیک وجود دارد:

۱_اولین روش آمینوسنتز نام دارد که در طی آن پزشک با استفاده از یک سوزن مقداری از مایع آمینوتیک را از نواحی اطراف جنین برمی‌دارد؛ سپس این مایع مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این روش در بین ماه‌های ۴ الی ۵ بارداری یعنی ( هفته ۱۶ تا ۱۸ ) بارداری انجام می‌شود.

۲_دومین روش آن است که پزشک بخشی از جفت جنین را برداشته و آزمایش‌های لازم را روی آن انجام می‌دهد.

بسته به اینکه شما دارای چه شرایطی هستید و آیا ازدواج شما فامیلی است یا خیر، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که بهتر است از کدام تست استفاده کنید.

مزیت عمده‌ای که انجام آزمایش ژنتیک پیش از بارداری دارد آن است که در کوتاه‌ترین زمان و با اقدامات بسیار ساده قابل انجام است و نکته مهم‌تر آن‌که انجام این آزمایش‌ها هیچ‌نوع خطر و دردی درپی ندارد.

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم درباره اهمیت آزمایش ژنتیک پیش از بارداری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که با خواندن این مطلب، ضرورت و اهمیت انجام آزمایش‌ها و تست‌های ژنتیک در آزمایشگاه ژنتیک تهران و .. برای شما روشن شده باشد و با انجام آن‌ها بتوانید از بروز مشکلاتی که می‌تواند در آینده گریبان‌گیر کودک و همچنین والدین شود جلوگیری نمایید.

آزمایشگاه عماد از بدو تاسیس در خیابان مطهری تهران به مدت بیش از ۱۰ سال، خود را ملزم به رعایت اصول در حد امکان می داند که منجر به ارائه بهترین خدمات ممکن به مشتریان می شود. تلاش ما ارائه بترین خدمات با استفاده از بهترین روش های موجود در کشور، ارائه امکانات و محیطی مناسب برای بیماران می باشد.

دسته بندی: پزشکی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد