شما اینجا هستید

    خانواده » چگونه بهترین سایز فرش بر اساس متراژ خانه بخریم؟

فرش از جمله لوازمی است که به منزل هویت می بخشد و علاوه بر آن تاثیر بسیار زیادی در نقش و نمای خانه دارد به همین دلیل مهم است که در چه اندازه و متراژی و هم چنین در چه طرح و سبکی باشد به همین دلیل لازم است که بهترین گزینه در این خصوص […]

فرش از جمله لوازمی است که به منزل هویت می بخشد و علاوه بر آن تاثیر بسیار زیادی در نقش و نمای خانه دارد به همین دلیل مهم است که در چه اندازه و متراژی و هم چنین در چه طرح و سبکی باشد به همین دلیل لازم است که بهترین گزینه در این خصوص انجام شود تا منزل نمای زیبایی را بگیرد. یکی از مهم ترین مزیت هایی که فرش ها دارند این است که مرزهای خانه را جدا می کند که البته این مورد در خانه هایی با متراژ بالا به وضوح مشخص است و هم چنین برای این که بخواهید مناسب ترین گزینه از فرش را برای منزلتان انتخاب کنید لازم است که تمام موارد را بسنجید.

سایز مناسب فرش

فاکتور های مهمی برای انتخاب سایز مناسب فرش وجود دارد که این فاکتور ها در خصوص لوازم منزل است که قرار است اطراف فرش قرار بگیرد که شامل مبل ها و میز و کمد و سایر لوازمی که زینتی هستند می باشند و باید با توجه به آن ها سایز مناسب را برای فرش انتخاب کنید و هم چنین علاوه بر آن مکانی که برای پهن کردن فرش در نظر گرفته اید هم بسیار مهم است و جز فاکتور ها محسوب می شود.

جهت شستشوی انواع فرش می توانید از قالیشویی معتبر راهنمایی بگیرید.

چرا اندازه ی فرش مهم است

در گذشته این که فرش بزرگ باشد و کل خانه را بگیرد بیش تر برای افراد منزل مهم بود و دلیل این موضوع این است که افراد در قدیم توجهی به زیبایی و جلوه ی خاص نداشته و تنها گرم و نرم بودن خانه اهمیت خاصی برایشان داشت و دلیل دیگر نبود مبلمان بود و برای نشستن ترجیح میدادند فرش تا لب دیوار ادامه دار باشد. به همین دلیل با انواع فرش های کوچک و بزرگ تمام نقاط خانه را از فرش پر می کردند اما امروزه با تغییر در نگرش و افکار، دچار تغییراتی شدند که این تغییرات در طرح و اندازه و ابعاد فرش بود و همین طور افراد با نگرش جدید به چیدمان منازل خود می پردازند به گونه ای که همانند قدیم تمام نقاط خانه را با فرش نمی پوشانند و ابعاد مناسب را بر می گزینند که این ابعاد مناسب به گونه ای است که فضای خانه را در بر نمی گیرد که البته در این قسمت نکته ای وجود دارد این نکته آن است اگر کل فضای خانه را فرش پر کند خانه دلگیر و کوچک تر از حالت معمول نشان داده می شود به خصوص اگر فرش تیره باشد.

اگر بخواهیم بهترین گزینه را در انتخاب فرش از نظر ابعاد و اندازه داشته باشیم فضای اتاق همیشه باید مدنظر باشد و تنها چیزی که می تواند در این خصوص مهم باشد شکل و هندسه ی منازل و اتاق ها است که باید در نظر گرفته شود و در این بین دیزاینر ها هم می توانند مشاوره های خوبی را در این خصوص ارائه دهند چرا که از تجربه ی بالایی برخور دارند و تمام موارد را زیر نظر دارند به همین دلیل می توانند بهترین گزینه چه از نظر ابعاد سایز و چه از نظر طرح و مدل برای منزلتان ارائه دهند و شما مختارید هر کدام از این ایده ها را به صورت دلخواه برگزینید.

جهت انتخاب سایز مناسب فرش می توانید از افراد متخصص در قالیشویی راهنمایی بگیرید.

فاکتور مهم در انتخاب سایز مناسب فرش

در خصوص انتخاب سایز مناسب فرش چند فاکتور مهم وجود دارد که اگر رعایت شود شما بهترین مورد را می توانید انتخاب کنید که این فاکتور ها شامل موارد زیر می باشد:

۱- مساحت اتاق و حال و پذیرایی و برای قسمت هایی که قصد دارید فرش تهیه کنید را باید در نظر داشته باشید و فرقی هم نمی کند که کدام قسمت را برای داشتن فرش صلاح می دانید چرا که این موضوع به سلیقه ی شخصی شما برمی گردد.

۲- شکل و هندسه ای که فضا دارد چرا که برخی خانه ها ممکن است مربع و یا مستطیل باشند و برخی دیگر هم دارای ابعاد دیگری باشند که در این خانه ها انتخاب کمی سخت تر است.

۳- نوع مبلی که استفاده می شود و نحوه ای که قرار است چیده شود می تواند در انتخاب سایز فرش مهم باشد چرا که مدل های مختلفی از مبل ها وجود دارد و باید در نظر داشت که قرار است روی فرش باشد یا کناره های فرش.

۴- طرح و مدل فرش هم بسیار مهم است و علاوه بر سایز باید این موضوع را در نظر بگیرید چرا که کاملا به یکدبگر مرتبط هستند و رنگ و سبکی را بر گزینید که به سبک منزلتان بیاید.

اندازه ی مناسب فرش در قسمت های مختلف

۱- اولین قسمتی که به آن می پردازیم اتاق های خواب است که در این قسمت ها همیشه پیشنهاد می شود کل اتاق را فرش بگیرد چرا که تخت بر روی آن قرار می گیرد و اگر تخت بر روی فرش نباشد ممکن است تکان بخورد پس فرش باید کل اتاق و زیر تخت را فرا بگیرد و از همه مهم تر  سردی سرامیک هم توسط فرش گرفته شود تا محیط را سرد نکند.

۲- قسمت دوم در خصوص حال و پذیرایی کوچک می باشد که برخی افراد بر این باورند فرش اگر بزرگ باشد زیبا تر خواهد بود اما باید گفت که این باور کاملا اشتباه است و دلیل این است که فرش اگر کل فضای پذیرایی را بگیرد منزل بسیار کوچک تر و دلگیر تر دیده می شود و کوچک تر از حالت عادی نشان می دهد پس در این مکان ها بهتر است از فرشی با متراژ کوچک استفاده شود تا مرز ها مشخص و تقسیم بندی خانه هم بهتر انجام شود و حتی شما می توانید چیدمان مبلتان را هم روی فرش انجام دهید و هم خارج فرش تفاوتی نمی کند هر دو می تواند محیط را زیبا و دلباز نشان دهد.

۳- اگر حال و پذیرایی بزرگ بود هیچ فرقی نمی کند که شما چه متراژی را انتخاب می کنید چرا که هم فرش های بزرگ می تواند زیبا باشد و هم فرش های کوچک و هم چنین قاعده ی کلی در خصوص پذیرایی کوچک که ذکر کردیم در خصوص پذیرایی های بزرگ هم قابل اجرا است اما سعی کنید به گونه ای از فضا استفاده کنید که سبکی مدرن و زیبا داشته باشد که امروزه این سبک به این گونه است که فرش باید کمی کوچک تر و با فاصله از دیوار باشد تا هم زیبایی مبل ها مشخص شود و هم زیبایی فرش به چشم آید و حتی اگر از لوازم زینتی استفاده می کنید در این صورت نما و جلوه ی بهتری را خواهد داشت.

۴- اگر پذیرایی باریک است و یا فرم ال مانند دارند تنها متراژی که می توانید استفاده کنید متراژ کوچک است حتی اگر فضا بزرگ باشد هیچ تفاوتی نمی کند و اندازه و فرم فرش در این مدل از فضا پر اهمیت تر می باشد.

۵- در زیر میز ناهارخوری باید فرشی قرار دهید که کامل زیر میز را پوشش دهد.

۶- بهتر است برای مبلمان ال از فرش های گرد استفاده نشود و بالعکس در خصوص ورودی منازل بهتر است از فرش های گرد استفاده شود.

 

دسته بندی: خانواده, سبک زندگی, کسب و کاربرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد