شما اینجا هستید

    خانواده » ۹ خاصیت آشواگاندا یا جینسینگ هندی

خواص آشواگاندا یا جینسینگ هندی برای تقویت سیستم ایمنی و افزایش قد و ناباروروی

۹ فواید ثابت شده آشواگاندا یا جینسینگ هندی برای سلامتی

آشواگاندا یکی از مهم ترین گیاهان در آیورودا است که یک شکل سنتی از طب جایگزین بر اساس اصول هندی درمان طبیعی است.مردم برای هزاران سال از آشواگاندا برای تسکین استرس، افزایش سطح انرژی و بهبود تمرکز استفاده کرده اند.

“Ashwagandha” به زبان سانسکریت به معنای “بوی اسب” است که هم به بوی گیاه و هم به توانایی بالقوه آن برای افزایش قدرت اشاره دارد.

نام گیاهی آن Withania somnifera است و با نام‌های متعدد دیگری از جمله «جینسنگ هندی» و «گیلاس زمستانی» نیز شناخته می‌شود.

در اینجا ۹ مزیت بالقوه آشواگاندا، بر اساس تحقیقات، آورده شده است.

۱- ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند

Ashwagandha شاید بیشتر به دلیل توانایی آن در کاهش استرس شناخته شده است. این ماده به عنوان آداپتوژن طبقه بندی می شود، ماده ای که به بدن کمک می کند تا با استرس مقابله کند.

به نظر می رسد آشواگاندا به کنترل واسطه های استرس، از جمله پروتئین های شوک حرارتی (Hsp70)، کورتیزول، و پروتئین کیناز N ترمینال c-Jun با استرس (JNK-1) کمک می کند.

همچنین فعالیت محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) را کاهش می دهد، سیستمی در بدن شما که پاسخ استرس را تنظیم می کند .

چندین مطالعه نشان داده اند که مکمل های آشواگاندا ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

در یک مطالعه کوچک با ۵۸ شرکت‌کننده، کسانی که ۲۵۰ یا ۶۰۰ میلی‌گرم عصاره آشواگاندا را به مدت ۸ هفته مصرف کردند، استرس درک شده و سطح هورمون استرس کورتیزول را در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، به‌طور قابل‌توجهی کاهش دادند.

علاوه بر این، شرکت‌کنندگانی که مکمل‌های آشواگاندا را مصرف کردند، در مقایسه با گروه دارونما، بهبود قابل توجهی را در کیفیت خواب تجربه کردند.

مطالعه دیگری روی ۶۰ نفر نشان داد که کسانی که روزانه ۲۴۰ میلی گرم عصاره آشواگاندا را به مدت ۶۰ روز مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، کاهش قابل توجهی در اضطراب داشتند.

بنابراین، تحقیقات اولیه نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است یک مکمل مفید برای استرس و اضطراب باشد.

با این حال، بررسی اخیر مطالعات به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای ایجاد اجماع در مورد مناسب ترین دوز و شکل آشواگاندا برای درمان اختلالات عصبی روانپزشکی مرتبط با استرس مانند اضطراب وجود ندارد

۲- ممکن است برای عملکرد ورزشی مفید باشد.

تحقیقات نشان داده است که آشواگاندا ممکن است اثرات مفیدی بر عملکرد ورزشی داشته باشد و ممکن است مکملی ارزشمند برای ورزشکاران باشد.

یک تجزیه و تحلیل تحقیقات شامل ۱۲ مطالعه در مردان و زنانی بود که دوزهای آشواگاندا را بین ۱۲۰ میلی گرم تا ۱۲۵۰ میلی گرم در روز مصرف کردند. نتایج حاکی از آن است که این گیاه ممکن است عملکرد فیزیکی، از جمله قدرت و استفاده از اکسیژن در طول ورزش را افزایش دهد .

تجزیه و تحلیل پنج مطالعه نشان داد که مصرف آشواگاندا به طور قابل توجهی حداکثر مصرف اکسیژن (VO2 max) را در بزرگسالان و ورزشکاران سالم افزایش می دهد .

VO2 max حداکثر مقدار اکسیژنی است که فرد می تواند در طول فعالیت های شدید استفاده کند. این یک اندازه گیری آمادگی قلب و ریه است.

داشتن حداکثر VO2 بهینه برای ورزشکاران و غیر ورزشکاران به طور یکسان مهم است. حداکثر VO2 کم با افزایش خطر مرگ و میر مرتبط است، در حالی که VO2 max بالاتر با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط است.

علاوه بر این، آشواگاندا ممکن است به افزایش قدرت عضلانی کمک کند.

در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان مردی که روزانه ۶۰۰ میلی‌گرم آشواگاندا مصرف می‌کردند و به مدت ۸ هفته در تمرینات مقاومتی شرکت کردند، در مقایسه با گروه دارونما، به طور قابل‌توجهی از نظر قدرت و اندازه عضلانی افزایش بیشتری داشتند

۳- ممکن است علائم برخی از شرایط سلامت روان را کاهش دهد

برخی شواهد نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است به کاهش علائم سایر بیماری های روانی، از جمله افسردگی، در جمعیت های خاص کمک کند.

در یک مطالعه، محققان اثرات آشواگاندا را در ۶۶ فرد مبتلا به اسکیزوفرنی که افسردگی و اضطراب را تجربه می کردند، بررسی کردند.

آنها دریافتند که شرکت کنندگانی که روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم عصاره آشواگاندا را به مدت ۱۲ هفته مصرف می کردند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کردند، کاهش بیشتری در افسردگی و اضطراب داشتند .

علاوه بر این، یافته‌های یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که مصرف آشواگاندا ممکن است به بهبود کلی علائم و استرس درک شده در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند .

تحقیقات محدود در سال ۲۰۱۳ همچنین نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است به بهبود اختلالات شناختی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

علاوه بر این، مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که بزرگسالان استرسی که ۶۰۰ میلی گرم عصاره آشواگاندا در روز به مدت ۶۰ روز مصرف می کردند، ۷۷ درصد کاهش علائم افسردگی را گزارش کردند، در حالی که گروه دارونما کاهش ۵ درصدی را گزارش کردند.

با این حال، تنها یکی از شرکت کنندگان در این مطالعه سابقه افسردگی داشت، بنابراین ارتباط نتایج نامشخص است.

اگرچه برخی از یافته ها نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است برخی از اثرات ضد افسردگی در افراد خاص داشته باشد، شما نباید سعی کنید از آن به عنوان جایگزینی برای داروهای ضد افسردگی استفاده کنید.

اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا بتوانید کمک یا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید.

۴- ممکن است به افزایش تستوسترون و افزایش باروری در مردان کمک کند

مکمل های آشواگاندا در برخی از مطالعات نشان داده اند که برای باروری مردان مفید هستند و سطح تستوسترون را افزایش می دهند.

در یک مطالعه، ۴۳ مرد دارای اضافه وزن ۴۰ تا ۷۰ ساله که خستگی خفیف داشتند روزانه به مدت ۸ هفته از قرص های حاوی عصاره آشواگاندا یا دارونما استفاده کردند.

درمان آشواگاندا با افزایش ۱۸ درصدی DHEA-S، هورمون جنسی که در تولید تستوسترون نقش دارد، همراه بود. شرکت‌کنندگانی که این گیاه دارویی را مصرف کردند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، ۱۴٫۷ درصد افزایش بیشتری در تستوسترون داشتند .

علاوه بر این، بررسی چهار مطالعه نشان داد که درمان آشواگاندا به طور قابل توجهی غلظت اسپرم، حجم مایع منی و تحرک اسپرم را در مردان با تعداد اسپرم کم افزایش می دهد.

همچنین غلظت و تحرک اسپرم را در مردان با تعداد اسپرم طبیعی افزایش داد .

۵- ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

شواهد محدود نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است فوایدی برای افراد مبتلا به دیابت یا سطح قند خون بالا داشته باشد.

بررسی ۲۴ مطالعه، از جمله ۵ مطالعه بالینی در افراد مبتلا به دیابت، نشان داد که درمان با آشواگاندا به طور قابل توجهی قند خون، هموگلوبین A1c (HbA1c)، انسولین، چربی های خون و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد .

اعتقاد بر این است که ترکیبات خاصی در آشواگاندا، از جمله ترکیبی به نام ویتافرین A (WA)، دارای فعالیت ضد دیابتی قوی هستند و ممکن است به تحریک سلول‌های شما برای دریافت گلوکز از جریان خون شما کمک کنند .

با این حال، تحقیقات در این زمان محدود است و مطالعات دقیق تری مورد نیاز است.

۶- ممکن است التهاب را کاهش دهد

آشواگاندا حاوی ترکیباتی از جمله WA است که ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

محققان دریافته‌اند که WA مسیرهای التهابی را در بدن هدف قرار می‌دهد، از جمله مولکول‌های سیگنالی به نام فاکتور هسته‌ای کاپا B (NF-κB) و فاکتور هسته‌ای اریتروئید ۲ فاکتور ۲ (Nrf2).

مطالعات حیوانی نشان داده است که WA ممکن است به کاهش سطوح پروتئین های التهابی مانند اینترلوکین-۱۰ (IL-10) نیز کمک کند .

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آشواگاندا ممکن است به کاهش نشانگرهای التهابی در انسان نیز کمک کند.

در یک مطالعه از سال ۲۰۰۸، بزرگسالانی که استرس داشتند به مدت ۶۰ روز عصاره آشواگاندا مصرف کردند. در نتیجه، آنها کاهش قابل توجهی در پروتئین واکنشی C – یک نشانگر التهابی – در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند داشتند .

در مطالعه دیگری، محققان به افراد مبتلا به COVID-19 یک داروی آیورودا حاوی ۰٫۵ گرم آشواگاندا و گیاهان دیگر دو بار در روز به مدت ۷ روز دادند. این باعث کاهش سطح نشانگرهای التهابی CRP، IL-6 و TNF-α در شرکت کنندگان در مقایسه با دارونما شد.

۷- ممکن است عملکرد مغز، از جمله حافظه را بهبود بخشد

مصرف آشواگاندا ممکن است برای عملکرد شناختی مفید باشد.

یک مرور که شامل پنج مطالعه بالینی بود، اشاره کرد که شواهد اولیه وجود دارد که آشواگاندا می‌تواند عملکرد شناختی را در جمعیت‌های خاصی از جمله افراد مسن با اختلال شناختی خفیف و افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بهبود بخشد.

عملکردهای شناختی که ممکن است از آن بهره مند شوند عبارتند از:

عملکرد اجرایی
توجه
زمان پاسخ
عملکرد در وظایف شناختی
یک مطالعه روی ۵۰ بزرگسال نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم عصاره آشواگاندا در روز به مدت ۸ هفته منجر به بهبود قابل توجهی در اقدامات زیر در مقایسه با مصرف دارونما شد

حافظه فوری و عمومی
توجه
سرعت پردازش اطلاعات
محققان خاطرنشان می کنند که ترکیبات موجود در آشواگاندا، از جمله WA، دارای اثرات آنتی اکسیدانی در مغز هستند که ممکن است برای سلامت شناختی مفید باشد

۸- ممکن است به بهبود خواب کمک کند

بسیاری از مردم آشواگاندا را برای تقویت خواب آرام مصرف می کنند، و برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است به مشکلات خواب کمک کند.

به عنوان مثال، مطالعه ای روی ۵۰ فرد بزرگسال ۶۵ تا ۸۰ ساله نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم ریشه آشواگاندا در روز به مدت ۱۲ هفته به طور قابل توجهی کیفیت خواب و هوشیاری ذهنی را پس از بیدار شدن در مقایسه با درمان با دارونما بهبود می بخشد

علاوه بر این، یک بررسی از پنج مطالعه با کیفیت بالا نشان داد که آشواگاندا تأثیر مثبت کوچک اما قابل توجهی بر کیفیت کلی خواب دارد.

مصرف آشواگاندا سطح اضطراب افراد را کاهش داد و به آنها کمک کرد که هنگام بیدار شدن هوشیارتر شوند

۹- نسبتا امن و به طور گسترده در دسترس است

آشواگاندا یک مکمل بی خطر برای اکثر افراد است، اگرچه اثرات طولانی مدت آن ناشناخته است.

بررسی ۶۹ مطالعه نشان داد که ریشه آشواگاندا برای مدیریت برخی شرایط سلامتی از جمله استرس، اضطراب و بی خوابی ایمن و موثر به نظر می رسد

یک مطالعه بر روی ۸۰ مرد و زن سالم نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم آشواگاندا در روز به مدت ۸ هفته بی خطر است و هیچ گونه اثرات نامطلوبی برای سلامتی در شرکت کنندگان ایجاد نمی کند

با این حال، افراد خاص نباید آن را مصرف کنند. به عنوان مثال، افراد باردار باید از آن اجتناب کنند زیرا در صورت استفاده در دوزهای بالا ممکن است باعث از دست دادن بارداری شود

همچنین، کسانی که مبتلا به سرطان پروستات حساس به هورمون هستند و کسانی که داروهای خاصی مانند بنزودیازپین ها، داروهای ضد تشنج یا باربیتورات ها مصرف می کنند، باید از مصرف آشواگاندا خودداری کنند

برخی از عوارض جانبی در افرادی که مکمل های آشواگاندا مصرف می کنند، از جمله ناراحتی دستگاه گوارش فوقانی، خواب آلودگی و اسهال گزارش شده است

علاوه بر این، آشواگاندا ممکن است تیروئید را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین کسانی که بیماری تیروئید دارند باید قبل از مصرف با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنند

توصیه های دوز برای آشواگاندا متفاوت است. به عنوان مثال، دوزهای ۲۵۰ تا ۱۲۵۰ میلی گرم در روز برای شرایط مختلف موثر هستند. اگر در مورد دوز آشواگاندا سوالی دارید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

یافته‌های تحقیقات نشان می‌دهد که اثرات آشواگاندا فوری نیست، بنابراین به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید آن را برای چندین ماه قبل از اینکه متوجه اثرات آن شوید، مصرف کنید.

آشواگاندا از کجا تهیه کنیم؟

جینسینگ هندی یا آشواگاندا گیاه کمیابی بوده که ممکن است برای یافتن آن کمی با دردسر مواجه شوید.با اینحال مُشکستان ، بزرگترین عطاری آنلاین در ایران بوده که به راحتی میتوانید برای خرید جینسینگ هندی یا آشواگاندا را از آن تهیه کنید.

برای اینکار به وبسایت عطاری مُشکستان به آدرس www.Moshkestan.com  سر بزنید.

دسته بندی: خانواده, سلامت برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد