شما اینجا هستید

    خدمات » درآمد نیروی خدماتی و آبدارچی چقدر است؟
استخدام نیروی خدماتی

تمامی شرکت‌ها، سازمان‌ها، مراکز مختلف و محیط‌های مسکونی نیاز به نیروی خدماتی دارند. تقاضا برای استخدام نیروی خدماتی همواره بالا بوده و این دسته از افراد می‌توانند در محیط‌های مختلفی به انجام کار بپردازند. اما میزان دستمزد کارگر خدماتی در محیط‌های مختلف و براساس نوع کار می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی حداقل […]

تمامی شرکت‌ها، سازمان‌ها، مراکز مختلف و محیط‌های مسکونی نیاز به نیروی خدماتی دارند. تقاضا برای استخدام نیروی خدماتی همواره بالا بوده و این دسته از افراد می‌توانند در محیط‌های مختلفی به انجام کار بپردازند. اما میزان دستمزد کارگر خدماتی در محیط‌های مختلف و براساس نوع کار می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی حداقل دستمزد کارگران خدماتی نظافتی در سال ۱۴۰۱ می‌پردازیم.

عوامل اثرگذار بر دستمزد کارگر خدماتی

میزان حقوق کارگران براساس نوع کار (نظافت راه پله، کف سابی، نظافت کل ساختمان و…)، متراژ محل، محل فعالیت (شرکت یا منزل)، نوع همکاری (تمام وقت یا ساعتی) و شهر محل فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال، دستمزد ساعتی نظافت منزل با میزان دستمزد دریافتی یک نیروی تمام وقت برای نظافت ساختمان شرکت متفاوت است.

بالا رفتن تورم بر میزان دستمزد کارگر خدماتی نیز تاثیر گذار بوده است و می‌توان انتظار افزایش در سال جدید (۱۴۰۲) را نیز داشت. براساس جدول حقوق کارگران در سال ۹۹، میزان حداقل دستمزد کارگر روزانه منزل، ۶۳ هزار تومان بوده است که این مبلغ در سال ۱۴۰۰ به ۸۸ هزار تومان و در سال ۱۴۰۱ به ۱۳۹ هزار تومان رسیده است.

مشاهده فرصت های استخدام نیروی خدماتی در بانکها در لینک زیر:

https://karbord.io/jobs/maid

میزان درآمد نیروی خدماتی چقدر است؟

یکی از عوامل مهمی که در مزد دریافتی نیروی خدماتی اثرگذار است، جنسیت است. معمولا نیروی خدماتی خانم برای نظافت منزل، مبلغ بیشتری در مقایسه با نظافتچی آقا دریافت می‌کند. همچنین میزان دستمزد کارگر خدماتی که به صورت شرکتی (کارمندان استخدامی یک شرکت نظافتی) فعالیت می‌کند، با فردی که به صورت مستقل فعالیت دارد می‌تواند متفاوت باشد.

به طور کلی، دستمزد روزانه یک کارگر نظافتی در شهر تهران بسته به عوامل گفته شده، از ۸۰ هزار تومان شروع و تا ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. هزینه نظافت راه پله و فضای مشاع، شستشوی مبل، نظافت کلی منزل، شستشوی پرده‌ها و قالیشویی متفاوت بوده و میزان ساعات انجام کار نیز در مبالغ عنوان شده اثرگذار است.

مهارت‌های مهم در استخدام نیروی خدماتی

پیش‌تر، به عوامل اثرگذار بر میزان دستمزد کارگر خدماتی اشاره نمودیم. اما داشتن برخی مهارت‌ها و توانمندی‌ها نیز می‌تواند در افزایش اعتماد مشتریان، فرصت‌های شغلی و میزان حقوق دریافتی یک کارگر خدماتی اثرگذار باشد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

مهارت‌های ارتباطی

نیروی خدماتی و نظافتی باید مهارت‌های ارتباطی بسیار خوبی برای درک صحبت‌ها و خواسته‌های مشتریان داشته باشند. از آنجایی که یک نظافتچی ممکن است به عنوان عضوی از یک تیم نظافت کار کند، باید بتواند به طور موثر با افراد گروه ارتباط برقرار نموده و در صورت بروز تعارض، مسائل را حل کند.

علاوه بر این، مهارت درک مطلب خوب، کلید موفقیت به عنوان یک نیروی نظافتی است. در بسیاری موارد، خصوصا برای نظافت شرکت‌ها، دستورالعمل‌های نظافتی به صورت مکتوب ارائه می‌شوند و انتظار می‌رود که نیروی خدماتی وظایف خود را طبق دستور انجام دهد، بنابراین باید درک خوبی نسبت به موارد اعلام شده داشته و در صورت نیاز درباره موارد مبهم از کارفرما سوال کنید.

توجه به جزئیات

توجه به جزئیات به دلایل متعددی برای نیروهای نظافتی حائز اهمیت است. یکی از این دلایل، ارائه خدمات باکیفیت است. نظافتچی باید توجه خوبی نسبت به جزئیات کار داشته و بتواند مشتری را راضی نگه دارد. دلیل دیگر این است که توجه به جزئیات به نیروی خدماتی کمک می‌کند تا دقت بیشتری در استفاده از مواد تمیز کننده داشته و مطمئن شود که در هنگام استفاده از مواد شیمیایی ایمنی را رعایت می‌کند. به عنوان مثال، برخی از مواد شیمیایی و شوینده‌ها ممکن است برای استفاده روی یک سطح خاص مناسب نباشند، برای جلوگیری از آسیب، نیروی خدماتی باید توجه کافی به نوشته‌های روی برچسب مواد تمیز کننده داشته باشد.

مهارت مدیریت زمان

یک روز کاری نیروی نظافتی شامل انجام حجم زیادی از وظایف، گاهی در چندین مکان مختلف در طول روز می‌شود. به این ترتیب، وقت شناسی و توانایی مدیریت زمان مهارت‌های مهمی برای نظافتچی محسوب می‌شوند. برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌ها در طول روز و در نظر گرفتن بهترین ترتیب برای انجام وظایف، می‌تواند به شما در مدیریت زمان کمک کند. همچنین، یکی از عوامل مهم در افزایش فرصت‌های کاری و دستمزد کارگر خدماتی، وقت‌شناس بودن است. نیروی خدماتی که کار خود را به موقع شروع کرده و در زمان مناسبی به پایان می‌رساند، اعتماد مشتری را جلب کرده و این موضوع باعث می‌شود تا مشتری برای دفعات بعدی نیز با او تماس بگیرد یا او را به دیگران معرفی کند.

توانایی کار مستقل

خودانگیخته بودن کلید موفقیت یک نیروی خدماتی است. در حالی که در بسیاری مواقع نیروهای خدماتی به صورت تیمی فعالیت می‌کنند، در برخی مواقع نیز فرد باید به صورت مستقل و بدون نظارت مشتری کار خود را انجام بدهد. به این ترتیب، داشتن انگیزه و تمرکز در هنگام کار به صورت مستقل برای انجام کارآمد وظایف مهم است.

جمع‌بندی

به دلیل نیاز بالایی که به نیروهای خدماتی در مراکز مختلف وجود دارد، این افراد همواره با فرصت‌های شغلی زیادی برای کسب درآمد روبرو هستند. میزان دستمزد کارهای نظافتی بسته به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود که در این مقاله به بررسی این موارد و بازه دستمزد کارگر خدماتی پرداختیم.

از عوامل تاثیرگذار بر میزان درآمد نیروی خدماتی می‌توان به جنسیت کارگر خدماتی، نوع کار (نظافت راه پله، کف سابی، نظافت کل ساختمان و…)، متراژ محل، محل فعالیت (شرکت یا منزل)، نوع همکاری (تمام وقت یا ساعتی) و شهر محل فعالیت اشاره کرد. همچنین داشتن مهارت‌های ارتباطی، توجه به جزئیات، توانایی مدیریت زمان و توانایی کار به صورت مستقل نیز در افزایش میزان درآمد یک نیروی خدماتی اثرگذار خواهند بود.

دسته بندی: خدماتبرچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد