شما اینجا هستید

آزمایشگاه ها با توجه به نوع کاربری که دارند محل به آزمایش گذاشتن ایده های جدید، بررسی روند تولید، کنترل کیفیت و یا شناسایی عوامل ناشناخته و بیماری ها هستند. در واقع همه آزمایشگاه ها به گونه ای است که امکان وقوع حوادث و اتفاقات از پیش تعیین نشده وجود دارد. با احداث آزمایشگاه های […]

آزمایشگاه ها با توجه به نوع کاربری که دارند محل به آزمایش گذاشتن ایده های جدید، بررسی روند تولید، کنترل کیفیت و یا شناسایی عوامل ناشناخته و بیماری ها هستند. در واقع همه آزمایشگاه ها به گونه ای است که امکان وقوع حوادث و اتفاقات از پیش تعیین نشده وجود دارد. با احداث آزمایشگاه های ایمن و استفاده از تجهیزات آزمایشگاه استاندارد، پرسنل آموزش دیده و مجرب و نصب تجهیزات اضطراری در آزمایشگاه ها، می توان تا حد زیادی جلو این حوادث را گرفت و اگر حادثه ای هم پیش آمد عواقب آن به مراتب کمتر خواهد بود و آسیب های شدید جانی به افراد وارد نخواهد شد.

تجهیزات ایمنی آزمایشگاه بر اساس سطح ایمنی

از آن جایی که آزمایشگاه مجموعه وسیعی از تجهیزات پیچیده و مواد شیمیایی خطرناک را در خود جای داده است، برای هر فردی ضروری است که هنگام ورود به این محیط اقدامات ایمنی را در اولویت قرار دهد. آزمایشگاه ها با توجه به خطری که دارند و مواد شیمیایی و بیولوژیکی که در آن ها استفاده می شوند، در سطوح مختلف ایمنی طبقه بندی شده اند. بنابراین در آزمایشگاه هایی که مواد سمی تر، انفجاری و یا میکروارگانیسم های بیماری زا وجود داشته باشد، باید از تجهیزات ایمنی قوی تر و سیستم های تهویه هوای مناسب استفاده کرد.

به عنوان مثال هود های لامینار کلاس ۳ بالا ترین سطح ایمنی را برای کاربر ایجاد می کنند. نصب ایستاگاه های دوش و چشم شوی اضطراری در فضای مناسب و متناسب با کاربری آزمایشگاه نیز بسیار مهم است. در آزمایشگاه هایی که استریل بود فضا بسیار مهم است و به عبارت دیگر اتاق های تمیز، باید از دوش و چشم شوی های استیل استفاده کنند. زیرا این نوع از دوش و چشم شوی ها به راحتی ضد عفونی می شوند.

حفظ ایمنی فردی در آزمایشگاه

برای هر فردی در آزمایشگاه با هر سطحی از تحصیلات، در درجه اول ایمنی خود را در نظر بگیرد. در قدم اول برای این کار استفاده از تجهیزات ایمنی فردی مانند دستکش، عینک، ماسک روپوش و کفش مناسب و … است. شما همیشه می توانید یک آزمایش را تکرار کنید، اما اگر تسلیم آسیب های احتمالی شوید، نمی توانید این کار را انجام دهید. در واقع آزمایشگاه نیز سرمایه خود را از دست داده است. در صورتی که می توانست با انجام اقدام های احتیاطی ساده از این سرمایه تا مدت ها استفاده کند. این راهنما برخی از اقدامات احتیاطی را که می توان برای اطمینان از ایمنی در آزمایشگاه انجام داد، تشریح می کند.

آموزش های لازم پیش از شروع به کار در آزمایشگاه

آموزش های پیش از کار در آزمایشگاه بسیار مهم است و اصلا نباید ساده از کنار آن ها عبور کرد. این مسئله به خصوص برای افراد تازه کار و کم تجربه اهمیت بیشتری پیدا می کند. افراد باید پیش از حضور در آزمایشگاه طرح کلی آزمایشگاه را بشناسند. همچنین باید با محل تجهیزات ایمنی مانند دوش و چشم شوی، ورود و خروج اضطراری، کیت کمک های اولیه، کپسول های آتش نشانی و … آشنا شوند.

پوشیدن تجهیزات حفاظت فردی هنگام ورود به آزمایشگاه بسیار مهم است. البته این تجهیزات حفاظتی در آزمایش ها و فعالیت های مختلفی که در هر آزمایشگاه انجام می شوند، می توانند متفاوت باشند. به عنوان مثال هنگام کار با تانک ازت دارای نیتروژن مایع حتما باید دستکش و عینک های مخصوصی استفاده شود تا به بافت های بدن و پوست آسیب نرسد.

قبل از کار نیز بهتر است برگه اطلاعات ایمنی موادی (MSDS) که در طول آزمایش ها مورد استفاده قرار می گیرند را مطالعه کنید.

توصیه های لازم هنگام کار در آزمایشگاه

  • هیچگاه وسیله و یا جعبه ها را روی زمین آزمایشگاه رها نکنید.
  • سرسپلر ها و میکروتیوب ها کوچک هستند و احتمال این که روی زمین بیافتند وجود دارد. مراقب باشید، ممکن است باعث لیز خوردن شما حین کار شوند.
  • ایستادن طولانی مدت می تواند به کمر شما آسیب وارد کند. باید فضای مناسب برای کار کردن به صورت نشسته در آزمایشگاه وجود داشته باشد.
  • در طی روز حتما آب بنوشید و استراحت کنید. دهیدراته شدن بدن عواقبی را به دنبال دارد!

خرید تجهیزات آزمایشگاهی استاندارد

اگر تجهیزات آزمایشگاهی که استفاده می کنید از استاندارد و کیفیت بالایی برخوردار نباشند، امکان وقوع حوادث بیشتر خواهد بود. همچنین طراحی و سکوبندی آزمایشگاه حائز اهمیت است. طراحی آزمایشگاه باید به طوری باشد که تمام تجهیزات مانن دوش و چشم شوی اضطراری، هود های لامینار و … در محل مناسبی قرار گیرند، در عین حال مسیر عبور و مرور و فضای کافی برای انجام آزمایش ها وجود داشته باشد. اگر پرسنل تمام مسائل ایمنی فردی به درستی رعایت کنند اما تجهیزات و فضای مناسب کار در اختیار نداشته باشند، احتما وقوع حوادث جبران ناپذیر خیلی بالا است.

رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، با همکاری با متخصصان برجسته بهترین طراحی ممکن برای سکوبندی آزمایشگاه مورد نظر شما را انجام می دهند. به علاوه تمام تجهیزات مورد نیاز انواع آزمایشگاه ها از قبیل، صنایع غذایی، شیر و محصولات لبنی، آرایشی و بهداشتی، رنگ و رزین، داروسازی، کشاورزی، ژنتیک، میکروبیولوژی، پلاستیک و پلیمر، آب و خاک و مدارس را از بهترین برند ها و بالاترین کیفیت عرضه می کنند.

دسته بندی: بازرگانی, خدمات, سلامت, پزشکیبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد